Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 8464 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Vítejte na serveru TOXICOLOGY

Vítejte na mém serveru TOXICOLOGY.

Welcome to my own TOXICOLOGY server.

Pozor: pište prosím na toxicology@toxicology.cz.

My RG profile
Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc.


Fotografie dne



Foto: Petr Dundáček




Foto: Ing. Milena Patočková




  Články vlastní: Kozáci a křemenáče, houby rodu Leccinum a jejich bioaktivní metabolity
Autor: tox - Úterý, 02.04. 2024 - 10:01:07 (109211 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 8069 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Kozáci a křemenáče, houby rodu Leccinum a jejich bioaktivní metabolity

Radoslav Patočka, Jiří Patočka, Jana Matějíčková, Milada Mičánková, Hana Juříčková

     Leccinum je rod hub z čeledi hřibovitých a řádu hřibotvarých (Den Bakker et al., 2004). V češtině jsou pro houby rodu Leccinum používané houbařské názvy křemenáč a kozák řídící se barvou klobouku. Druhy s rezavým či oranžovým kloboukem jsou nazývány křemenáče, ostatní označujeme jako kozáky. Kromě názvů kozák a křemenáč se často setkáváme s místními a historickými názvy jako je janek, špičník, křemeňák, osičník a další (Kalac, 2016). Houby rodu Leccinum se většinou vyskytují v mírném podnebním pásmu na severní polokouli, včetně Evropy, Severní Ameriky a Asie. Tyto houby mají charakteristický vzhled, který zahrnuje masitý klobouk a krátký, silný třeň. 

Foto: Hana Juříčková

 

  Články vlastní: Citrusiny: Protizánětlivé peptidy ve slupkách citrusů unshiu
Autor: tox - Sobota, 30.03. 2024 - 10:20:34 (119111 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 10205 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Citrusiny: Protizánětlivé peptidy ve slupkách citrusů unshiu

Jiří Patočka

     Citrus unshiu Markovich (Rutaceae), známý také jako mandarinka Satsuma nebo mandarinka japonská, je druh citrusového ovoce. Pochází z Japonska a patří do skupiny mandarinek. Toto citrusové ovoce je bez pecek, snadno se loupe a je jedním z nejčastěji konzumovaných plodů v Koreji. V Japonsku se tento strom stal populární v období Meiji a na západ byl zavlečen z japonského regionu Satsuma v roce 1878. Dnes se citrus unshiu pěstuje především na ostrově Jeju v Koreji a v jižních oblastech Číny a Japonska. Ovoce je oblíbené pro svou osvěžující a lahodnou chuť. Toto ovoce má také několik pozitivních účinků na lidské zdraví (Sudo et al., 2021). 

 

  Články vlastní:
Autor: tox - Pátek, 29.03. 2024 - 09:00:31 (130590 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 111 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 0)
prof Patočka
 

  
Autor: tox - Pátek, 29.03. 2024 - 08:57:46 (141573 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 111 bytů | Hodnocení: 5)
 

  Články vlastní: Srdečník obecný: Zdroj významných bioaktivních sloučenin
Autor: tox - Čtvrtek, 28.03. 2024 - 08:52:05 (131408 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 9385 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Srdečník obecný: Zdroj významných bioaktivních sloučenin

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Srdečník obecný (Leonurus cardiaca L.) je statná, asi metr vysoká bylina, pocházející z Asie a jihovýchodní Evropy, s rozšířeným celosvětovým výskytem v současnosti (Borna et al., 2016). V Česku roste divoce v teplejších oblastech, na loukách a rumištích, nebo v příkopech (Danihelka et al., 2008) a často se i pěstuje. Je známa také pod mnohamístnými názvy jako buřina srdečník, máta srdeční, srdcovník, srdeční koření nebo srdečník lékařský či devaterní kopřiva, hojička nebo bubeníček. Tato bohatě rozvětvená trvalka má dekorativní listy rozeklané na pět až sedm laloků a její květy mívají starorůžovu barvua jsou seskupené do 10-20 hroznů v paždí listů. Srdečník obecný pochází ze střední Evropy a Skandinávie, ale vyskytuje se také v oblasti střední Asie. Rostlina se historicky používala jako kardiotonikum a k léčbě gynekologických potíží (jako je amenorea, dysmenorea, menopauzální úzkost nebo poporodní deprese). Je ale také znám jako léčivá rostlina, která přispívá k normální činnosti srdce a kardiovaskulárního systému (Dubánková, 2020). Působí říznivě na krevní tlak a napomáhá také udržovat normální funkce dýchacího systému, štítné žlázy a v neposlední řadě i nervové soustavy. Léčivou částí je kvetoucí nadzemní část (Herba leonuri cardiacae) z které se připravuje nálev (Weiß, 1938). Ačkoli je jeho použití v orientální a západní medicíně poměrně dobře zdokumentováno, nedávno zaznamenaný vědecký pokrok vyvolává potřebu aktualizace této léčivky v současné medicíně (EMA, 2018). Potenciální aplikace v léčbě několika srdečních poruch, stejně jako ženských specifických onemocnění, učinila ze srdečníku obeného velmi dobrého kandidáta pro vývoj alternativních léčebných postupů v tradiční východní i moderní medicíně (Dong et al., 2017). 

 

  Články vlastní: Mykotoxiny plísní rodu Alternaria
Autor: tox - Úterý, 26.03. 2024 - 17:04:29 (137895 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5366 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Mykotoxiny plísní rodu Alternaria

Jiří Patočka

     Rod Alternaria zahrnuje asi 70 druhů plísní, z nichž některé jsou známé svou schopností napadat rostliny a mohou být považovány za škůdce v zemědělství. Tyto plísně jsou také také často přítomny na různých potravinách, zejména na ovoci a zelenině. Přítomnost plísní rodu Alternaria byla zjištěna na různých druzích potravin, jako jsou pomeranče, mandarinky, jablka, hrušky, olivy, rajčata, papriky, brambory, mrkev, cibule a další druhy ovoce a zeleniny, ale také olejnatá semínka jako je slunečnice. Často se tyto plísně vyskytují na potravinách, které byly poškozeny nebo jsou přezrálé. Pokud je potravina napadena plísní Alternaria, může to být viditelné jako tmavé nebo černé skvrny (Thomma, 2003).

Mandarinka nakažená plísní Alternaria citri.

 

  
Autor: tox - Pondělí, 25.03. 2024 - 17:08:40 (143735 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5930 bytů | Hodnocení: 5)

Arsen a jeho sloučeniny v houbách

Jiří Patočka, Hana Juříčková, Radoslav Patočka

     Arsen (As) je polokovový chemický prvek, známý člověku už od doby, co začal zpracovávat kovové rudy. Ve formě sulfidů totiž provází řadu kovonosných rud a arsenik - oxid arsenitý (As2O3) - vzniká jako odpad při jejich výrobě. Arsenik je velmi jedovatou látkou a již od starověku byl používán jako jed při přípravě nástrah na hlodavce nebo lovu kožešinové zvěře v arktických oblastech a neméně často byl používán jako spolehlivý nástroj travičů pro odstranění nežádoucí osob. Tato látka, známá ve staroslověnštině jako otrušík či utrejch, sehrála v dějinách lidstva významnou roli.

Muchomůrka červená (Amanita muscaria). Foto: Hana Juříčková

 

  Články vlastní: Citrinin, hepato-nefrotoxický mykotoxin
Autor: tox - Neděle, 24.03. 2024 - 14:26:06 (148280 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5739 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Citrinin, hepato-nefrotoxický mykotoxin

Jiří Patočka

     Citrinin je mykotoxin, který je produktem některých plísní (Gu et al., 2021). Poprvé byl izolován z vláknité houby Penicillium citrinum (Hetherington & Raistrick, 1931). Produkují ho však také další druhy Penicillium (Ei-Banna et al., 1987), Aspergillus (Kurata, 1990) a Monascus (Blanc et al., 1995, Li & Wang, 2003).

 

  Články vlastní: Rozrazil rezekvítek a jeho bioaktivní látky: Cytotoxické steroidy
Autor: tox - Sobota, 23.03. 2024 - 13:28:38 (151411 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7251 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Rozrazil rezekvítek a jeho bioaktivní látky: Cytotoxické steroidy

 Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová, Radoslav Patočka

     Rozrazil (Veronica chamaedrys) je druh rostliny z čeledi jitrocelovitých (Plantaginaceae). Tato rostlina je považována za léčivou a je známá svými modrými až fialovými květy. Někdy je také nazývána rozrazil krvavý nebo jitrocelek rozrazilový. Má také množství lidových jmen jako bouřka, bezvršec či žabí očko. Rozrazil je vytrvalá rostlina, dosahující výšky obvykle 10 až 30 centimetrů. Její stonky jsou vzpřímené, lysé a čtyřhranné. Listy jsou vstřícné, vejčité až srdčité, s pilovitým okrajem. Květy jsou malé, modré až fialové, tvořící hroznovité květenství na vrcholu stonku. Rozrazil kvete od května do července (Albach et al., 1992).

 

 

  Články vlastní: Cytotoxické účinky esenciálního oleje Galagania fragrantissima
Autor: tox - Pátek, 22.03. 2024 - 10:29:13 (154396 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3134 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 4.66)
prof Patočka

Cytotoxické účinky esenciálního oleje Galagania fragrantissima

Jiří Patočka

     Galagania fragrantissima Lypsky, rostlina z řádu miříkovité (Apiaceae) (Boboev et al, 2020) je rozšířena v Afghánistánu, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu. Její aromatické listy a mladé výhonky se zde používají jako koření do polévek a dalších jídel (Sharopov et al., 2015). Rostlina obsahuje olejovitou silici, jejímiž hlavními složkami jsou alifatické alkoholy a aldehydy. Je to zejména (2E)-dodecenal (84 %), (2E)-dodecenol (8 %), (2E)-tetradecenal (3 %) a dodekanal (2 %).

 
1514 článků (152 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
Nezajímavý



Výsledky
Další ankety

Účastníků 3435

  Kategorie
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Úterý, 02.04.
· Kozáci a křemenáče, houby rodu Leccinum a jejich bioaktivní metabolity
Sobota, 30.03.
· Citrusiny: Protizánětlivé peptidy ve slupkách citrusů unshiu
Pátek, 29.03.
·
·
Čtvrtek, 28.03.
· Srdečník obecný: Zdroj významných bioaktivních sloučenin
Úterý, 26.03.
· Mykotoxiny plísní rodu Alternaria
Pondělí, 25.03.
·
Neděle, 24.03.
· Citrinin, hepato-nefrotoxický mykotoxin
Sobota, 23.03.
· Rozrazil rezekvítek a jeho bioaktivní látky: Cytotoxické steroidy
Pátek, 22.03.
· Cytotoxické účinky esenciálního oleje Galagania fragrantissima
Čtvrtek, 21.03.
· Drmek obecný: Bioaktivní látky a léčivé účinky
Pondělí, 18.03.
· Bisucaberin: Bakteriální siderofor
Neděle, 17.03.
·
Sobota, 16.03.
· Muchomůrka šafránová a její toxiny
Čtvrtek, 14.03.
· Valeriana jatamansi: Medicinal Plant for Calming and Anxiety Therapy
· Can Shilajit Relieve Chronic Fatigue Syndrome?
Úterý, 12.03.
· Sinice a jejich toxiny jako možná příčina neurodegenerativních onemocnění
Neděle, 10.03.
· Zmijovec indický nejen páchne, ale i chutná a léčí
Sobota, 09.03.
· Ramariolidy: Antimikrobiálně účinné metabolity kuřátek (Ramaria sp.)
Čtvrtek, 07.03.
· Hermitamidy A a B, toxické přírodní produkty z mořské sinice Lyngbya majuscula
Pondělí, 04.03.
· Lolitrem B: Toxic alkaloid of an endophytic fungus of the genus Epichloë
Sobota, 02.03.
· Geraniin: Ellagitanový polyfenol s příznivým účinkem na lidské zdraví
Úterý, 27.02.
· Gnidilatin a gnidilatidin: Cytotoxické diterpenoidy dafnanového typu
Pondělí, 26.02.
· Mořský depsipeptid dehydrodidemnin B: Účinný lék na rakovinu
Neděle, 25.02.
· Ryzec syrovinka a terpenický lakton volemolid
Čtvrtek, 22.02.
· Cytotoxické polyacetyleny mořských hub rodu Petrosia: Současné poznatky a perspe
Pondělí, 19.02.
· Tilirosid: Zázračný flavonoid
Sobota, 17.02.
· Tridentochinon, hlavní pigment klouzku tridentského a jeho možnosti technického
Čtvrtek, 15.02.
· Netýkavka žláznatá, invazní rostlina bohatá na naftochinony
Středa, 14.02.
· Spongiicolazoliciny A a B: nové mořské lineární polypeptidy

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.27 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace