Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 3498 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Vítejte na serveru TOXICOLOGY

Vítejte na mém serveru TOXICOLOGY.

Welcome to my own TOXICOLOGY server.

Pozor: pište prosím na toxicology@toxicology.cz.

My RG profile
Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc.


Fotografie dne

Fotografie dne


  Články vlastní: Deriváty juglonu v kořenech křídlatky japonské
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 18.06. 2019 - 17:44:10 (1403337 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 2873 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Deriváty juglonu v kořenech křídlatky japonské

Jiří Patočka

     Juglon, 5-hydroxy-1,4-naftochinon, je přírodní látka, která se vyskytuje v listech, kořenech, slupkách a plodech (epikarpu) rostlin z čeledi Juglandaceae. Juglon je účinným herbicidem (allelopathická látka) (Soderquist, 1973) pro mnoho rostlin (není proto divu, že v blízkosti ořešáku málo co anebo jen špatně roste) (Massey, 1928), ale také barvivem pro tkaniny, potraviny či kosmetiku. Vyrábí se z něj i inkousty a kdo někdy dobýval jádra čerstvých vlašských ořechů (Juglans regia) s ještě zelenými slupkami, a nevzal si rukavice, mohl se o kvalitě a odolnosti tohoto barviva sám přesvědčit. I při častém mytí rukou mu mohlo trvat i týden, než se zabarvení zbavil.

 

  Články vlastní: Síťkovec dubový: bioaktivní látky
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 11.06. 2019 - 11:03:23 (1418717 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4361 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Síťkovec dubový: bioaktivní látky

Jiří Patočka

    Síťkovec dubový (Daedalea quercina) je nejedlá dřevokazná houba z čeledi troudnatcovitých (Fomitopsidaceae), která se vyskytuje na živém i mrtvém dřevě dubů a výjimečně i jiných listnáčů. Jedná se o nebezpečného škůdce dubového dřeva, ve kterém způsobuje rychle postupující červenou hnilobu. Mimo les jej lze nalézt všude tam, kde se používá jako stavební materiál dubové dřevo. Na příklad i v dolech.

      

 

  Články vlastní: Kyselina chlorogenová v přípravcích na hubnutí
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 24.05. 2019 - 09:16:09 (1479107 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7109 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Kyselina chlorogenová v přípravcích na hubnutí

Jiří Patočka

     Těm, které trápí nadváha a chtěli by zhubnout, jistě neušla zpráva, že přípravky z nepražené kávy jsou tím pravým, ba přímo zázračným, přípravkem na hubnutí. Tou účinnou látkou, která je obsažená v zelených kávových zrnech a která má způsobovat hubnutí, je kyselina chlorogenová. Na národní konferenci Americké chemické společnosti v New Orleansu to na základě studií svého týmu potvrdil Joe Vinson z University of Scranton v Pennsylvanii (Vinson et al., 2012). Ve své přednášce uvedl, že kyselina chlorogenová funguje jako inhibitor enzymu glukózo-6-fosfatázy. Když je tento enzym inhibován, dochází k poklesu hladiny krevního cukru a tělo kompenzuje jeho nedostatek odbouráváním tuků (Naveed et al., 2018). Aby se ale odbourávaly tukové zásoby, je třeba v průběhu odtučňovací kůry držet dietu. Ani zázračný lektvar z nepražené kávy nebude fungovat, budeme-li se i nadále přejídat.

 

  Články vlastní: Mycenaflaviny: barevné alkaloidy helmovky krvonohé
Autor: Prof. Patocka - Středa, 17.04. 2019 - 13:01:08 (1589606 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 2799 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Mycenaflaviny: barevné alkaloidy helmovky krvonohé

Jiří Patočka

     Helmovka krvonohá (Mycena haematopus (Pers.) P. Kumm. 1871)  je lignikolní saprotrofní druh helmovky, rostoucí zejména na dřevě listnáčů, především buků (Fagus), výjimečně i na jehličnanech (Fukusawa et al., 2011). Plodnice vyrůstají v početných skupinách od června do listopadu, místy dosti hojně. Houba je nápadná svým růžovým až masově hnědým kloboukem o průměru až 35 mm. Při poranění roní červenohnědé mléko.

 

  Články vlastní: Očkování a potravinové aditivum terc-butylhydrochinon
Autor: Prof. Patocka - Středa, 10.04. 2019 - 20:23:50 (1610368 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4338 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Očkování a potravinové aditivum terc-butylhydrochinon

Jiří Patočka     

    terc-Butylhydrochinon (TBHQ, CAS 1948-33-0) je organická sloučenina fenolového typu, která se používá jako aditivum v potravinářství. TBHQ je velmi účinný antioxidant. V potravinářství se využívá jako konzervant rostlinných olejů a živočišných tuků (Li et al., 2017). Přidává se ale i do dalších potravin. V nejvyšším povoleném limitu (1 g/kg) se používá pro konzervaci mražených ryb a masných výrobků. Používá se ale také v kosmetice ke stabilizaci mnoha výrobků obsahujících rostlinné a aromatické oleje. Dále se používá jako inhibitor koroze v bionaftě nebo se přidává do laků, pryskyřic a dalších průmyslových produktů.

TBHQ

 

  Články vlastní: Rufuslakton, seskviterpen z plodnic ryzce ryšavého
Autor: Prof. Patocka - Středa, 27.03. 2019 - 10:00:36 (1654929 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3834 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Rufuslakton, seskviterpen z plodnic ryzce ryšavého

Jiří Patočka 

     Ryzec ryšavý (Lactarius rufus) je nejedlá houba, z čeledi holubinkovité (Russulaceae). Má  klobouk cihlově hnědé barvy o průměru 3 - 8 cm, s hustými lupeny načervenalé barvy a červeno-rezavým třeněm. Při poranění roní houba bílé mléko palčivé chuti. Ryzec ryšavý se objevuje od pozdního jara do pozdního podzimu na kyselých půdách.  Je rozšířen v mírném pásu celé severní polokoule, kde obývá sušší oblasti. Jeho oblíbeným místem jsou borové lesy (Genney et al., 2006), vzácněji jehličnaté lesy a březové háje.

     

 

  Články vlastní: Taraxeron - jeden z mnoha bioaktivních sekundárních metabolitů rozchodníku šlaho
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 09.03. 2019 - 08:37:22 (1711019 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 8105 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Taraxeron - jeden z mnoha bioaktivních sekundárních metabolitů rozchodníku šlahounovitého (Sedum sarmentosum)

Jiří Patočka

     Rozchodník šlahounovitý (Sedum sarmentosum) je rostlina čeledi tlusticovité (Crassulaceae), která je domácí v horách severního Thajska, Číny, Japonska a Koreje. Roste na kamenitých půdách s nízkou vrstvou humusu a proto se jí daří i na skalkách, kde se začala pěstovat jako zajímavá poléhavá skalnička. Rostlina na některých místech zplaňuje. Rozchodník šlahounovitý je vytrvalá, trsnatá bylina s lysými šlahounovitými či poléhavými lodyhami. Dužnaté listy jsou v trojčetných přeslenech a květenství tvoří okolík vijanů. Pětičetné žluté květy, kvetoucí od června do srpna, jsou podepřeny listeny.

     

 

  Články vlastní: Roselliny: červené alkaloidy helmovky růžové
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 01.03. 2019 - 15:25:48 (1729767 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 2753 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Roselliny: červené alkaloidy helmovky růžové

Jiří Patočka

    Alkaloidy, které jsou barevné a fungují současně jako přírodní pigmenty, nacházíme u některých hub. Jsou to např.  sanguinony nalezené v helmovce krvavé (Mycena sanguinolenta) (Peters et al., 2007), pelianthinarubiny  nalezené v helmovce zoubkaté (M. peliantrhina) (http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1083) nebo roselliny objevené v helmovce růžové, kterým je věnován tento článek. 

    

 

  Články vlastní: Roselliny: červené alkaloidy helmovky růžové
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 01.03. 2019 - 15:25:48 (1729743 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 2753 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Roselliny: červené alkaloidy helmovky růžové

Jiří Patočka

    Alkaloidy, které jsou barevné a fungují současně jako přírodní pigmenty, nacházíme u některých hub. Jsou to např.  sanguinony nalezené v helmovce krvavé (Mycena sanguinolenta) (Peters et al., 2007), pelianthinarubiny  nalezené v helmovce zoubkaté (M. peliantrhina) (http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1083) nebo roselliny objevené v helmovce růžové, kterým je věnován tento článek. 

    

 

  Články vlastní: Antrokamphiny, bioaktivní látky vzácné taiwanské houby z kafrového lesa
Autor: Prof. Patocka - Středa, 20.02. 2019 - 09:55:36 (1763840 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4398 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Antrokamphiny, bioaktivní látky vzácné taiwanské houby z kafrového lesa

Jiří Patočka

     Tou vzácnou taiwanskou houbou je outkovka kafrová (Antrodia camphorata, syn. Taiwanofungus camphoratus nebo Ganoderma camphoratum), která se používá v čínské lidové medicíně již po celá staletí jako preventivní lék proti rakovině jater, nebo také při hypertenzi či kocovině. Tato houba je vzácná proto, že roste na jediném stromě, kafrovníku Cinnamomum kanehirae, nebo spíše uvnitř tohoto stromu - v jeho dutinách a prasklinách (http://burle.blog.cz/1902/na-taiwanu-roste-strom-a-v-tom-strome-roste-vzacna-leciva-houba-outkovka-kafrova). Strom Cinnamomum kanehirae z čeledi vavřínovité (Lauraceae) je taiwanským endemitem, takže nikde jinde neroste (Wu et al., 2016). V současné době je to nejdražší houba na trhu medicinálních hub (http://burle.blog.cz/1504/nejdrazsi-houba-na-svete).
    
 
1042 článků (105 stránek, 10 článků na stránku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
NezajímavýVýsledky
Další ankety

Účastníků 3304

  Kategorie
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Sobota, 28.12.
· Pomiferin – isoflavon z plodů Maclura pomifera
Neděle, 01.12.
· Oleandrin: jedovatý srdeční glykosid
Středa, 13.11.
· Ophiobolin A: plísňový toxin
Neděle, 03.11.
· Garcinia indica a kyselina hydroxycitronová
Pondělí, 14.10.
· Menisdaurin – jedovatý princip cesmíny
Středa, 02.10.
· Antimikrobiálně účinné sekundární metabolity čechratky černohuňaté
Sobota, 14.09.
· Křídlatka japonská: levný zdroj surovin pro farmaceutický průmysl
Pondělí, 09.09.
· Hydnelliny: pigmenty lošákovce libovonného
Pondělí, 26.08.
· Bioaktivní látky sasanky hupejské
Pondělí, 22.07.
· Echimidin – jedovatý princip hadince jitrocelového
Úterý, 18.06.
· Deriváty juglonu v kořenech křídlatky japonské
Úterý, 11.06.
· Síťkovec dubový: bioaktivní látky
Pátek, 24.05.
· Kyselina chlorogenová v přípravcích na hubnutí
Středa, 17.04.
· Mycenaflaviny: barevné alkaloidy helmovky krvonohé
Středa, 10.04.
· Očkování a potravinové aditivum terc-butylhydrochinon
Středa, 27.03.
· Rufuslakton, seskviterpen z plodnic ryzce ryšavého
Sobota, 09.03.
· Taraxeron - jeden z mnoha bioaktivních sekundárních metabolitů rozchodníku šlaho
Pátek, 01.03.
· Roselliny: červené alkaloidy helmovky růžové
· Roselliny: červené alkaloidy helmovky růžové
Středa, 20.02.
· Antrokamphiny, bioaktivní látky vzácné taiwanské houby z kafrového lesa
Středa, 13.02.
· Agelamadiny, brompyrrolové alkaloidy mořských hub rodu Agelas
Úterý, 05.02.
· Parazitická houba Ustilaginoidea virens a její biotoxiny
Úterý, 22.01.
· Bioaktivní metabolity mořských hub: batzellasidy
Úterý, 08.01.
· Bedla zardělá: jedlá nebo nejedlá?
Neděle, 16.12.
· Birnbauminy - žluté pigmenty bedly cibulkotřenné
Sobota, 24.11.
· Bioaktivní metabolity mořských hub: secobatzelliny
Neděle, 18.11.
· Pelianthinarubiny: barevné houbové alkaloidy
Sobota, 03.11.
· Sírovec žlutooranžový: nové bioaktivní látky
Neděle, 21.10.
· Wewakazol, nový cyklický dodecapeptid z Papuy Nové Guiney, bioaktivní metabolit
Pátek, 05.10.
· Hyalodendrielliny: bioaktivní metabolity endofytické houby Hyalodendriella

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.46 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace