Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 8848 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Vítejte na serveru TOXICOLOGY

Vítejte na mém serveru TOXICOLOGY.

Welcome to my own TOXICOLOGY server.

Pozor: pište prosím na toxicology@toxicology.cz.

My RG profile
Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc.


Fotografie dne

Fotografie dneFoto: Radoslav Patočka  Články vlastní: Aureoverticillactam: zachrání tento mořský makrolaktam produkci banánů?
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 23.08. 2021 - 08:47:58 (113516 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6152 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Aureoverticillactam: zachrání tento mořský makrolaktam produkci banánů?

 Jiří Patočka

     Aureoverticillactam je makrocyklický 22-člený laktam, který byl izolován z bakterie Streptomyces aureoverticillantus, nalezené v blíže neurčeném mořském sedimentu (Mitchell et al., 2004). Tato cyklická molekula byla objevena v rámci screeningového programu, jehož cílem bylo najít nové antibakteriální a protinádorové látky v mořských mikroorganismech (Kim et al., 2006).

 

  Články vlastní: Streptovirudiny
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 20.08. 2021 - 15:57:43 (119904 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3140 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Streptovirudiny

Jiří Patočka

     Streptovirudiny jsou koplexem látek izolovaných z kultur Stretomycety Streptomyces griseoflavus (Krainsky). Antibiotický komplex označený jako streptovirudin byl izolován z extraktů jak mycelia, tak z kultivačního filtrátu. Je to bílý amorfní materiál, který se skládá z deseti blízce příbuzných složek, včetně streptovirudinů A, B, C, D a E. Komplex streptovirudinu vykazuje antibiotickou aktivitu proti grampozitivním bakteriím, mykobakteriím a různým DNA- a RNA-virům (Thrum et al., 1975). Antibiotický komplex se skládá ze dvou hlavních skupin: I - A1, B1, C1, D1, E1 a II - A2, B2, C2, D2, E2, z nichž každý má antivirovou aktivitu (Tonew et al., 1975).

    

 

  Články vlastní: Chrpy a jejich bioaktivní látky
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 16.08. 2021 - 10:06:05 (137673 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6520 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Chrpy a jejich bioaktivní látky

Jiří Patočka, Milena Patočková

    Chrpa (Centaurea) je rod kvetoucích rostlin čeledi hvězdnicovité (Asteraceae).  Jsou to robustní plevelné rostliny, jejichž listy jsou u některých druhů ostnaté a obvykle hluboce rozdělené do protáhlých lalůčků. Květenství jsou různorodé barvy, od intenzivní modré, červené a žluté, až po jakoukoli směs těchto barev, až po bílou. Chrpy se vyskytují pouze na sever od rovníku, většinou ve východní polokouli. Druhově bohaté jsou zejména na Blízkém východě a okolních regionech (Fond et al., 2009).

Chrpa modrá (Centaurea cyanus L). Foto: Ing. M. Patočková

 

  Články vlastní: Hořké principy hřibu medotrpkého
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 12.08. 2021 - 10:00:26 (158281 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4502 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Hořké principy hřibu medotrpkého

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Hřib medotrpký (Caloboletus radicans (Pers.) Vizzini 2014) je nepříliš hojná houba z čeledi hřibovitých. Houba je řazena do skupiny barevných a modrajících hřibů. Pro výrazně hořkou chuť je nepoživatelný a někdy je uváděn i jako slabě jedovatý (Kubička et al., 1980). Roste v teplých listnatých lesích, od nížin až po pahorkatiny. Výrazným poznávacím znakem je žluté zabarvení třeně a bílý, až světle hnědý povrch klobouku (Hagara et al., 2005).

     Hřib medotrpký má klobouk o rozměrech 60 - 160 mm, který je v mládí bílý až šedavě bílý a plstnatý. Starší plodnice plstnatou vrstvu ztrácejí a mají béžový, krémový až nahnědle skvrnitý vzhled. Rourky jsou v mládí světle žluté, později citronově žluté a u starších plodnic získávají žlutoolivový nebo žlutookrový odstín. Na řezu či otlaku modrají. Třeň bývá na povrchu citronově žlutý a stářím bledne. V horní části se často objevuje červené nebo hnědočervené tečkování nebo načervenalý prstencový pásek. Výtrusy mají rozměr 11 - 14 × 4,5 - 6 µm. Jsou elipsovité, na povrchu hladké. Vůně je za čerstva nevýrazná, ve stáří plodnice páchnou po fenolu. Chuť dužniny je nepříjemně hořká. Vzhledově je hřib medotrpký dosti podobný vzácnému a zákonem chráněnému hřibu Fechtnerovu (Butyriboletus fechtneri).

Hřib medotrpký. Naleziště: Veverská Bítýška, okr. Brno-venkov. Foto. R. Patočka

 

  Články vlastní: Euglenofycin: ichtyotoxin krásnoočka krvavého a možnosti jeho využití v medicíně
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 09.08. 2021 - 14:10:25 (171349 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5252 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Euglenofycin: ichtyotoxin krásnoočka krvavého a možnosti jeho využití v medicíně

Jiří Patočka

     Euglenofycin je toxin, který produkuje krásnoočko krvavé (Euglena sanguinea), jednobuněčný bičíkatý organismus na pomezí mezi prvoky a řasami, který je v současné době řazen do kmene Euglenozoa, říše Excavata. Když jsou krásnoočka delší dobu ve tmě bez možnosti fotosyntézy, dokážou se živit organickými částicemi. Blízko místa, ze kterého vyrůstá bičík, má krásnoočko útvar zvaný stigma – červenou světločivnou skvrnu, jejíž pomocí registruje, odkud přichází světlo. Červená barva E. sanguinea je způsobena přítomností astaxanthinu a při velkém množství těchto organismů se jimi voda barví do červena. Krásnoočko krvavé produkuje látku zvanou euglenofycin, která je složena z piperidinového kruhu se dvěma postranními řetězci, z nichž jeden má konjugovaný systém. Euglenofycin je silně ichtyotoxický a funguje jako obranná látka krásnoočka před predátory (Zimba et al, 2016, 2010).

 

  Články vlastní: Aloisie trojlistá: v tradičním lidovém léčitelství i moderní medicíně, v kosmeti
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 27.07. 2021 - 14:19:59 (213072 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6765 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Aloisie trojlistá: v tradičním lidovém léčitelství i moderní medicíně, v kosmetice i v domácnosti

Jiří Patočka, Hana Jeřábková

     Aloisie trojlistá (Aloysia triphylla, starší jméno Lippia citriodora) je léčivá rostlina z čeledi sporýšovitých (Verbenaceae).  Rostlina má podlouhlé, kopinaté listy a drobné světle fialové květy. Plodem je peckovice. Je původem z Jižní Ameriky (Chile, Argentina, Uruguayi a Peru) a ve své vlasti dorůstá až do výšky dvou metrů i více. Do Evropy byla dovezena v 17. století do botanické zahrady v Madridu a první evropský botanik, který aloisii popsal, byl Philiber Commerson. Popis rostliny byl publikován v knize Parte Práctica de Botánica, kterou napsal přírodovědec, lékař a botanik Španěl Antonio Palau y Verdera a byla vydána v Madridu v 8 svazcích v letech 1784 – 1788. Český botanický název rostliny - klapourek citrovonný - zavedl do literatury profesor Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze, Jan Svatopluk Presl, v roce 1846. Rostlina byla pěstována nejprve v okolí Středozemního moře, později se její pěstování rozšířilo po celé Evropě. Dnes je známa jednak jako okrasná rostlina, jednak jako rostlinná droga. Má typicky citronovou vůni a je známá též pod jménem citronová verbena. Jako „verbena“ je známa zejména ve španělsky mluvících zemích.

Nadia potvrzuje, že Aloisie trojlistá má svěží citronovou vůni. Foto: Hanka Jeřábková

 

 

  Články vlastní: Mansouramyciny: cytotoxické mořské isochinolinchinony
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 24.07. 2021 - 10:06:33 (218749 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3649 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Mansouramyciny: cytotoxické mořské isochinolinchinony

Jiří Patočka

     Mansouramyciny A - C jsou deriváty isochinolinchinonu, které byly izolovány z blíže neidentifikované mořské Streptomycety (izolát Mei37) extrakcí ethylacetátem, spolu s již dříve známým 3-methyl-7-(methylamino)-5,8-isochinolinindionem (Hawas et al., 200; Wang et al., 2021).

 

  Články vlastní: Dapdiamidy: tripeptidová antibiotika
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 19.07. 2021 - 15:31:50 (234939 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 11200 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Dapdiamidy: tripeptidová antibiotika

Jiří Patočka

     Dapdiamidy jsou tripeptidová antibiotika (Dawlaty et al., 2010) nalezená v gramnegativní bakterii Pantoea agglomerans. Tato bakterie je všudypřítomná a běžně bývá izolovaná z povrchů rostlin, z jejich plodů, semen či zvířecích nebo lidských výkalů a nalezena byla dokonce i ve včelích úlech (Loncaric et al., 2009).  Až dosud bylo nalezeno 5 dapdiamidů (A až E), jejichž nezvyklá neribozomální biosyntéza byla studována v laboratoři prof. Christophera T. Walshe na Katedře biologické chemie a molekulární farmakologie na Harvardské univerzitě v Bostonu (Hollenhorst et al., (2009, 2010, 201). Všechny aminokyseliny tvořící molekuly dapdiamidů jsou neproteinogenního typu (Walsh et al., 2013).

 

  Antibakteriální účinky cyklických derivátů peptidu gomesinu
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 18.07. 2021 - 13:55:03 (235963 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5224 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka Anonymní napsal "

Antibakteriální účinky cyklických derivátů peptidu gomesinu

Jiří Patočka

Gomesin je antimikrobiální peptid, produkovaný brazilským pavoukem Acanthoscurria gomesiana, který byl izolován z jeho hemocytů (Abreu et al., 2017). (http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1110). Je účinný proti bakteriím, houbám a kvasinkám a má selektivní protirakovinné účinky proti melanomovým buňkám (Silva et al., 2000; Lorenzini et al., 2003).

"
 

  Články vlastní: Diazepinomycin: cytotoxin mořského pláštěnce Didemnum proliferum
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 13.07. 2021 - 13:42:05 (254199 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3796 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Diazepinomycin: cytotoxin mořského pláštěnce Didemnum proliferum

Jiří Patočka

     Diazepinomycin je biologicky aktivní metabolit mořského pláštěnce Didemnum proliferum z řádu Micromonospora sp. (Charan et al., 2004). Z biosyntetického hlediska představuje diazepinomycin „hybridní“ molekulu složenou ze tří odlišných molekul: benzochinonu, antranilátu a farnesyl difosfáu, z nichž každý je syntetizován samostatně. Látka je zajímavým příkladem konvergence tří různých metabolických drah za vzniku jedné konkrétní molekuly.

 
1111 článků (112 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
NezajímavýVýsledky
Další ankety

Účastníků 3351

  Kategorie
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Pondělí, 23.08.
· Aureoverticillactam: zachrání tento mořský makrolaktam produkci banánů?
Pátek, 20.08.
· Streptovirudiny
Pondělí, 16.08.
· Chrpy a jejich bioaktivní látky
Čtvrtek, 12.08.
· Hořké principy hřibu medotrpkého
Pondělí, 09.08.
· Euglenofycin: ichtyotoxin krásnoočka krvavého a možnosti jeho využití v medicíně
Úterý, 27.07.
· Aloisie trojlistá: v tradičním lidovém léčitelství i moderní medicíně, v kosmeti
Sobota, 24.07.
· Mansouramyciny: cytotoxické mořské isochinolinchinony
Pondělí, 19.07.
· Dapdiamidy: tripeptidová antibiotika
Neděle, 18.07.
· Antibakteriální účinky cyklických derivátů peptidu gomesinu
Úterý, 13.07.
· Diazepinomycin: cytotoxin mořského pláštěnce Didemnum proliferum
Pátek, 09.07.
· Mikrocionamidy, cytotoxické peptidy filipínské mořské houby Clathria abietina
Úterý, 06.07.
· Mupirocin, antibiotikum účinné proti grampozitivním bakteriím
Sobota, 03.07.
· Podbílek šupinatý
Čtvrtek, 01.07.
· Padanamidy: mořské antimikrobiální peptidy ještě jednou
Úterý, 29.06.
· Fasciculoly, hořké principy třepenitky svazčité
Pátek, 25.06.
· Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia L.): jedovaté steroidní saponiny
Úterý, 22.06.
· Tetrahydrofuranové acetogeniny láhevníku šupinatého (Annona squamosa)
Úterý, 15.06.
· Calyculin A a radiační biodosimetrie
Pondělí, 14.06.
· Cyparissiny A a B, cytotoxické diterpeny z Euphorbia cyparissias
Úterý, 08.06.
· Roscoea purpurea: bioaktivní látky
Sobota, 05.06.
· Náramkovitka žlutozelená (Floccularia straminea)
Pondělí, 31.05.
· Achillolidy: bioaktivní látky žebříčku Achilea fragrantisima
Čtvrtek, 27.05.
· Granátové jablko: funkční potravina posilující imunitu a paměť
Úterý, 25.05.
·
Pátek, 21.05.
· Rodgersie: rostliny z Asie na naší zahradě a jejich bioaktivní látky
Pátek, 14.05.
· Mycenarubiny: červené pyrrolochinolínové alkaloidy helmovky narůžovělé
Neděle, 09.05.
· Bedla orosená (Chamaemyces fracidus (Fr.) Donk)
Čtvrtek, 06.05.
· Křivouš kořenující: ozdobná liána i tradiční medicína
Pondělí, 03.05.
· Viry a netopýři
· Hederifoliosidy, triterpenoidní saponiny bramboříku břečťanolistého

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.17 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace