Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4079 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Ganomyciny, bioaktivní hydrochinony lesklokorky Pfeifferovy
Publikováno: Úterý, 27.12. 2016 - 18:42:40 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Ganomyciny, bioaktivní hydrochinony lesklokorky Pfeifferovy

Jiří Patočka

     Lesklokorka Pfeifferova (Ganoderma pfeifferi) je vzácný víceletý choroš rostoucí na živém i mrtvém dřevě listnáčů, zejména buku. Má velký polokruhovitý klobouk o velikosti až 50 cm, který je brázditě pásovaný a hrbolatý. Jeho barva je v mládí načervenalá a ve stáří  purpurově černá. Celý klobouk je pokryt tenkou voskovou krustou. Póry bývají okrouhlé, žlutookrové, poté tmavohnědé, dužina je tmavě červenohnědá.     Na rozdíl od dobře prozkoumaných a široce používaných druhů Ganoderma, jako Ganoderma lucidum a Ganoderma applanatum, znalosti týkající se Ganoderma pfeifferi jsou velmi omezené. Kromě triterpenoidů a polysacharidů, G. pfeifferi obsahuje jedinečné sesquiterpenoids ařadu dalších sloučenin s nízkou molekulovou hmotností. Některé z těchto sloučenin vykazují pozoruhodnou antimikrobiální aktivity in vitro a in vivo proti multirezistentních bakterií, jako jsou MRSA. Je známa také jejich antivirová aktivita (Lindequist et al., 2015). 
     Z plodnic lesklokorky Pfeifferovy byly izolovány dva farnesyl-hydrochinony, ganomycin A (1) a ganomycin B (2), které vykazují antimikrobiální aktivitu proti Gram-positivním i Gram-negativním bakteriím (Mothana et al., 2000). Ganomycin B byl spolu s ganomycinem I nalezen také v chloroformovém extraktu z lesklokorky Ganoderma colossum, která roste ve Vietnamu. Tyto přírodní látky inhibují HIV-1 proteázu. Ganomycin B s IC50 1,0, ganomycin I s IC50 7,5 µg/mL (El Dine et al., 2009).
Ganomycin I (3) vykazuje silnější inhibiční aktivitu vůči HMG-CoA reduktáze, než kontrolní atorvastatin, a také silnou inhibiční aktivitu proti nekompetitivní alfa-glukosidáze jak z kvasnic, tak i sliznic krysího  tenkého střeva. Ganomycin I byl již syntetizován v laboratoři (Yajima et al., 2014) a v současné době je  vyhodnocována jeho biologická aktivita in vivo. Dosavadní farmakologické výsledky ukázaly, že ganomycin I vyvolává u myší silnou a účinnou hypoglykémii a má také hypolipidemické účinky a způsobuje senzibilizaci na inzulín (Wang et al., 2016).
Literatura
El Dine RS, El Halawany AM, Ma CM, Hattori M. Inhibition of the dimerization and active site of HIV-1 protease by secondary metabolites from the Vietnamese mushroom Ganoderma colossum. J Nat Prod. 2009; 72(11): 2019-2023.
Lindequist U, Jülich WD, Witt S. Ganoderma pfeifferi--A European relative of Ganoderma lucidum. Phytochemistry. 2015; 114: 102-108.
Mothana RA, Jansen R, Jülich WD, Lindequist U. Ganomycins A and B, new antimicrobial farnesyl hydroquinones from the basidiomycete Ganoderma pfeifferi. J Nat Prod. 2000; 63(3): 416-418.
Wang K, Bao L, Ma K, Zhang J, Chen B, Han J, Ren J, Luo H, Liu H. A novel class of α-glucosidase and HMG-CoA reductase inhibitors from Ganoderma leucocontextum and the anti-diabetic properties of ganomycin I in KK-A(y) mice. Eur J Med Chem. 2016 Nov 9. pii: S0223-5234(16)30953-9. doi: 10.1016/j.ejmech.2016.11.015. [Epub ahead of print]
Yajima A, Urao S, Katsuta R, Nukada T. (2014). Concise syntheses and biological activities of ganomycin I and fornicin A. Eur J Org Chem. 2014; 2014(4): 731-738.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 16

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.75 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace