Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5485 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc: prof Patočka

Vyhledávání v tomto tématu:   
[ Jít na úvodní stránku | Vybrat nové téma ]


  Články vlastní: Citrusiny: Protizánětlivé peptidy ve slupkách citrusů unshiu
Autor: tox - Sobota, 30.03. 2024 - 10:20:34 (117086 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 10205 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Citrusiny: Protizánětlivé peptidy ve slupkách citrusů unshiu

Jiří Patočka

     Citrus unshiu Markovich (Rutaceae), známý také jako mandarinka Satsuma nebo mandarinka japonská, je druh citrusového ovoce. Pochází z Japonska a patří do skupiny mandarinek. Toto citrusové ovoce je bez pecek, snadno se loupe a je jedním z nejčastěji konzumovaných plodů v Koreji. V Japonsku se tento strom stal populární v období Meiji a na západ byl zavlečen z japonského regionu Satsuma v roce 1878. Dnes se citrus unshiu pěstuje především na ostrově Jeju v Koreji a v jižních oblastech Číny a Japonska. Ovoce je oblíbené pro svou osvěžující a lahodnou chuť. Toto ovoce má také několik pozitivních účinků na lidské zdraví (Sudo et al., 2021). 

 

  Články vlastní:
Autor: tox - Pátek, 29.03. 2024 - 09:00:31 (128564 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 111 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 0)
prof Patočka
 

  Články vlastní: Srdečník obecný: Zdroj významných bioaktivních sloučenin
Autor: tox - Čtvrtek, 28.03. 2024 - 08:52:05 (129388 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 9385 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Srdečník obecný: Zdroj významných bioaktivních sloučenin

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Srdečník obecný (Leonurus cardiaca L.) je statná, asi metr vysoká bylina, pocházející z Asie a jihovýchodní Evropy, s rozšířeným celosvětovým výskytem v současnosti (Borna et al., 2016). V Česku roste divoce v teplejších oblastech, na loukách a rumištích, nebo v příkopech (Danihelka et al., 2008) a často se i pěstuje. Je známa také pod mnohamístnými názvy jako buřina srdečník, máta srdeční, srdcovník, srdeční koření nebo srdečník lékařský či devaterní kopřiva, hojička nebo bubeníček. Tato bohatě rozvětvená trvalka má dekorativní listy rozeklané na pět až sedm laloků a její květy mívají starorůžovu barvua jsou seskupené do 10-20 hroznů v paždí listů. Srdečník obecný pochází ze střední Evropy a Skandinávie, ale vyskytuje se také v oblasti střední Asie. Rostlina se historicky používala jako kardiotonikum a k léčbě gynekologických potíží (jako je amenorea, dysmenorea, menopauzální úzkost nebo poporodní deprese). Je ale také znám jako léčivá rostlina, která přispívá k normální činnosti srdce a kardiovaskulárního systému (Dubánková, 2020). Působí říznivě na krevní tlak a napomáhá také udržovat normální funkce dýchacího systému, štítné žlázy a v neposlední řadě i nervové soustavy. Léčivou částí je kvetoucí nadzemní část (Herba leonuri cardiacae) z které se připravuje nálev (Weiß, 1938). Ačkoli je jeho použití v orientální a západní medicíně poměrně dobře zdokumentováno, nedávno zaznamenaný vědecký pokrok vyvolává potřebu aktualizace této léčivky v současné medicíně (EMA, 2018). Potenciální aplikace v léčbě několika srdečních poruch, stejně jako ženských specifických onemocnění, učinila ze srdečníku obeného velmi dobrého kandidáta pro vývoj alternativních léčebných postupů v tradiční východní i moderní medicíně (Dong et al., 2017). 

 

  Články vlastní: Mykotoxiny plísní rodu Alternaria
Autor: tox - Úterý, 26.03. 2024 - 17:04:29 (135863 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5366 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Mykotoxiny plísní rodu Alternaria

Jiří Patočka

     Rod Alternaria zahrnuje asi 70 druhů plísní, z nichž některé jsou známé svou schopností napadat rostliny a mohou být považovány za škůdce v zemědělství. Tyto plísně jsou také také často přítomny na různých potravinách, zejména na ovoci a zelenině. Přítomnost plísní rodu Alternaria byla zjištěna na různých druzích potravin, jako jsou pomeranče, mandarinky, jablka, hrušky, olivy, rajčata, papriky, brambory, mrkev, cibule a další druhy ovoce a zeleniny, ale také olejnatá semínka jako je slunečnice. Často se tyto plísně vyskytují na potravinách, které byly poškozeny nebo jsou přezrálé. Pokud je potravina napadena plísní Alternaria, může to být viditelné jako tmavé nebo černé skvrny (Thomma, 2003).

Mandarinka nakažená plísní Alternaria citri.

 

  Články vlastní: Citrinin, hepato-nefrotoxický mykotoxin
Autor: tox - Neděle, 24.03. 2024 - 14:26:06 (146252 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5739 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Citrinin, hepato-nefrotoxický mykotoxin

Jiří Patočka

     Citrinin je mykotoxin, který je produktem některých plísní (Gu et al., 2021). Poprvé byl izolován z vláknité houby Penicillium citrinum (Hetherington & Raistrick, 1931). Produkují ho však také další druhy Penicillium (Ei-Banna et al., 1987), Aspergillus (Kurata, 1990) a Monascus (Blanc et al., 1995, Li & Wang, 2003).

 

  Články vlastní: Rozrazil rezekvítek a jeho bioaktivní látky: Cytotoxické steroidy
Autor: tox - Sobota, 23.03. 2024 - 13:28:38 (149395 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7251 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Rozrazil rezekvítek a jeho bioaktivní látky: Cytotoxické steroidy

 Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová, Radoslav Patočka

     Rozrazil (Veronica chamaedrys) je druh rostliny z čeledi jitrocelovitých (Plantaginaceae). Tato rostlina je považována za léčivou a je známá svými modrými až fialovými květy. Někdy je také nazývána rozrazil krvavý nebo jitrocelek rozrazilový. Má také množství lidových jmen jako bouřka, bezvršec či žabí očko. Rozrazil je vytrvalá rostlina, dosahující výšky obvykle 10 až 30 centimetrů. Její stonky jsou vzpřímené, lysé a čtyřhranné. Listy jsou vstřícné, vejčité až srdčité, s pilovitým okrajem. Květy jsou malé, modré až fialové, tvořící hroznovité květenství na vrcholu stonku. Rozrazil kvete od května do července (Albach et al., 1992).

 

 

  Články vlastní: Cytotoxické účinky esenciálního oleje Galagania fragrantissima
Autor: tox - Pátek, 22.03. 2024 - 10:29:13 (152366 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3134 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 4.66)
prof Patočka

Cytotoxické účinky esenciálního oleje Galagania fragrantissima

Jiří Patočka

     Galagania fragrantissima Lypsky, rostlina z řádu miříkovité (Apiaceae) (Boboev et al, 2020) je rozšířena v Afghánistánu, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu. Její aromatické listy a mladé výhonky se zde používají jako koření do polévek a dalších jídel (Sharopov et al., 2015). Rostlina obsahuje olejovitou silici, jejímiž hlavními složkami jsou alifatické alkoholy a aldehydy. Je to zejména (2E)-dodecenal (84 %), (2E)-dodecenol (8 %), (2E)-tetradecenal (3 %) a dodekanal (2 %).

 

  Články vlastní: Drmek obecný: Bioaktivní látky a léčivé účinky
Autor: tox - Čtvrtek, 21.03. 2024 - 10:57:36 (157337 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7698 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Drmek obecný: Bioaktivní látky a léčivé účinky

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Drmek obecný (Vitex agnus-castus L.) je stálezelený subtropický keř z čeledi hluchavkovité (Lamiaceae), který dorůstá výšky až několika metrů, pocházející z jižní Evropy a západní Asie. Má dlanitě složené listy a nápadné květy fialové, růžové nebo bílé barvy. Plody této rostliny jsou malé, černé peckovice. Je to rostlina s dlouhou historií používání v lidovém léčitelství a tradiční medicíně. Tato rostlina pochází z oblastí Středomoří a Asie, kde je dodnes ceněna pro své léčivé vlastnosti. V posledních letech získává drmek obecný stále větší pozornost také v moderní medicíně pro svůj široký potenciál. V současnosti se výtažek z jeho plodů (Agni casti fructus) používán k regulaci menstruačního cyklu a zmírnění symptomů spojených s premenstruačním syndromem (PMS) a menopauzou (Verkaiket et al., 2017) a také k prevenci samovolného potratu u pacientek s nízkou hladinou ženských hormonů (Berger et al., 2000; Van Die et al., 2009; Depypere a Comhaire, 2014; Naseri et al., 2019; Kenda et al., 2021). V SRN i v ČR je schváleno použití drmku pro léčení nepravidelnosti menstruačního cyklu, pro premenstruační poruchy a mastodynii, k dispozici jsou léčivé přípravky s obsahem extraktu z plodů drmku (Daniele et al., 2005). I přes svou dlouhou historii používání v tradiční medicíně výzkum drmku obecného teprve nedávno začal objasňovat jeho účinky a mechanismy působení. 

 

  Články vlastní: Bisucaberin: Bakteriální siderofor
Autor: tox - Pondělí, 18.03. 2024 - 14:31:15 (167461 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6416 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Bisucaberin: Bakteriální siderofor

Jiří Patočka

     Bakterie jsou mikroorganismy, které potřebují železo, jako spousta jiných organismů (Messenger & Barclay, 1983). Železo je důležitým prvkem pro mnoho životních funkcí, včetně metabolických procesů a transportu kyslíku. Bakterie ho potřebují pro růst a provádění enzymatických reakcí v rámci svého metabolismu. Existují různé způsoby, jak bakterie získávají železo a jedním z nich je získávání železa z prostředí ve kterén žijí pomocí tzv. sideroforů (Prabhakar, 2020). Siderofory jsou látky, které mají schopnost vázat a transportovat ionty železa. Bakterie jsou známé tím, že produkují siderofory, aby získaly železo z okolního prostředí. Bakterie mohou vylučovat siderofory do prostředí ve kterém žijí a poté zpětně absorbovat ve forně komplexu siderofor-železo. Siderofory jsou klíčové pro ekonomiku železa v přírodě a hrají důležitou roli v boji organismů o získání tohoto důležitého prvku (Saha et al., 2013).

     Každý živý organismus potřebuje železo, protože ionty tohoto v přírodě široce rozšířeného kovu mají velmi užitečné vlastnosti, hlavně redoxní. Jsou proto součástí mnoha metaloproteinů, které hrají klíčovou úlohu  v metabolismu všech organismů. Získání železa z prostředí, v kterém organismy žijí, komplikuje jeho malá biologická dostupnost, která je daná především obecně špatnou rozpustností jeho kyslíkatých sloučenin. Proto si řada organismů, především bakterie (ale také některé houby a rostliny), vyvinuly schopnost produkovat a do svého okolí látky, které dokáží železo z okolního prostředí získat v podobě rozpustného železitého komplexu. Vzniklý železitý komplex je příslušnou bakterií vstřebán, uvnitř její buňky je rozložen a železo je následně použito pro konstrukci metaloproteinů. Těmto produkovaným nízkomolekulárním látkám se říká siderofory (řecky „nosiče železa“) a jejich tvorbu si organismus reguluje podle toho, jaký je aktuální stav jeho potřeb tohoto životně důležitého kovu. Většina aerobních a fakultativně (příležitostně) anaerobních mikroorganismů syntetizuje alespoň jeden siderofor.

Z mořských bakterií Alteromonas haloplanktis a Vibrio salmonicida byl izolován cyklický  siderofor nazvaný bisucaberin a z bakterií Tenacibaculum mesophilum získaných z mořské houby byl získán jeho lineární analog, pojmenovaný bisucaberin B.

 

  Články vlastní: Muchomůrka šafránová a její toxiny
Autor: tox - Sobota, 16.03. 2024 - 09:29:40 (177847 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6281 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Muchomůrka šafránová a její toxiny

Jiří Patočka, Patrik Olekšák, Radoslav Patočka, Vlastimil Valášek 

     Muchomůrka šafránová (Amanita crocea (Quél.) Singer 1951, syn.: Amanita vaginata var. crocea) (Tulloss, 2000) je jedním z mnoha druhů muchomůrek patřících do rodu Amanita z čeledi muchomůrkovitých (Amanitaceae). Tato zajímavá houba je známá pro svou nápadnou barvu a výrazný vzhled. Její vědecký název "crocea" pochází z latinského slova, které znamená „šafrán“, což odkazuje na charakteristický oranžovo-žlutý odstín jejího klobouku. Tato houba je poměrně rozšířená v Evropě a Severní Americe, kde se vyskytuje převážně v listnatých a smíšených lesích a tvoří mykorhizní symbiózu s různými stromy, jako jsou buky, duby a borovice (Kotlaba, 1984). Muchomůrka šafránová roste v celém mírném pásu, u nás je častější v podhorských oblastech. Objevuje se zejména ve smrkových porostech v období od června do listopadu. Často roste i mimo les, v parcích, zahradách, především pod břízami a na kyselých půdách, ale málokdy hojně (Tulloss, 2000).

 
1290 článků (129 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
Nezajímavý



Výsledky
Další ankety

Účastníků 3435

  Kategorie
· Všechny rubriky
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Sobota, 30.03.
· Citrusiny: Protizánětlivé peptidy ve slupkách citrusů unshiu
Pátek, 29.03.
·
Čtvrtek, 28.03.
· Srdečník obecný: Zdroj významných bioaktivních sloučenin
Úterý, 26.03.
· Mykotoxiny plísní rodu Alternaria
Neděle, 24.03.
· Citrinin, hepato-nefrotoxický mykotoxin
Sobota, 23.03.
· Rozrazil rezekvítek a jeho bioaktivní látky: Cytotoxické steroidy
Pátek, 22.03.
· Cytotoxické účinky esenciálního oleje Galagania fragrantissima
Čtvrtek, 21.03.
· Drmek obecný: Bioaktivní látky a léčivé účinky
Pondělí, 18.03.
· Bisucaberin: Bakteriální siderofor
Sobota, 16.03.
· Muchomůrka šafránová a její toxiny
Čtvrtek, 14.03.
· Valeriana jatamansi: Medicinal Plant for Calming and Anxiety Therapy
· Can Shilajit Relieve Chronic Fatigue Syndrome?
Úterý, 12.03.
· Sinice a jejich toxiny jako možná příčina neurodegenerativních onemocnění
Neděle, 10.03.
· Zmijovec indický nejen páchne, ale i chutná a léčí
Sobota, 09.03.
· Ramariolidy: Antimikrobiálně účinné metabolity kuřátek (Ramaria sp.)
Čtvrtek, 07.03.
· Hermitamidy A a B, toxické přírodní produkty z mořské sinice Lyngbya majuscula
Pondělí, 04.03.
· Lolitrem B: Toxic alkaloid of an endophytic fungus of the genus Epichloë
Sobota, 02.03.
· Geraniin: Ellagitanový polyfenol s příznivým účinkem na lidské zdraví
Úterý, 27.02.
· Gnidilatin a gnidilatidin: Cytotoxické diterpenoidy dafnanového typu
Pondělí, 26.02.
· Mořský depsipeptid dehydrodidemnin B: Účinný lék na rakovinu
Neděle, 25.02.
· Ryzec syrovinka a terpenický lakton volemolid
Čtvrtek, 22.02.
· Cytotoxické polyacetyleny mořských hub rodu Petrosia: Současné poznatky a perspe
Pondělí, 19.02.
· Tilirosid: Zázračný flavonoid
Sobota, 17.02.
· Tridentochinon, hlavní pigment klouzku tridentského a jeho možnosti technického
Čtvrtek, 15.02.
· Netýkavka žláznatá, invazní rostlina bohatá na naftochinony
Středa, 14.02.
· Spongiicolazoliciny A a B: nové mořské lineární polypeptidy
Neděle, 11.02.
· Slimák popelavý (Limax cinereoniger) a jeho léčivý sliz.
Středa, 07.02.
· Halicylindramidy: Depsipeptidy mořských hub
Úterý, 06.02.
· An expert view on the poisonous plant Ageratina altissima
Neděle, 04.02.
· Plíseň Monascus purpureus a její antioxidačně účinné sekundární metabolity

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.30 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace