Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 8498 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Sekundární metabolity hlenek: lindbladion a jeho deriváty
Publikováno: Středa, 19.04. 2017 - 17:03:45 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Sekundární metabolity hlenek: lindbladion a jeho deriváty

Jiří Patočka

     Lindbladion je naftochinonový pigment, izolovaný z hlenky Lindbladia tubulina (lindblatka válcovitá) (Ishikawa et al., 2002). Tuto hlenku  poprvé popsal v roce 1849 Elias Magnus Fries. Holotyp objevil ve sbírce v Södermanlandu (Švédsko) Matts Adolf Lindblad (1821-1899),  jehož jméno se stalo základem pro název rodu. Druhové jméno "tubulina" je odvozeno od trubkovitého tvaru sporangií (Hatano edt al., 1996). Jedná se zřejmě o jediného zástupce svého rodu. Ačkoliv jsou občas nacházeny "jiné" druhy lindblatek,  po prostudování jsou obvykle  přiřazeny k Lindbladia tubulina. V současné době je rod považován za monotypický.



     Plasmodium lindblatky má sépiový, hnědočerný až černý odstín. Při dozrávání plodnic barva tmavne a postupně se mění až na černou a vytváří polštářovitá seskupení plodnic (Clark a Haskins, 2014). Je rozšířená po celém světě s výjimkou neotropické oblasti. Vyskytuje se, podobně  jako řada  dalších druhů hlenek, na mrtvém a tlejícím dřevě jehličnanů, zejména na borovici. Ojediněle se objevuje také na dřevě listnáčů.
     Z plodnic lindblatky bylo izolováno několik pigmentů odvozených od 1,4-naftochinonu.  Kromě lindbladionu (I) ještě také dihydrolindbladion (II), 6-methoxydihydrolindbladion (III) a 6,7-dimethoxydihydrolindbladion (IV) (Misono et al., 2003). Předpokládá se, že podobně jako naftochinonové pigmnety z plodnic hlenky Cribraria meylanii (cribrariony), bude také lindbladion a jeho deriváty cytotoxické a budou vykazovat antimikrobiální aktivitu (Iwata et al., 2003;  Shintani et al., 2009).
Literatura
Clark J, Haskins EF. Sporophore morphology and development in the myxomycetes. Mycosphere 2014; 5(+): 153-170.
Hatano T, Arnott  HJ, Keller HW. The Genus Lindbladia. Mycologia, 1996;  88(2): 316–327.
Ishikawa Y, Ishibashi M, Yamamoto Y, Hayashi M, Komiyama K. Lindbladione and related naphthoquinone pigments from a myxomycete Lindbladia tubulina. Chem Pharm Bull (Tokyo). 2002; 50(8): 1126-1127.
Iwata D, Ishibashi M, Yamamoto Y. Cribrarione B, a New Naphthoquinone Pigment from the Myxomycete Cribraria c ancellata. J Nat Prod. 2003;  66(12): 1611-1612.
Misono Y, Ishikawa Y, Yamamoto Y, Hayashi M, Komiyama K, Ishibashi M. Dihydrolindbladiones, three new naphthoquinone pigments from a myxomycete Lindbladia tubulina. J Nat Prod. 2003; 66(7): 999-1001.
Shintani A, Yamazaki H, Yamamoto Y, Ahmed F, Ishibashi M. Cribrarione C, a naphthoquinone pigment from the Myxomycete Cribraria meylanii. Chem Phyrm Bull. 2009; 57(8): 894-895.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 28

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace