Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5498 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Vulgarony – jedovaté seskviterpeny vratiče
Publikováno: Pondělí, 12.10. 2015 - 08:39:37 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Vulgarony – jedovaté seskviterpeny vratiče

Jiří Patočka

     Vulgarony A a B jsou seskviterpenické ketony, které byly poprvé izolovány z vratiče obecného Chrysanthemum vulgare syn. Tanacetum vulgare (Uchio, 1978). Tato jedovatá rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae)  roste na okrajích lesů a úhorech, na mezích, na navážkách a rumištích a téměř na všech na neudržovaných stanovištích. Vyhledává vlhčí místa na slunci i v polostínu. Vratič se v minulosti používal k barvení látek na zelenou barvu. Především však byly využívány jeho toxické účinky k ochraně před hmyzem. Usušené snítky vratiče ve skříni odpuzovaly moly.

       


     Za toxicitu vratiče odpovídají terpenické látky, mimo jiné také vulgarony A a B (Lim, 2014). Vulgaron B, jako součást terpenické frakce s antifungálním účinkem, byl nalezen také v jiných rostlinách, např. v severoamerickém pelyňku Douglasově (Artemisia douglasiana) (Meepagala et al., 2003). Pelyněk Douglasův roste planě v USA. Tato rostlina, podobná našemu pelyňku černobýlu, je ve velké oblibě u indiánů. Ti ji využívají pro slavnostní a duchovní účely ve formě vykuřovadla. Usušené listy ve formě bylinných polštářků přiložených v noci blízko hlavy zase používají k vyvolání živých snů. V lidovém léčitelství severoamerických indiánů je droga užívána také ve formě nálevů při žaludečních potížích, bolestech hlavy, jaterních nemocech  a nepravidelné menstruaci. Dalším zdrojem vulgaronů A a B je pelyněk Artemisia iwayomogi (Chung et al., 2009), oblíbený v korejské lidové medicíně. Vulgaron B je také součástí esenciálních olejů některých středomořských druhů kozlíků (Valeriana) (Samaneh et al., 2010).
     Oba tyto terpeny jsou součástí tzv. iwayomogového oleje (iwayomogi oil), který začíná být populární i mimo Ásii, zejména pro jeho antibakteriální účinky. Za ty je zodpovědný hlavně vulgaron B (Bozin et al., 2006; Chung et al., 2009). Vulgaron B vykazuje také významnou molluscicidní aktivitu (Meepagala et al., 2004) a jeho schopnost zabíjet termity by mohla najít praktické uplatnění v boji s tímto hmyzem (Meepagala et al., 2006).

Literatura
Bozin B, Mimica-Dukic N, Simin N, Anackov G. Characterization of the volatile composition of essential oils of some Lamiaceae spices and the antimicrobial and antioxidant activities of the entire oils. J Agric Food Chem. 2006; 54(5): 1822-1828.
Chung EY, Byun YH, Shin EJ, Chung HS, Lee YH, Shin S. Antibacterial effects of vulgarone B from Artemisia iwayomogi alone and in combination with oxacillin. Arch Pharm Res. 2009; 32(12): 1711-1719.
Lim TK. Tanacetum vulgare. In Edible Medicinal and Non-Medicinal Plants Springer Netherlands. 2014; 501-515.
Meepagala KM, Kuhajek JM, Sturtz GD, Wedge DE. Vulgarone B, the antifungal constituent in the steam-distilled fraction of Artemisia douglasiana. J Chem Ecol. 2003; 29(8):1771-1780.
Meepagala KM, Osbrink W, Sturtz G, Lax A. Plant-derived natural products exhibiting activity against formosan subterranean termites (Coptotermes formosanus). Pest Manag Sci. 2006; 62(6): 565-570.
Meepagala KM, Sturtz G, Mischke CC, Wise D, Duke SO. Molluscicidal activity of vulgarone B against ram's horn snail (Planorbella trivolvis). Pest Manag Sci. 2004; 60(5): 479-482.
Samaneh ET, Tayebeh R, Hassan E, Vahid N. Composition of essential oils in subterranean organs of three species of Valeriana L. Nat Prod Res. 2010; 24(19): 1834-1842.
Uchio Y. Isolation and structural determination of vulgarone a and b, two novel sesquiterpene ketones from Chrysanthemum vulgare. Tetrahedron 1978; 34(19): 2893-2899.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 9

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.16 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace