Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 1715 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Vítejte na serveru TOXICOLOGY

Vítejte na mém serveru TOXICOLOGY.

Welcome to my own TOXICOLOGY server.

Pozor: pište prosím na toxicology@toxicology.cz.

My RG profile
Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc.


Fotografie dneFoto: Mgr. Zdeňka Navrátilová


Fotografie dne


  Články vlastní: Carpesium faberi a carpedilaktony A-D
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 03.03. 2017 - 09:19:24 (16033 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4067 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Carpesium faberi a carpedilaktony A-D

Jiří Patočka

     Carpesium je rod kvetoucích rostlin čeledi Asteraceae, rozšířených v Evropě a Asii. Nejvíce druhů se vyskytuje v Číně a mnohé z nich jsou endemity. Jedná se převážně o vy trvalé byliny, jen několik druhů je jednoletých. Rostliny mají střídavě uspořádané listy, které mají hladké nebo ozubené hrany. Květy se objevují na koncích větví nebo v úžlabí listů. Plodem je hladká, zobákovitá nažka. Několik druhů, včetně C. abrotanoides, C. divaricatum a C. rosulatum, jsou používány v tradiční medicíně v Číně a Koreji (Zhang et al., 2015).

 

  Články vlastní: Dodin a guazatin: bioaktivní alkyl-deriváty guanidinu
Autor: Prof. Patocka - Středa, 01.03. 2017 - 12:19:46 (16641 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6367 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Dodin a guazatin: bioaktivní alkyl-deriváty guanidinu

Jiří Patočka

     Deriváty guanidinu jsou často nacházeny jako přírodní látky s biologickou aktivitou (Satake et al., 2015; Wrignt et al., 2017). Jsou mezi nimi i velmi účinné přírodní jedy (O'Neill  et al., 2016; Pratheepa a Vasconcelos , 2016; Selwood et al., 2017). Přítomnost guanidinové skupiny v molekule látky jí často propůjčuje zajímavou bioaktivitu a proto byly v laboratořích syntetizovány tisíce takových látek.  Takovými deriváty jsou i látky, na jejichž jednu z aminoskupin guanidinu je navázán delší alkylový řetězec, jako je tomu např. u dodinu nebo guazatinu.

 

  Články vlastní: Corallociny, nové bioaktivní látky korálovce bukového
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 25.02. 2017 - 14:17:28 (18203 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6182 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Corallociny, nové bioaktivní látky korálovce bukového

Jiří Patočka

     Korálovce jsou stopkovýtrusné houby (Basidiomycota) rodu Hericium (korálovec) z čeledi korálovcovité. Na celém světě roste několik desítek druhů korálovců. V České republice se můžeme setkat celkem vzácně s korálovcem bukovým (Hericium coralloides), ježatým (H. erinaceus) a jedlovým (H. flagellum). Korálovce rostou převážně na poškozených stromech, na starších padlých kmenech a pařezech (Dvořák a Hrouda, 2005). Jsou to jedlé houby, které se dlouhodobě využívají v lidové medicíně východních zemí. Jsou to ale také houby velice krásné a neměli bychom je sbírat k jídlu. Zaslouží si tu nejvyšší ochranu (Burle  a Patočka, 2012).

 

  Články vlastní: Tavola: Jedovatý nebo léčivý strom?
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 21.02. 2017 - 20:25:12 (17674 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5217 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Tavola: Jedovatý nebo léčivý strom?

Jiří Patočka, Jana Divišová

     Tavola je místní název stromu  Barringtonia asiatica na ostrovech Fidži. Tento až 25 metrů vysoký strom z čeledi hrnečníkovité  (Lecythidaceae) však roste na písečných plážích tropických oblastí celého  Indického oceánu a západní části Tichého oceánu, kde je součástí mangrovových porostů.  Pro svůj dekorativní vzhled a stín, který poskytuje,  je často uměle vysazován i ve městech.  Je to rychle rostoucí dřevina s lehkým a měkkým, snadno opracovatelným dřevem.

Tavola (Barringtonia asiatica), Fidži. Foto © Jana Divišová

 

  Články vlastní: Gurmar: Gymnema sylvestre
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 21.02. 2017 - 07:38:28 (15599 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7353 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Gurmar: Gymnema sylvestre

Jiří Patočka

     Gurmar je hindský název pro rostlinu Gymnema sylvestre, která roste divoce v tropických oblastech centrální a jižní Indie. Tato plazivá rostlina se užívá v ájurvédské  medicíně již přes 2000 let v léčbě cukrovky a nadváhy. Moderní medicína převzala tuto rostlinu do svého armamentária a výtažky z gurmaru se dnes užívají v celém světě ke kontrole hladiny cukru v lidském organismu a k léčbě diabetu I. i II. typu (Tiwari et al., 2016). Gurmar je v současné době jediná přírodní látka, která dovede efektivně kontrolovat hladinu cukrů v krvi (Kumar et al., 2010). Dokáže totiž účinně bránit rychlému zvýšení nebo snížení hladiny glukózy v krvi. Je proto vhodný nejen k léčbě diabetu, ale především k prevenci tohoto onemocnění tam, kde jsou pro jeho vznik předpoklady (Ballali a Lanciai, 2012; Hossain et al., 2016). Protože cukrovka je civilizační choroba s trvalým nárůstem a současné metody jejího léčení se ukazují jako málo efektivní, v rámci nové preventivní a léčebné strategie se stále více uvažuje o využití funkčních potravin jako je stévie, skořice, hořký meloun či pískavice řecké seno. Mezi rostlinami s vlastnostmi funkční potraviny s cílenými vlastnostmi na cukrovku je také gurmar.

 

  Články studentů KRT: Biotransformace ethanolu v organismu
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 18.02. 2017 - 08:51:23 (20516 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 12795 bytů | Články studentů KRT | Hodnocení: 5)
Krizová radiobiologie a toxikologie

Biotransformace ethanolu v organismu

Bc. Lucie Ošmerová

Ústav laboratorní diagnostiky a veřejného zdraví, ZSF JU v Českých Budějovicích

     Organismus přijímá z vnějšího prostředí cizorodé látky. Mohou být přírodního původu nebo uměle vytvořené člověkem. Mnoho z nich je toxických, zvláště pokud se vyskytují ve vysokých koncentracích. Organismus má ale účinné mechanismy, které tyto cizorodé látky inaktivují pomocí biotransformací, a jsou poté z organismu vyloučeny. Biotransformace probíhají převážně v játrech (Koolman, 2012). Biotransformační reakce se dělí na reakce I. fáze (pozměňovací reakce) a II. fáze (tvorba konjugátu). Oxidace ethanolu na ethanal se řadí mezi biotransformační reakce I. fáze. Tyto reakce převádějí funkční skupiny na málo aktivní nepolární molekuly nebo pozměňují již existující funkční skupiny. Během těchto reakcí dochází obvykle ke snížení biologické aktivity nebo toxicity (detoxikace) (Koolman, 2012).

 

  Články vlastní: Cribrostatiny - cytostatické naftochinony z mořských hub rodu Cribrochalina
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 17.02. 2017 - 06:53:43 (15673 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7985 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Cribrostatiny - cytostatické naftochinony z mořských hub rodu Cribrochalina

Jiří Patočka

       Mořské modré, žluté, červené, ale i jinak zbarvené  houby rodu Cribrochalina, obývající zejména teplá moře Karibiku, jsou pro jejich tvar připomínající  otevřený soudek, označovány jako "barrel sponges". Zajímají se o ně nejen biologové, ale také chemici, farmakologové a toxikologové, protože produkují řadu zajímavých bioaktivních metabolitů (Gunasekera et al. 1991). 

 

  Články vlastní: Vinifenol A: Nový derivát resveratrolu
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 12.02. 2017 - 07:30:59 (19588 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3550 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Vinifenol A: Nový derivát resveratrolu

Jiří Patočka

     Poté, co byl ve víně nalezen resveratrol a zjištěna jeho chemická struktura a popsány jeho unikátní biologické účinky, silně se zvýšil zájem o deriváty stilbenu. V posledních deseti letech je každoročně publikováno kolem 2000 prací o stilbenech jen v medicínských časopisech.  Zájem je zejména o přírodní fenolické deriváty stilbenu, které nabízí širokou škálu biologických aktivit a uplatnění v medicíně (Khan et al., 2016; Sirerol et al., 2016; Wang a Yao, 2016).  Zdrojem těchto stilbenoidů jsou různé rostliny, ale ani samotná réva vinná (Vitis vinifera) , u níž vše začalo nálezem resveratrolu, není jako zdroj nových látek stilbenového typu dosud opuštěna (Tisserant et al., 2016).

 

  Články studentů KRT: Vitaminy: průvodce světem vitamínů
Autor: Prof. Patocka - Středa, 08.02. 2017 - 08:26:45 (17371 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 22951 bytů | Články studentů KRT | Hodnocení: 5)
Krizová radiobiologie a toxikologie

Vitaminy: průvodce světem vitamínů 

Bc. David Bočan

Zdravotně sociální fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Vitaminy jsou organické sloučeniny, které jsou pro člověka až na výjimky esenciální (Hlúbik, 2001). Musí je získávat především z potravy a některé díky střevní mikroflóře. V určitém množství jsou pro člověka nezbytné, regulují jeho metabolismus a jsou důležité pro látkovou přeměnu (Velíšek, 1999).

 

  Články vlastní: Monoterpenické indolové alkaloidy tropického stromu Alstonia scholaris
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 04.02. 2017 - 09:21:27 (17471 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5178 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Monoterpenické indolové alkaloidy tropického stromu Alstonia scholaris

Jiří Patočka

     Tropický strom Alstonia scholaris, který je původem z Indočíny (Dassanayake, 1982), je zdrojem mnoha monoterpenických indolových alkaloidů. Strom roste v celé jihovýchodní Asii, v jižní  Číně, na indickém subkontinentu a v severní Austrálii. Alstonia scholaris (Apocynaceae) dorůstá výšky až 25 m, má oválné až 20 cm velké hladké a lesklé listy, které jsou na rubu bílé, s výraznou žilnatinou. Strom má hnědošedou, výrazně vrásčitou kůru, pokrytou tmavými skvrnami. Bílé květy rostou ve vrcholičnatých květenstvích (Pratap et al., 2013).

 
903 článků (91 stránek, 10 článků na stránku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
NezajímavýVýsledky
Další ankety

Účastníků 3130

  Kategorie
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Úterý, 04.04.
· Bioaktivní látky kapraďovek
Pátek, 31.03.
· Fomannoxin, fytotoxin houby kořenovníku vrstevnatého
Úterý, 28.03.
· Lyngbya majuscula: mořská jedovatá sinice a její toxiny
Neděle, 26.03.
· Petasiny, významné bioaktivní látky devětsilu
Sobota, 25.03.
· Stachysetin, flavonoid čistce egyptského
Pondělí, 20.03.
· Sekundární metabolity hlenek: brefelamid
Čtvrtek, 16.03.
· Dhilirolidy, přírodní insekticidy
Sobota, 11.03.
· Vortioxetin, antidepresivum s neuroplastickými účinky
Středa, 08.03.
· Periconianony, eremofilanové seskviterpeny endofytických hub Periconia sp.
Pondělí, 06.03.
· Leporiziny, epithiodiketopiperazinové mykotoxiny
Pátek, 03.03.
· Carpesium faberi a carpedilaktony A-D
Středa, 01.03.
· Dodin a guazatin: bioaktivní alkyl-deriváty guanidinu
Sobota, 25.02.
· Corallociny, nové bioaktivní látky korálovce bukového
Úterý, 21.02.
· Tavola: Jedovatý nebo léčivý strom?
· Gurmar: Gymnema sylvestre
Sobota, 18.02.
· Biotransformace ethanolu v organismu
Pátek, 17.02.
· Cribrostatiny - cytostatické naftochinony z mořských hub rodu Cribrochalina
Neděle, 12.02.
· Vinifenol A: Nový derivát resveratrolu
Středa, 08.02.
· Vitaminy: průvodce světem vitamínů
Sobota, 04.02.
· Monoterpenické indolové alkaloidy tropického stromu Alstonia scholaris
Čtvrtek, 02.02.
· Genotoxické látky v životním prostředí a potravinách
Neděle, 29.01.
· Stylotellin, jedovatý terpen nahožábrého plže Phyllidiella pustulosa
Středa, 25.01.
· Makronutrienty
Sobota, 21.01.
· Ptilocaulin a isoptilocaulin, toxické guanidinové alkaloidy mořských hub Monanch
Úterý, 17.01.
· Nebezpečné chemické látky v čisticích prostředcích
Neděle, 15.01.
· Acuminolid A, bioaktivní makrolid obrněnky Dinophysis acuminata
Čtvrtek, 12.01.
· Chrysophaentin A, nový typ antibakteriálně účinného metabolitu mořské řasy Cryso
Úterý, 10.01.
· Nebezpečné chemické látky v kosmetických přípravcích
Sobota, 07.01.
· Pesticidy
Čtvrtek, 05.01.
· Callyspongiolid, makrocyklický lakton mořských hub Callyspongia sp.

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace