Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6322 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Styraxosidy, bioaktivní terpeny sturače japonského
Publikováno: Pátek, 18.04. 2014 - 16:38:47 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Styraxosidy, bioaktivní terpeny sturače japonského

Jiří Patočka

    Sturač (Styrax) je rod zahrnující asi 130 druhů velkých keřů či menších stromů z čeledi sturačovité. Naprostá většina z nich je původní v subtropických až tropických oblastech severní polokoule (Fritsch et al., 2001). V ČR se vzácně pěstují dva druhy: sturač japonský (S. japonicus) a sturač okrouhlolistý (S. obassia).



    Sturače jsou opadavé nebo stálezelené rostliny s jednoduchými listy, jejichž spodní strana je běloplstnatá. Květy jsou bílé, rostou po 3-30 společně v otevřených nebo hustých latách a příjemně voní. Plody jsou podlouhlé suché a hladké peckovice. Z poškozených stromů vytéká míza, která tuhne v tzv. Styraxovou pryskyřici. V antice byla styraxová pryskyřice používána v parfumerii, k výrobě některých druhů kadidel a v lékařství. V současné době se používá zejména v aromaterapii a lidovém léčitelství a pro tyto účely se vyrábí z různých druhů sturače v lokalitách jako je Sumatra, Jáva nebo Thajsko.
    Nedávno byly z kůry sturače japonského izolovány dva terpeny, nazvané styraxosidy A a B, které vykazovaly zajímavé biologické účinky (Yun et al., 2007). Styraxosidy inhibují produkci NO a prostaglandinu PGE2 a také výrazně snižují uvolňování nekrotického faktoru TNF-alfa  a interleukinu-1beta. Biologicky nejúčinnějším styraxosidem je styraxosid A. Kůra sturače japonského je také zdrojem četných triterpenoidů a sterolů s inhibiční aktivitou na tyrosinovou proteinkinázu 1B (Kwon et al., 2008). V poslední době je sturač předmětem studia dalších biologicky aktivních látek (Sharma et al., 2013).

Literatura

Fritsch PW, Morton CM, Chen T, Meldrum C. Phylogeny and Biogeography of the Styracaceae. Int. J Plant Sci. 2001; 162(6, Supplement): S95–S116.
Kwon JH, Chang MJ, Seo HW, Lee JH, Min BS, Na M, Bae K. Triterpenoids and a sterol from the stem‐bark of Styrax japonica and their protein tyrosine phosphatase 1B inhibitory activities. Phytotherapy Research 2008; 22(10): 1303-1306.
Sharma RK, Otsuka M, Gaba G, Mehta S. Inhibitors of transcription factor nuclear factor-kappa beta (NF-κβ)-DNA binding. RSC Advances 2013; 3(5): 1282-1296.
Yun KJ, Min BS, Kim JY, Lee KT. Styraxoside A isolated from the stem bark of Styrax japonica inhibits lipopolysaccharide-induced expression of inducible
nitric oxide synthase and cyclooxygenase-2 in RAW 264.7 cells by suppressing nuclear factor-kappa B activation. Biol Pharm Bull. 2007; 30(1): 139-144.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 7

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.36 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace