Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 8238 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde




[ Hlavní stránka odkazů | Přidat odkaz | Nové | Populární | Nejlépe hodnocené odkazy | Náhodné ]

Nejpopulárnější - TOP 50
Ukázat TOP: [ 10 - 25 - 50 | 1% - 5% - 10% ]


Absint, mýtus a skutečnost 
Popis: Absint je smaragdově zelený alkoholický (55-75%) nápoj, příbuzný vermutu, který je díky přítomnosti Absinthinu, extraktu z pelyňku (Artemisia absinthium) výrazně hořký. Nápoj vynášený do nebes, opěvovaný umělci 19. století a zatracený na počátku století dvacátého. Plný tajemna a mystiky. Je spojován s nebezpečími bohémského života a tudíž ve většině zemí zakázán. Portugalsko, Španělsko a Česká republika jsou v současnosti jediné evropské země, kde je doposud výroba absintu a jeho konzumace tolerována.
Přidáno dne: 01.02. 2006 Kliknutí: 3666
Hodnotit web
Kategorie: Populární



Toxicological aspects of depleted uranium 
Popis: Depleted uranium is a byproduct of the uranium enrichment process and has been used for decades in different applications. Recently depleted uranium is used as an anti-armour munition because of its profitable physical properties. One of these, the ability to ignite and burn at very high temperatures, may result in the formation of an aerosol of very small uranium oxide clusters, which may be inhaled. It is alleged that these particles represent a new battlefield hazard because of the radioactivity and chemical toxicity of uranium.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 3333
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie



Jak napsat žádost o grant 
Popis: Jak napsat žádost o grant
Přidáno dne: 07.03. 2006 Kliknutí: 3269
Hodnotit web
Kategorie: Výukové materiály/Doktorandi



Toxikologické aspekty chemických havárií. Lekce I. 
Popis: Úvodní lekce k předmětu TOXIKOLOGICKÉ ASPEKTY CHE MICKÝCH HAVÁRIÍ. Vysvětluje základní pojmy a zabývá se potenciálními zdroji chemických havárií.
Přidáno dne: 08.10. 2005 Kliknutí: 3175
Hodnotit web
Kategorie: Výukové materiály/ART



The chemistry, pharmacology, and toxicology of the biologically active constituents of Hypericum 
Popis: St. John's wort (Hypericum perforatum) has been used as a medical herb for over 2000 years. Over the past two decades, its application as a standardized plant extract for treating depression has undergone rigorous scientific investigation, and its effectiveness has been shown in studies comparing it with other commonly used antidepressants and placebos. Safety and tolerability studies have revealed that Hypericum preparations have better safety and tolerability profiles than synthetic antidepressants.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 3022
Hodnotit web
Kategorie: Chemie/chemie přírodních látek



Křídlatka: obtížný plevel, nebo perspektivní surovina? 
Popis: Křídlatky (Reynoutria) jsou rostliny původem z dalekého východu (Japonska, Tchaj-wanu, Korey, severní Číny). Do Evropy se začaly dovážet v 19. století a byly vysazovány v parcích a zahradách jako okrasné rostliny. Byla to křídlatka japonská (Reynoutria japonica) a křídlatka sachalinská (Reynoutria sachalinensis). Protože se však křídlatky vyznačují značnou vitalitou a schopností rychlého množení, brzy opustily okrasné zahrady, osídlily rozsáhlá území a z vychvalované rostliny se stal obtížný plevel.
Přidáno dne: 08.11. 2005 Kliknutí: 2946
Hodnotit web
Kategorie: Biologie/Botanika



Změny v zalednění Arktidy významně ovlivňují život ledních medvědů. 
Popis: Globální oteplování Země a s ním spojené klimatické změny probíhají mnohem rychleji, než jsme očekávali. Například od roku 1960 ubylo 10 % veškeré ledové pokrývky Země, tloušťka zalednění v Severním ledovém oceánu se na jaře a v létě zmenšuje o 40 % a doba, po kterou jsou zamrzlé řeky a jezera na severní polokouli, se zkrátila o dva týdny.
Přidáno dne: 26.04. 2006 Kliknutí: 2862
Hodnotit web
Kategorie: Populární



Chemické havárie 
Popis: Chemické havárie - prezentace Autoři: Aneta Cvachová, Jana Svozilová, Lucie Spourová
Přidáno dne: 05.03. 2006 Kliknutí: 2824
Hodnotit web | Detaily
Kategorie: Články studentů ART a KRT



Atropin a jeho místo v současné medicíně 
Popis: Atropin, přírodní alkaloid z rulíku zlomocného (Atropa belladona) a ostatních rostlin čeledi Solanaceae, je kompetitivním antagonistou muskarinových cholinergních receptorů. Atropin slouží jako léčivo s velmi rozmanitým farmakologickým účinkem. Snižuje sekreci bronchů a slinných žláz, omezuje pocení a rozšiřuje zorničky. Snižuje srdeční frekvenci a blokováním účinku acetylcholinu funguje jako antidotum u otrav organofosforovými insekticidy a nervovými jedy. Publikováno v časopise Kontakt 7(3-4): 349-352, 2005
Přidáno dne: 06.02. 2006 Kliknutí: 2819
Hodnotit web
Kategorie: Chemie/chemie přírodních látek



DDT: Pohnutá historie jednoho jedu 
Popis: DDT je organochlorový insekticid, kdysi intenzivně používaný v celém světě v zemědělství a při kontrole hmyzu přenášejícího malárii a tyfus. V roce 1972 bylo zakázáno používání DDT ve Spojených státech a podobně i v některých dalších zemích. V mnoha rozvojových zemích je DDT i nadále používán při regulaci komárů přenášejících malárii. DDT je považován za perzistentní organický polutant přetrvávající dlouhodobě v životním prostředí a v živočiších, schopný šíření na velké vzdálenosti. DDT je považován Světovou zdravotnickou organizací za pravděpodobný karcinogen. V důsledku stability a schopnosti akumulovat se v tucích byl nalezen v lidských tkáních a v současné době není na celé planetě jediný organismus, který by neobsahoval DDT. Ačkoliv existují přesvědčivé experimentální důkazy o karcinogenitě DDT a jeho hlavních metabolitů DDE a DDD, epidemiologické studie jsou neprůkazné a převažují negativní výsledky. Možný příspěvek DDT ke zvýšení rizika různých druhů rakoviny a jeho možného negativního účinku na endokrinní systémy si vyžádá ještě další studie. Práce byla publikována v časopise Kontakt 7(3-4): 344-348, 2005.
Přidáno dne: 06.02. 2006 Kliknutí: 2727
Hodnotit web | Detaily
Kategorie: Toxikologie/Ekotoxikologie



Historie toxikologie 
Popis: Přednáška pro studenty 1. ročníku KRT ZSF JU Předmět: Historie vědy a techniky
Přidáno dne: 07.11. 2005 Kliknutí: 2715
Hodnotit web
Kategorie: Výukové materiály/KRT



Effect of body size on toxicity of zinc in neonates of four differently sized Daphnia species 
Popis: The sensitivity of neonates of four Daphnia species to zinc was tested in relation to theirmean body size.Thesemean sizes of these four Daphnia spp were: D. magna, 0.813 ± 0.055 mm, D. pulicaria, 0.745 ± 0.063 mm, D. pulex, 0.645 ± 0.044 mm and D. galeata, 0.611 ± 0.058mm. A positive relationship between EC50 (24, 48) values and neonates size was found. The smaller the size of the daphnid the higher was the sensitivity to heavy metal toxicity. For all tested species did the EC50 values decrease with time; the decrease was most marked for D. magna and the least for D. galeata. The EC50 values of D. magna were higher than would be expected on basis of its body size.
Přidáno dne: 31.01. 2007 Kliknutí: 2707
Hodnotit web
Kategorie: Biologie



Aluminofluoride complexes: new phosphate analogues 
Popis: Aluminofluoride complexes have been widely used in laboratory investigations for stimulation of various guanine nucleotide binding proteins. These fluorometallic complexes cannot be obtained through any catalogue or drug store. They are formed in water solutions containing fluoride and traces of aluminium in the form of the soluble ionic complexes, Aluminofluoride complexes have been recognised to act as phosphate analogues. Reflecting many studies which utilise aluminofluoride complexes in laboratory investigations, the effects of these fluorometallic complexes on various cells and tissues as observed, can be reviewed. With the appearance of acid rain and the use of aluminium in industry, there has been a dramatic increase in the amount of uncomplexed aluminium in ecosystems. In view of the ubiquity of phosphate in cell metabolism, aluminofluoride complexes represent a strong potential danger for living organisms including humans. The possibility of pathophysiological consequences of their long-term action is not fully recognised at this point
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 2706
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Fluoru a hliníku



Seznam publikovaných článků studentů ART a KRT 
Popis: Některé zápočtové práce z toxikologie dokázaly za menší pomocí učitele projít i přísným sítem recenzního řízení a byly publikovány v odborném tisku.
Přidáno dne: 31.12. 2005 Kliknutí: 2664
Hodnotit web
Kategorie: Články studentů ART a KRT



Tabák 
Popis: Tabák pochází z usušených listů rostliny rodu Nicotiana, jehož nejpopulárnější a nejčastěji kultivovaný druh je Nicotiana tabacum, který má svou původní vlast v Americe. Počátek kouření tabáku můžeme vysledovat k civilizaci Mayů v Mexiku okolo roku 500 před naším letopočtem.
Přidáno dne: 31.03. 2006 Kliknutí: 2618
Hodnotit web
Kategorie: Články studentů ART a KRT



Abrin and Ricin 
Popis: Abrin and ricin are natural toxic protein toxins from the seeds of Ricinus communis and Abrus precatorius, respectively.
Přidáno dne: 17.07. 2005 Kliknutí: 2607
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Toxikologie přírodních látek



Extrémně účinná narkotická analgetika. I. 
Popis: EXTRÉMNĚ ÚČINNÁ NARKOTICKÁ ANALGETIKA. Část 1. Luboš DEJMEK Uspávací plyn, použitý k osvobození rukojmích zadržovaných v kulturním domě Na Dubrovce v Moskvě reprezentuje doposud neznámou, velmi efektivní neletální chemickou zbraň. Analýza událostí, které zaznamenaly tiskové agentury, přispěla k identifikaci použité chemické látky a umožnila interpretovat doposud utajované skutečnosti, jakými jsou např. charakteristika, způsob použití a farmakologické účinky plynu. Mediální monitorování plynového útoku odhalilo taktické možnosti operačního použití nové chemické zbraně i závažné chyby, kterých se dopustili organizátoři akce. Rozbor chyb a nedostatků v průběhu použití plynové zbraně dokazuje důležitost kvalitního výcviku chemických jednotek i naprostou nezbytnost profesionálního zdravotnického zajištění akce.
Přidáno dne: 16.01. 2006 Kliknutí: 2590
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Vojenská toxikologie a chemický terorismus



O šišince, světle, serotoninu a depresi 
Popis: Šišinka je u člověka aktivní endokrinní žláza po celý život. V historii byla spojována s úvahami o lidské mysli a jejich poruchách. Moderní výzkumy z posledních let ukazují, že šišinka ovlivňuje nejenom biologické rytmy, ale i řadu fyziologických funkcí. Implikace jejího vlivu na mozek a chování jsou diskutovány v kontextu kritického přehledu histoprické i současné literatury.
Přidáno dne: 09.10. 2005 Kliknutí: 2586
Hodnotit web
Kategorie: Biologie/Neurobiologie



Fluoride Plus Aluminum: Useful Tools in Laboratory Investigations 
Popis: Aluminofluoride complexes (AlFx) form spontaneously in aqueous solutions containing fluoride and traces of aluminum ions and appear to act as phosphate analogs. These complexes have become widely utilized in laboratory investigations of various guanine nucleotide-binding proteins. Reflecting on many laboratory studies, a new mechanism of fluoride and aluminum action on the cellular level is being suggested. The long-term synergistic effects of these ions in living environment and their hidden danger for human health are not yet fully recognized.
Přidáno dne: 21.07. 2005 Kliknutí: 2573
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Fluoru a hliníku



Neletální chemické zbraně a Úmluva o zákazu chemických zbraní 
Popis: Jako neletální zbraně jsou označovány bojové prostředky a zbraňové systémy, které vyřadí člověka z bojové či jakékoliv jiné cílevědomé činnosti tím, že jej na určitou dobu fyzicky či psychicky zneschopní. Pokud jsou prostředkem takového dočasného zneschopnění chemické látky, bývají označovány jako neletální chemické látky a zbraně či zbraňové systémy z nich vyrobené pak neletální chemické zbraně. Jejich primárním účinkem na člověka je jeho dočasné zneschopnění bez vážného poškození zdraví. Je diskutován vývoj neletálních zbraní ve vztahu k Úmluvě o zákazu chemických zbraní.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 2568
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Vojenská toxikologie a chemický terorismus



Toxiny rostlinného, mikrobiálního a živočišného původu 
Popis: Toxiny, jedovaté látky přirozeného původu, které provázely člověka po celou dobu jeho existence, nabývají nového významu. Díky vědeckému pokroku posledních let se dají snadno vyrobit i ve větších množstvích a jsou obavy, že by mohly být zneužity jako nástroj bioterorizmu.
Přidáno dne: 30.06. 2006 Kliknutí: 2563
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Vojenská toxikologie a chemický terorismus



Absint a jeho psychiatrická reflexe 
Popis: Absint je proslulý alkoholický nápoj, vyráběný již od roku 1792 z pelyňku, navždy spojený s určitou kulturní epochou lidstva. Tento hořký alkoholický nápoj poznamenal celou generaci malířů, básníků a spisovatelů 19. a 20. století a stal se v jejich dílech neodmyslitelnou součástí světového kulturního dědictví. Protože obsahuje neurotoxický thujon, byl jeho prodej ve většině zemí zakázán a v roce 1923 byl zařazen mezi návykové látky. Název absint je odvozen od latinského jména pelyňku Artemisia absinthium. Thujon je bicyklický terpenoidní keton, existující ve dvou stereoizomerních formách. V pelyňku se nachází pouze (+) thujon, známý též jako alfa-thujon. Tato látka má silné psychotropní účinky a je zodpovědná za toxické poškození mozku u pijáků absintu
Přidáno dne: 17.07. 2005 Kliknutí: 2561 Hodnocení: 5.3 (Účastníků: 3)
Hodnotit web | Detaily | Komentáře (1)
Kategorie: Populární



Biomedical aspects of chiral molecules 
Popis: This article defines some of the terms used in chiral chemistry and some of the basic mechanistic issues that arise in stereochemistry in pharmacology. Attention is also drawn to the impact of stereochemistry on drug regulation and its significance for new drug development. The stereoselectivity of drugs is underpinned by the fact that the human body is essentially a chiral structure. The rationale for development of chiral drugs is the suggestion that single stereoisomer drugs would provide superior therapy by allowing reductions in dosage, reduced variability in metabolism and response, simpler dose-response relationships and improved tolerability.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 2550
Hodnotit web
Kategorie: Chemie/Biochemie



Proč paprika pálí? 
Popis: Dnes je paprika (Capsicum, Solanaceae) po- dobně jako další plodiny pocházející z Jižní a Střední Ameriky (brambory, rajčata) sou- částí našeho jídelníčku, těžko bychom se bez nich obešli. Indiáni znali papriku již před čtyřmi tisíci lety, do Evropy ji dovezli Špa- nělé z Mexika. Papriku lze považovat za po- travinu i za koření. Je oblíbená pro svou vů- ni i chuť, která je u jednotlivých botanických druhů nebo i odrůd značně odlišná – od slad- ké až po ďábelsky ostrou. Mletá sušená pap- rika je nejen pikantním kořením, ale i přírod- ním barvivem.
Přidáno dne: 08.06. 2007 Kliknutí: 2549
Hodnotit web
Kategorie: Populární



Toxiny rostlinného, mikrobiálního a živočišného původu 
Popis: Toxiny jsou chemické látky a mohou být řazeny mezi chemické zbraně (CWA – Chemical Warfare Agents). Jsou však produkovány biologickými objekty a mohou být řazeny i mezi zbraně biologické (BWA – Biological Warfare Agents). Obtížnost jednoznačného zařazení toxinů mezi CWA nebo BWA proto vedla k vytvoření samostatné skupiny toxinových zbraní (TWA – Toxin Warfare Agents). Od roku 1975 platná konvence o zákazu biologických zbraní se týká i zbraní toxinových (Biological and Toxin Weapons Convention). Protože mnohé toxiny mohou ohrozit zdraví i život člověka, podléhají přísným kontrolním mechanizmům v rámci mezinárodních kontrolních režimů a vztahuje se na ně Úmluva o zákazu biologických a toxinových zbraní.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 2514
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Vojenská toxikologie a chemický terorismus



Chemical agents and chemical terrorism 
Popis: Chemical terrorism is a new threat to the security of mankind, which to its scales essentially exceeds the results of use of the most modern firearm. At present time all over the world threats from different forward elements to use radioactive materials, potent poisonous substances and pathogenic microorganisms in terrorist purposes became more frequent. High-toxic chemical substances can fall in terrorist hands through wide range of sources. Potentially misused types of chemical compounds are discussed in this article.
Přidáno dne: 08.11. 2005 Kliknutí: 2503
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Vojenská toxikologie a chemický terorismus



D-Serin: Bílá vrána mezi aminokyselinami 
Popis: D-serin je koagonistou NMDA-receptorù, mnohem silnějším než glycin. Zvýšené hladiny D-serinu v kombinaci s glutamátem vedou k prodloužení excitace NMDA-receptorů a zvýšení koncentrace intracelulárního kalcia. To má za následek aktivaci mnoha biochemických pochodů, které mohou vést až ke zničení buňky.
Přidáno dne: 08.11. 2005 Kliknutí: 2480
Hodnotit web
Kategorie: Biologie/Neurobiologie



Omamné a psychotropní látky v silniční dopravě 
Popis: Problematika omamných a psychotrponích látek expandovala v silniční dopravě zejména na přelomu 20 a 21. století. Zejména po zániku zažitých právních norem jakou byly bezesporu vyhláška Federálního ministerstva vnitra číslo 100/1975 Sb. , o pravidlech silničního provozu a její nástupkyně vyhláška Federálního ministerstva vnitra číslo 98/1989 Sb. o pravidlech provozu vozidel na pozemních komunikací ve znění pozdějších právních norem.
Přidáno dne: 17.02. 2006 Kliknutí: 2456
Hodnotit web
Kategorie: Články studentů ART a KRT



Chuť umami 
Popis: Smysly jsou nástroje, kterými jsme informováni o okolním světě. Člověk se rodí s pěti smysly – zrakem, sluchem, čichem, chutí a hmatem. Smyslem, který poskytuje většině lidí největší slast, je chuť, úzce spojená s vůní. Schopnost rozlišovat chutě se vyvíjí v raném věku a umožňuje nám vnímat chuť sladkou, kyselou, hořkou a slanou, jejich různé kombinace a různé intenzity. K čtyřem základním chutím byla nedávno přiřazena chuť „umami“, což je japonské slovo pro glutamát sodný, který propůjčuje chuť řadě potravin, např. masu nebo sýrům.
Přidáno dne: 25.10. 2005 Kliknutí: 2418
Hodnotit web
Kategorie: Populární



Jedovatí pavouci a nebezpečí jejich kousnutí 
Popis: Všichni pavouci jsou jedovatí, ale jen velmi málo druhů je nebezpečných člověku. Pavouci používají jed k ulovení a strávení své kořisti. Z lékařského hlediska jsou významnými jedovatými pavouky rody Latrodectus, Loxosceles, Phoneutria a Atrax. Někteří z nich jsou velice rychlí, silně jedovatí a extrémě agresivní a patří mezi nejjedovatější pavouky, které známe.
Přidáno dne: 05.09. 2006 Kliknutí: 2414
Hodnotit web
Kategorie: Biologie/Entomologie



Palytoxin 
Popis: Palytoxin je složitá chemická látka izolovaná z korálu Palythoa toxica, neobyčejně toxická.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 2386
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Toxikologie přírodních látek



Capillary electrophoresis determination of huperzine A 
Popis: Huperzine A is an alkaloid isolated from the Chinese plant Huperzia serrata. The absorption spectra and electrophoretic behaviour of the compound were studied. A CZE method for the determination of Huperzine A in pharmaceutical tablets and serum has been developed.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 2350
Hodnotit web
Kategorie: Chemie/Analytická a fyzikální chemie



Nové poznatky o toxických účincích fluoru a hliníku 
Popis: Ještě před dvaceti léty byl obsah fluoru v ekosystémech a v dietě velmi nízký. V poslední době se však trvale zvyšuje v důsledku používání solí fluoru v průmyslu, v zemědělství i v medicíně. Hliník, jako významný prvek zemské litosféry, se ještě v nedávné době vyskytoval ve formách těžko dostupných živým organizmům a byl proto považován za netoxický. S výskytem kyselých dešťů a širokým používáním solí hliníku nastalo výrazné zvýšení výskytu reaktivních forem těchto iontů ve vodě i v potravinových řetězcích. Laboratorní výzkumy ukazují, že ionty fluoru a hliníku vytvářejí ve vodném prostředí fluorohlinitanové komplexy, které fungují jako analogy fosfátových skupin a aktivátory G proteinů. Vzhledem k důležitosti fosfátů v buněčném metabolizmu může představovat přítomnost fluorohlinitanových komplexů v lidském těle vážné nebezpečí pro lidské zdraví. Na základě výsledků mnoha rozsáhlých laboratorních i epidemiologických studií uvádíme v našem článku nový pohled na toxicitu iontů fluoru a hliníku a upozorňujeme na možné patofyziologické důsledky jejich dlouhodobého působení.
Přidáno dne: 08.07. 2006 Kliknutí: 2343
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Ekotoxikologie



Toxicology of perluorisobutene 
Popis: Toxicology of Perfluoroisobutene Jiri Patocka and Jiri Bajgar Perfluoroisobutene is a fluoro-olefin produced by thermal decomposition of polytetrafluoroethylene, (PFIB) e.g., Teflon Overheating of Teflon generates fumes of highly toxic PFIB and poses a serious health hazard to the human respiratory tract. PFIB is approximately ten times as toxic as phosgene
Přidáno dne: 31.07. 2005 Kliknutí: 2332
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Vojenská toxikologie a chemický terorismus



Káva očima toxikologa 
Popis: Káva je hojne konzumovaný nápoj, obvykle podávaný horký a pripravovaný z pražených zrn kávovníku. Videno prizmatem penez, predstavuje káva druhou nejvýznamnejší obchodní komoditu na svete, pred níž je už jen nafta. Látky obsažené v káve mají na zdraví lidí jen relativne malý úcinek, ale verejnost o nich casto široce diskutuje. Káva je pro lidstvo nejvýznamnejším zdrojem kofeinu, látky se stimulacním úcinkem. Kofein je nejpoužívanejší psychoaktivní „drogou“ a pravdepodobne nejrozšírenejším stimulantem ve sportu. Prospešnost a nebezpecnost kávy byla a ješte dlouho bude široce studovaným a diskutovaným problémem. Predpokládá se napr., že káva zvyšuje nebezpecí hypertenze. Smyslem tohoto clánku je ukázat, jak na pití kávy pohlíží toxikolog.
Přidáno dne: 01.02. 2007 Kliknutí: 2291
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Toxikologie přírodních látek



Nové poznatky o toxických účincích fluoru a hliníku 
Popis: Ještě před dvaceti léty byl obsah fluoru v ekosystémech a v dietě velmi nízký. V poslední době se však trvale zvyšuje v důsledku používání solí fluoru v průmyslu, v zemědělství i v medicíně. Hliník, jako významný prvek zemské litosféry, se ještě v nedávné době vyskytoval ve formách těžko dostupných živým organismům a byl proto považován za netoxický. S výskytem kyselých dešťů a širokým používáním solí hliníku nastalo výrazné zvýšení výskytu reaktivních forem těchto iontů ve vodě i v potravinových řetězcích. Laboratorní výzkumy ukazují, že ionty fluoru a hliníku vytvářejí ve vodném prostředí fluorohlinitanové komplexy, které fungují jako analogy fosfátových skupin a aktivátory G proteinů. Vzhledem k důležitosti fosfátů v buněčném metabolizmu může představovat přítomnost fluorohlinitanových komplexů v lidském těle vážné nebezpečí pro lidské zdraví. Na základě výsledků mnoha rozsáhlých laboratorních i epidemiologických studií uvádíme v našem článku nový pohled na toxicitu iontů fluoru a hliníku a upozorňujeme na možné patofyziologické důsledky jejich dlouhodobého působení.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 2240
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Fluoru a hliníku



Plant toxic proteins and their current significance 
Popis: Abrin, ricin, viscumin, modeccin, and volkensin are very potent toxins derived from plants. They are glycoproteins composed of two polypeptide chains linked by a disulphide bridge. The A-chain is the enzymatic toxic moiety and B-chain is responsible for bonding to the target cell and internalization of toxin. The toxic part of the toxin molecule removes an adenine from a specific adenosine residue in ribosomal RNA and block proteosynthesis. That is the reason of extreme toxicity of these compounds and their capacity to be used as biological warfare agents or terrorist weapon. Therefore all these compounds are in the schedules of controlled biological agents and toxins. Contrariwise, plant ribosome-inactivating proteins are studied intensive as possible chemotherapeutic agents.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 2228
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Toxikologie přírodních látek



Kyselina domoová, nebezpečný neurotoxin 
Popis: Kyselina domoová, aminokyselina produkovaná některými mikroskopickými organismy mořského planktonu, je příčinou toxicity některých mořských živočichů, zejména korýšů a měkkýšů. Jejich konzumace je příčinou kuriózních otrav doprovázených neurodegenerací a dysfunkcí CNS a v mnoha případech také ztrátou recentní (krátkodobé) paměti, což vede ke snížené nebo zcela vymizelé schopnosti osvojovat si a vybavovat nové poznatky. V práci jsou uvedeny základní informace o tomto podivuhodném mořském excitotoxinu.
Přidáno dne: 30.10. 2005 Kliknutí: 2222
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Toxikologie přírodních látek



Slunéčko sedmitečné 
Popis: Slunéčko sedmitečné, častěji zvané sluníčko či beruška, je bezesporu naším nejznámějším broukem. Učí se jej znát už děti a těžko si lze představit někoho ve střední Evropě, kdo by tohoto asi 7 mm velkého červeného broučka se sedmi černými puntíky na krovkách neznal. Obliba berušky u dětí pramení z jejího veselého vzhledu, jasných barev a těla tvaru polokoule.
Přidáno dne: 17.11. 2005 Kliknutí: 2213
Hodnotit web
Kategorie: Biologie/Entomologie



Alzheimer Forum: Může stará čínská droga pomoci pacientům s Alzheimerovou chorobou? 
Popis: Tradiční rostlinná droga Huperzia serrata, známá v čínské medicíně pod názvem Qian Ceng Ta, obsahuje alkaloid huperzin A, který je silným a vysoce selektivním a centrálně účinným inhibitorem acetylcholinesterázy. Huperzin A má, podobně jako v ;poslední době zkoušená léčiva Alzheimerovy choroby, schopnost bránit odbourávání acetylcholinu a je možné, že jednoho dne bude také pomáhat léčit tuto chorobu.
Přidáno dne: 19.07. 2005 Kliknutí: 2208
Hodnotit web
Kategorie: Populární



Botanika nikde 
Popis: Český a mezinárnodní rozcestník nejen pro botaniky. Mimo jiné je zde i stránka věnovaná přehledu webů o léčivých rostlinách.
Přidáno dne: 20.02. 2006 Kliknutí: 2201
Hodnotit web
Kategorie: Biologie/Botanika



Toxikologické aspekty chemických havárií. Lekce II. 
Popis: Druhá lekce k předmětu TOXIKOLOGICKÉ ASPEKTY CHEMICKÝCH HAVÁRIÍ. Pojednává o hlavních příčinách chemických havárií a jejich průběhu.
Přidáno dne: 08.10. 2005 Kliknutí: 2191
Hodnotit web
Kategorie: Výukové materiály/ART



Sladká kapradina 
Popis: Osladič obecný (Polypodium vulgare), kapradina z čeledi osladičovitých (Polypodiaceae), je téměř po celém světě rozšířená víceletá rostlina s dlouhým plazivým podzemním oddenkem a listy, které bývají v mládí stočené. Jeho odenek jesladký a v lidovém léčitelství byl dříve velmi ceněn jako prostředek proti mrtvici.
Přidáno dne: 20.11. 2005 Kliknutí: 2191
Hodnotit web
Kategorie: Biologie/Botanika



Lékařská toxikologie 
Popis: PowerPointová prezentace
Přidáno dne: 10.09. 2005 Kliknutí: 2185
Hodnotit web | Detaily
Kategorie: Výukové materiály/KRT



Může stará čínská droga pomoci pacientům s Alzheimerovou chorobou? 
Popis: Tradiční rostlinná droga Huperzia serrata, známá v čínské medicíně pod názvem Qian Ceng Ta, obsahuje alkaloid huperzin A, který je silným a vysoce selektivním a centrálně účinným inhibitorem acetylcholinesterázy. Huperzin A má, podobně jako v ;poslední době zkoušená léčiva Alzheimerovy choroby, schopnost bránit odbourávání acetylcholinu a je možné, že jednoho dne bude také pomáhat léčit tuto chorobu.
Přidáno dne: 19.07. 2005 Kliknutí: 2177
Hodnotit web
Kategorie: Chemie/chemie přírodních látek



Úvod do obecné toxikologie 
Popis: Základní učební text pro posluchače bakalářského studijního programu Aplikovaná radiobiologie a toxikologie
Přidáno dne: 08.08. 2005 Kliknutí: 2176
Hodnotit web
Kategorie: Výukové materiály/ART



Synthesis of 2-nitrobenzaldehyde from 2-nitrotoluene 
Popis: Comparison of Arthur Lapworth’ one-pot conversion of 2-nitrotoluene to 2-nitrobenzaldehyde with other published synthetic sequences revealed an environmental attractiveness of this reaction. Due optimisation of the procedure was made in order to enhance the safety of this process on a large scale. A highly selective one-pot preparative chemical synthesis of 2-nitrobenzaldehyde from 2-nitrotoluene is described.
Přidáno dne: 08.07. 2006 Kliknutí: 2176 Hodnocení: 10.0 (Účastníků: 1)
Hodnotit web | Detaily
Kategorie: Chemie/Organická chemie



PODÍL BOJOVÝCH OTRAVNÝCH LÁTEK NA ZDRAVOTNICKÝCH ZTRÁTÁCH 
Popis: PODÍL BOJOVÝCH OTRAVNÝCH LÁTEK NA ZDRAVOTNICKÝCH ZTRÁTÁCH V PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLCE Aneta CVACHOVÁ Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity, České Budějovice Použítí bojových otravných látek ve 1. světové válce bylo iniciováno německými vojenskými kruhy. Nápad profesora Fritze Habera, budoucího nositele Nobelovy ceny, použít jedovatý plyn pro vojenské účely způsobil, že došlo k propojení akademického výzkumu s vojensko-průmyslovým komplexem. V průběhu války bylo na obou stranách fronty použito obrovské množství různých toxických látek, protože ty vyhovovaly statickému způsobu boje, přestože některé byly překvapivě méně nebezpečné než konvenční zbraně. V tomto článku je podán stručný přehled o jedovatých chemických substancích používaných v I. světové válce a jejich podíl na zdravotnických ztrátách.
Přidáno dne: 03.05. 2006 Kliknutí: 2138
Hodnotit web | Detaily
Kategorie: Toxikologie/Vojenská toxikologie a chemický terorismus



Biologically active pentacyclic triterpenes and their current medicine 
Popis: Pentacyclic triterpenes are produced by arrangement of squalene epoxide. These compounds are extremely common and are found in most plants. There are at least 4000 known triterpenes. Many triterpenes occur freely but others occur as glycosides (saponins) or in special combined forms. Pentacyclic triterpenes have a wide spectrum of biological activities and some of them may beuseful in medicine. The therapeutic potential of three pentacyclic triterpenes – lupeol, betuline and betulinic acid – is discussed in this paper. Betulinic acid especially is a very promising compound. This terpene seems to act by inducing apoptosis in cancer cells. Due to its apparent specificity for melanoma cells, betulinic acid seems to be a more promising anti-cancer substance than drugs like taxol.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 2129
Hodnotit web
Kategorie: Chemie/chemie přírodních látek



Neuroprotective peptides as drug candidates against Alzheimer disease 
Popis: From a drug development point of view, some potential new Alzheimer's (AD) therapeutics include neuroprotective peptides that may act in a variety of different ways, e.g. they help to break the amyloid plaque formation, modulate peptide processing enzymes (secretases) or are able to degrade Abeta toxic peptide. In this review, we present an overview of the new classes of compounds in use against AD.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 2129
Hodnotit web
Kategorie: Chemie/chemie přírodních látek




  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
Nezajímavý



Výsledky
Další ankety

Účastníků 3437

  Kategorie
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Pondělí, 08.04.
· Pojďme na májovky. Už rostou!
Sobota, 06.04.
· Radiosuminy, neobvyklé dipeptidy sinice Microcystis aeruginosa
Pátek, 05.04.
· Anandamid: Endogenní kanditát na molekulární klíč k pohodě a blaženosti
Čtvrtek, 04.04.
· Svidina obecná (Periploca graeca L.) a její protinádorově účinný steroidní glyko
Úterý, 02.04.
· Kozáci a křemenáče, houby rodu Leccinum a jejich bioaktivní metabolity
Sobota, 30.03.
· Citrusiny: Protizánětlivé peptidy ve slupkách citrusů unshiu
Pátek, 29.03.
·
·
Čtvrtek, 28.03.
· Srdečník obecný: Zdroj významných bioaktivních sloučenin
Úterý, 26.03.
· Mykotoxiny plísní rodu Alternaria
Pondělí, 25.03.
·
Neděle, 24.03.
· Citrinin, hepato-nefrotoxický mykotoxin
Sobota, 23.03.
· Rozrazil rezekvítek a jeho bioaktivní látky: Cytotoxické steroidy
Pátek, 22.03.
· Cytotoxické účinky esenciálního oleje Galagania fragrantissima
Čtvrtek, 21.03.
· Drmek obecný: Bioaktivní látky a léčivé účinky
Pondělí, 18.03.
· Bisucaberin: Bakteriální siderofor
Neděle, 17.03.
·
Sobota, 16.03.
· Muchomůrka šafránová a její toxiny
Čtvrtek, 14.03.
· Valeriana jatamansi: Medicinal Plant for Calming and Anxiety Therapy
· Can Shilajit Relieve Chronic Fatigue Syndrome?
Úterý, 12.03.
· Sinice a jejich toxiny jako možná příčina neurodegenerativních onemocnění
Neděle, 10.03.
· Zmijovec indický nejen páchne, ale i chutná a léčí
Sobota, 09.03.
· Ramariolidy: Antimikrobiálně účinné metabolity kuřátek (Ramaria sp.)
Čtvrtek, 07.03.
· Hermitamidy A a B, toxické přírodní produkty z mořské sinice Lyngbya majuscula
Pondělí, 04.03.
· Lolitrem B: Toxic alkaloid of an endophytic fungus of the genus Epichloë
Sobota, 02.03.
· Geraniin: Ellagitanový polyfenol s příznivým účinkem na lidské zdraví
Úterý, 27.02.
· Gnidilatin a gnidilatidin: Cytotoxické diterpenoidy dafnanového typu
Pondělí, 26.02.
· Mořský depsipeptid dehydrodidemnin B: Účinný lék na rakovinu
Neděle, 25.02.
· Ryzec syrovinka a terpenický lakton volemolid
Čtvrtek, 22.02.
· Cytotoxické polyacetyleny mořských hub rodu Petrosia: Současné poznatky a perspe

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.43 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace