Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 9482 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Cryptopleurin a kopřiva Boehmeria cylindrica
Publikováno: Úterý, 27.05. 2014 - 09:39:05 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Cryptopleurin a kopřiva Boehmeria cylindrica

Jiří Patočka

     Zatímco na Novém Zélandě roste kopřiva, která dorůstá až do dvojnásobné výšky dospělého muže a v chloupcích na listech a stoncích má takové množství jedu, že může zabít  i člověka (viz: http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=656), na mnoha místech zeměkoule roste podobně vysoká kopřiva, bez jedovatých chloupků a tedy lidskému zdraví zcela neškodná. Je to ramie sněhobílá (Boehmeria nivea), tropická rostlina z čeledi kopřivovité (Urticaceae). Pochází z východní Asie, ale protože je to rostlina užitečná, pěstuje se na plantážích na Floridě, v Malajsku, Brazílii, Argentině, ve Španělsku a na Sicílii. Poskytuje totiž vlákno vhodné ke spřádání a tak lidé, jakmile poznali její užitečnost, neváhali vykácet kus tropického pralesa a zasadit tam tuto kopřivu.

     


     Pěstování je sice náročné a ani sklizeň není bez problémů, ale výsledkem je pevné a vodě odolné vlákno. Proto se z něj vyrábí vnitřní potahy protipožárních hadic nebo padákové šňůry, lodní plachty, rybářské sítě apod. V Asii se z nich vyrábí také osobní a stolní prádlo, často jako náhražka lnu nebo konopí a jako příměs k bavlně. Vlákna této kopřivy se dají dobře barvit i bělit.
      Ramie sněhobílá je také zdrojem alkaloidu cryptopleurinu (Krmpotic et al., 1972). Cryptopleurin je derivátem fenanthrochinolizidinu (Fürstner et al., 2006) a vykazuje silnou antifungální (Clark a Hufford, 1992), protivirovou (Wang et al., 2009) a cytostatickou aktivitu (Staerk et al., 2002). Fenantroindolizidinové a fenanthrochinolizidonové alkaloidy (jako je tylophorin nebo cryptopleurin) představují velkou skupinu přírodních látek s významným terapeutickým potenciálem (Chemler, 2009). Rostlinné extrakty s obsahem těchto alkaloidů byly používány v lidové medicíně jako prostředky u řady nemocí včetně rakoviny (Gellert, 1982). Jejich praktickému využití v moderní medicíně brání jednak malá dostupnost příslušných bylin, jednak nedostatečná znalost mechanismu jejich účinku a také fakt, že dosud nebyly identifikovány specifické cílové biomolekuly.

Literatura
Clark AM, Hufford CD. Antifungal alkaloids. The Alkaloids 1992; 42: 117-150.
Fürstner A a Kennedy JW. Total Syntheses of the Tylophora Alkaloids Cryptopleurine,(−)-Antofine,(−)-Tylophorine, and (−)-Ficuseptine C. Chemistry-A Eur Journal 2006; 12(28): 7398-7410.
Gellert E. The indolizidine alkaloids. J Nat Prod. 1982; 45: 50–73.
Chemler SR. Phenanthroindolizidines and phenanthroquinolizidines: promising alkaloids for anti-cancer therapy. Curr Bioact Compounds 2009; 5(1): 2.
Krmpotic E, Farnsworth NR, Messmer WM. Cryptopleurine, an active antiviral alkaloid from Boehmeria cylindrica (L.) Sw. (Urticaceae). J Pharm Sci. 1972;61(9):1508-1509.
Staerk D, Lykkeberg AK, Christensen J, Budnik BA, Abe F, Jaroszewski JW. In vitro Cytotoxic activity of phenanthroindolizidine alkaloids from Cynanchum vincetoxicum and Tylophora tanakae against drug-sensitive and multidrug-resistant cancer cells. J Nat Prod. 2002;65:1299–1302.
Wang K, Su B, Wang Z, Wu M, Li Z, Hu Y, Wang Q. Synthesis and Antiviral Activities of Phenanthroindolizidine Alkaloids and Their Derivatives†. J Ggr Food Chem 2009; 58(5): 2703-2709.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 9

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.44 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace