Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 2706 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Vítejte na serveru TOXICOLOGY

Vítejte na mém serveru TOXICOLOGY.

Welcome to my own TOXICOLOGY server.

Pozor: pište prosím na toxicology@toxicology.cz.

My RG profile
Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc.


Fotografie dne

Fotografie dne


  Články vlastní: Ascomylactam A
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 19.12. 2020 - 10:50:04 (168944 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4644 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Ascomylactam A

Jiří Patočka

     Ascomylactam A (AsA) je 13-členný makrocyklický alkaloid, izolovaný v roce 2019 jako sekundární metabolit  endofytické houby Didymella sp. CYSK-4, rostoucí na mangrovech v Jihočínkém moři. Sekundární metabolity z mangrovových endofytických hub se ukázaly jako zajímavý a významný zdroj pro objevování nových léčiv, které mají vždy strukturální novost a významnou biologickou aktivitu (Zhang et al., 2006). Takovou látkou je i AsA.

     

 

  Články vlastní: Crinipelliny, zajímavá skupina biologicky aktivních diterpenoidů z makromycet ro
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 03.11. 2020 - 10:49:32 (358274 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6839 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Crinipelliny, zajímavá skupina biologicky aktivních diterpenoidů z makromycet rodu Crinipellis (špička)

Jiří Patočka

     Crinipellis (špička) je rod makromycet z čeledi Marasmiaceae. Rod je široce rozšířen po celém světě, zahrnuje asi 65 druhů a do mykologické literatury jej uvedl v roce 1889 francouzský mykolog Narcisse Théophile Patouillard.

     Crinipelliny, o nichž tento článek pojednává, byly nalezeny zejména v druhu špička drsná, Crinipellis scabella (Alb. & Schwein.) Murrill 1915, což je drobná nejedlá houba, rostoucí i v ČR.  

     Špička drsná má klobouk široký 3–18 mm, který je v raném mládí téměř kulovitý, později polokulovitý nebo vyklenutý, v dospělosti plochý nebo mírně prohloubený, obvykle s drobným středovým hrbolkem. Zprvu je rezavě hnědý nebo okrový, pokrytý žlutohnědými nebo červenohnědými paprsčitě uspořádanými chloupky sdruženými do šupin, které na povrchu klobouku vytváří kruhový vzor. V dospělosti chloupky řídnou a klobouk od okraje bledne, jen střed zůstává tmavší. Starší plodnice mohou mít povrch klobouku radiálně zvlněný. Lupeny jsou řídké, bílé, v dospělosti krémové, ke třeni úzce připojené až volné, prostřídané kratšími lupeny. Třeň je 10–40 mm dlouhý, válcovitý, o průměru kolem 1 mm, okrový, pokrytý rezavě hnědými chloupky. Ve spodní části je někdy téměř černý. Dužnina je tenká, bez výrazné vůně a chuti. Výtrusný prach je bílý, výtrusy jsou široce eliptické nebo kapkovité, 6,5–9 x 4,5–6 µm, neamyloidní (Holec et al., 2012).

     

 

  Články vlastní: Microginin - toxin nebo nová antihypertenzivní droga?
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 10.10. 2020 - 17:24:59 (459583 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3810 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Microginin - toxin nebo nová antihypertenzivní droga?

Jiří Patočka

     Sinice produkují obrovské množství jedinečných lineárních a cyklických peptidů (cyanopeptidy), z nichž mnohé vykazují vysokou toxicitu pro savce. Dobře známé jsou na příklad hepatotoxické microcystiny. Samostatnou skupinu lineámích cyanopeptidů tvoří microgniny. V současné době jich je známo více než 50 (Zervou et al., 2020). Microgininy mají délku od čtyř do šesti aminokyselin s molekulovou hmotností v rozmezí od 574 do 930 Da a charakteristická je pro ně přítomnost atypické aminokyseliny: 3-amino-2-hydroxydekanové (Ahda). Na C-konci peptidového řetězce mikrocystinů bývají dva tyrosinové zbytky, ostatní aminokyseliny jsou dosti variabilní. Prvý microginin byl izolován ze sinice Microcystis aeruginosa, ale tyto peptidy jsou produkovány i jinými rody sinic, jako jsou Planktothrix, Oscillatoria a Nostoc.

     Microgininy jsou silnými inhibitory řady enzymů, z niž nejvýznamnější jsou proteázy s aktivitou proti angiotenzin-konvertujícímu enzymu (ACE), leucinaminopeptidáza, aminopeptidáza M, hovězí aminopeptidáza N a trypsin. Pro inhibici ACE jsou důležité oba tyrosiny a Ahda. Inhibitory ACE jsou jednou z nejúčinnějších chemoterapií proti hypertenzi a městnavému srdečnímu selhání, díky nimž je microginin potenciálním kandidátem na vývoj nových antihypertenziv.  

Struktura microgininů MG756 (R = H) a MG770 (R = CH3). Převzato z práce Carneiro et al. 2012. 1 -  kyselina 3-amino-2-hydroxydekanová, 2 – valin, 3 – leucin, 4 – homotyrosin, 5 - tyrosin.

 

  Články vlastní: Šťovík kadeřavý a jeho bioaktivní látky
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 17.09. 2020 - 09:41:23 (539842 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5955 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Šťovík kadeřavý a jeho bioaktivní látky

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Šťovík kadeřavý (Rumex crispus) je mohutná, až 100 cm vysoká rostlina, považovaná za jednu z pěti nejrozšířenějších rostlin na světě. V České republice roste od nížin až do podhůří, na vlhkých loukách, pastvinách i na polích, na rumištích a úhorech. Vyhledává půdy bohaté na živiny. Kvete od června do srpna. Je považován za obtížný plevel, především ve víceletých pícninách, kde snižuje hodnotu píce. Ve světě je znám jako léčivka s širokým použitím. Dříve byl používán v lidové medicíně  také v Evropě, dnes je spíše součástí homeopatických léků (Pareek a Kumar, 2014). V tradiční medicíně východních zemí má však stále své místo (Dehdari et al., 2016; Prakash Mishra et al., 2018; Eom et al., 2020).

     

 

  Články vlastní: Marasmová kyselina a merulidial: toxické seskviterpenoidy penízečky drobnovýtrus
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 14.09. 2020 - 08:50:56 (551092 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3885 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Marasmová kyselina a merulidial: toxické seskviterpenoidy penízečky drobnovýtrusé

Jiří Patočka

     Penízečka drobnovýtrusá (Marasmius conigenus sensu Rea 1922), syn. penízečka šišková (Baeospora myosura Fr. Singer 1938) je drobná houbička rostoucí na podzim na popadaných šiškách jehličnanů (Hagara et al., 2011). Z této houby byly již dříve izolovány dva mutagenní seskviterpenoidy: kyselina marasmová a merulidial (Kavanagh et al. 1949).

 

  Články vlastní: Tectorigenin
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 10.09. 2020 - 20:04:45 (566089 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4822 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Tectorigenin

Jiří Patočka

     Tectorigenin, O-methylovaný isoflavon (5,7-dihydroxy-3-(4-hydroxyfenyl)-6-methoxychromen-4-on), který byl izolován z anginovníku čínského (Iris domestica , syn. Belamcanda chinensis), (Ito et al., 2001), je jednou z nevýznamnějších bioaktivních látek této rostliny.  

 

  Články vlastní: Diterpenoidní sekundární metabolity číšenek
Autor: Prof. Patocka - Středa, 02.09. 2020 - 15:53:36 (607705 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4870 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Diterpenoidní sekundární metabolity číšenek

Jiří Patočka

     Číšenky jsou drobné stopkovýtrusé houby, jejichž v mládí blankou uzavřené vejčité až kulovité plodnice se ve stáří otevírají do nálevkovitého tvaru. Venkovní strana je lysá nebo chlupatá, uvnitř s drobnými pecičkami, nazývanými peridioly, které připomínají drobná vajíčka. Peridioly jsou ke dnu nálevek připevněny složitě utvářeným přívěskem a jsou naplněná drobnými výtrusy. Peridioly se rozpadají při dešti a kapky vody z nich uvolňují výtrusy. Číšenky nejsou jedlé houby.

     

 

  Forsythosidy, bioaktivní polyfenoly zlatice převislé
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 30.08. 2020 - 16:24:10 (622308 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 9583 bytů | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Forsythosidy, bioaktivní polyfenoly zlatice převislé

Jiří Patočka

     Zlatice převislá (Forsythia suspensa) je opadavý keř z čeledi olivovníkovitých. Zlatice převislá pochází z Číny, kde roste na rozsáhlém území ve střední a východní Číně, na travnatých pláních horských svahů v nadmořských výškách až 2200 metrů. V Evropě byla poprvé vysazena v roce 1833 v Holandsku a od té doby je pěstována jako okrasný keř v celé Evropě. Keř je ceněný zejména pro žluté čtyřčetné květy, které rozkvétají na jaře, ještě před olistěním a jsou tak barevnou okrasou mnoha zahrad. Kvete velmi bohatě a je tak často označován jako „zlatý déšť“. Postupem doby byla vyšlechtěna řada kultivarů a dnes už je v ČR jen málo míst, na nichž by zlatice chyběla.

     

 

  Články vlastní: Cyklické dipeptidy hnojníku řasnatého
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 13.08. 2020 - 13:40:50 (736847 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5712 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Cyklické dipeptidy hnojníku řasnatého

Jiří Patočka

     Hojník řasnatý (Coprinus plicatilis, syn. Parasola plicatilis) je malá saprotrofní houba s křehkým koboučkem o průměru do 35 mm. Jedná se o široce rozšířený druh v Evropě a Severní Americe. Tento druh hnojníku roste hojně v travnatých oblastech, samostatně, rozptýlených nebo v malých skupinách. Plodnice vyrostou v noci po dešti a jakmile rozptýlí své spory po okolí, samy rozloží. Je to jedlý druh.

 

  Články vlastní: Stále se objevují nové syntetické kannabinoidy: kdy to skončí?
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 10.08. 2020 - 14:09:53 (718654 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7114 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Stále se objevují nové syntetické kannabinoidy: kdy to skončí?

Jiří Patočka

Slovo „kannabinoid“ označuje každou chemickou látku, bez ohledu na strukturu nebo původ, která se v těle váže na kannabinoidní receptory a která má podobné účinky jako ty látky, které produkuje konopí. Podle zdroje produkce, kannabinoidy rozdělujeme na endokannabinoidy, fytokannabinoidy a syntetické kannabinoidy. Zatím co dříve byly jako droga zneužívány zejména fytokannabinoidy, dnes to jsou stále častěji kannabinoidy připravené nelegálně v laboratoři (Fattore et al., 2011). Protože jejich výroba je relativně snadná a levná a počet účinných látek neskutečně velký, syntetické kannabinoidy zaplavují trh s drogami (Patočka a Kuča, 2011, 2012).

 
1052 článků (106 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
NezajímavýVýsledky
Další ankety

Účastníků 3331

  Kategorie
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Úterý, 14.07.
· Parietin: žlutý pigment terčovníku zedního
Čtvrtek, 02.07.
· Vernonia amygdalina: bioaktivní látky a uplatnění v současné medicíně
Čtvrtek, 04.06.
· Sambaba obecná: plevel nebezpečný pro přírodu i pro člověka
Neděle, 29.03.
· Chrpy a jejich bioaktivní látky
Neděle, 22.03.
· Oliginol: polyfenol z liči
Čtvrtek, 13.02.
· Pámelník bílý: bioaktivní látky
Úterý, 04.02.
· Blennion: zelený pigment ryzce zeleného
Sobota, 01.02.
· Skimmianin - furochinolinový alkaloid
Čtvrtek, 23.01.
· Bohyška jitrocelová: bioaktivní látky
Čtvrtek, 16.01.
· Gomesin: antimikrobiálně účinný peptid
Sobota, 28.12.
· Pomiferin – isoflavon z plodů Maclura pomifera
Neděle, 01.12.
· Oleandrin: jedovatý srdeční glykosid
Středa, 13.11.
· Ophiobolin A: plísňový toxin
Neděle, 03.11.
· Garcinia indica a kyselina hydroxycitronová
Pondělí, 14.10.
· Menisdaurin – jedovatý princip cesmíny
Středa, 02.10.
· Antimikrobiálně účinné sekundární metabolity čechratky černohuňaté
Sobota, 14.09.
· Křídlatka japonská: levný zdroj surovin pro farmaceutický průmysl
Pondělí, 09.09.
· Hydnelliny: pigmenty lošákovce libovonného
Pondělí, 26.08.
· Bioaktivní látky sasanky hupejské
Pondělí, 22.07.
· Echimidin – jedovatý princip hadince jitrocelového
Úterý, 18.06.
· Deriváty juglonu v kořenech křídlatky japonské
Úterý, 11.06.
· Síťkovec dubový: bioaktivní látky
Pátek, 24.05.
· Kyselina chlorogenová v přípravcích na hubnutí
Středa, 17.04.
· Mycenaflaviny: barevné alkaloidy helmovky krvonohé
Středa, 10.04.
· Očkování a potravinové aditivum terc-butylhydrochinon
Středa, 27.03.
· Rufuslakton, seskviterpen z plodnic ryzce ryšavého
Sobota, 09.03.
· Taraxeron - jeden z mnoha bioaktivních sekundárních metabolitů rozchodníku šlaho
Pátek, 01.03.
· Roselliny: červené alkaloidy helmovky růžové
· Roselliny: červené alkaloidy helmovky růžové
Středa, 20.02.
· Antrokamphiny, bioaktivní látky vzácné taiwanské houby z kafrového lesa

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 1.37 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace