Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7265 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Tragoponol, nový rostlinný dihydroisokumarin
Publikováno: Úterý, 05.05. 2015 - 10:00:06 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Tragoponol, nový rostlinný dihydroisokumarin

Jiří Patočka

     Tragoponol je dimerní dihydroisokumarin ((7S,15S)-2,4,12-trihydroxy-7-(4-hydroxyfenyl)-10-methoxy-15-(4-methoxyfenyl)-7,8,15,16-tetrahydrodibenzo[c,i][1,7]dioxacyklododecin-5,13-dion), který byl izolován z rostliny Tragopogon porrifolius L. (kozí brada  fialová, kozí brada pórolistá) (Zidorn et al., 2010).

      
Foto: Mgr. Z. Navrátilová


     Kozí brada fialová roste ve Středozemí, ale zplaňuje téměř v celé Evropě, Severní i Jižní Americe. Roste také v ČR (spolu s kozí bradou východní, T. orientalis a kozí bradou luční, T. pratensis) na suchých loukách, kolem cest, v okolí lidských sídel, na rumištích a úhorech. Kvete od dubna do srpna, úbory jsou světle fialové nebo červenofialové a plodem je nažka. Kozí brada je léčivá bylina a v lidové medicíně se používá např. v Libanonu a sousedních zemích. Zeeni et al. (2014) zjistili, že podávání vodného extraktu laboratorním potkanům (100 a 250 mg/kg) přineslo výrazné zlepšení profilu lipidů (triglyceridů, celkového cholesterolu, LDL a HDL cholesterolu). Tělesná hmotnost, příjem potravy a množství nitrobřišního tuku byly také nižší u zvířat, kterým byl rostlinný extrakt podáván. Snižuje také příjem potravy a vyvolává pocit zvýšené sytosti u potkanů bez viditelných nežádoucích účinků. Ethanolický extrakt kozí brady fialové v dávce 2000 mg/kg při p.o. podání nebyl toxický pro laboratorního potkana a chránil zvířata před experimentálně navozenými žaludečními vředy (Farzaei et al., 2013).
     V některých zemích se čerstvé výhony rostliny používají jako listová zelenina a přísada do polévek. Široce je používána zejména v íránské kuchyni a v lidové medicíně je aplikována při gastrointestinálních a jaterních nemocech (Farzaei et al., 2013). Kořeny se dříve také využívaly jako kávovina. Rod Tragopogon zahrnuje kolem 50 rostlin rostoucích zejména v Eurasii a Severní Americe (Mavrodiev et al., 2007).
     Tragoponol představuje vysoce funkcionalizovaný typ cyklického resorcylátu, který byl také připraven synteticky (Miyatake-Ondozabal a Barrett, 2013). Tato přírodní látka je však známá teprve krátkou dobu a tak zatím chybí základní farmakologické údaje o jejím účinku.

Literatura
Farzaei MH, Khazaei M, Abbasabadei Z, Feyzmahdavi M, Mohseni GR. Protective Effect of Tragopogon Graminifolius DC Against Ethanol Induced Gastric Ulcer. Iran Red Crescent Med J. 2013; 15(9): 813-816.
Mavrodiev EV, Soltis PS, Gitzendanner MA, Baldini RM, Soltis DE. Polyphyly of Tragopogon porrifolius L.(Asteraceae), a European native with intercontinental disjuncts. Int J Plant Sci. 2007; 168(6): 889-904.
Miyatake-Ondozabal H, Barrett AG. Synthetic studies towards tragoponol: preparation of a highly functionalized resorcylate. Tetrahedron Letters 2013; 54(36): 4817-4820.
Zeeni N, Daher CF, Saab L, Mroueh M. Tragopogon porrifolius improves serum lipid profile and increases short-term satiety in rats. Appetite. 2014; 72: 1-7.
Zidorn C, Petersen BO, Sareedenchai V, Ellmerer EP, Duus JØ. Tragoponol, a dimeric dihydroisocoumarin from Tragopogon porrifolius L. Tetrahedron Letters 2010; 51(10): 1390-1393.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 7

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.11 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace