Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 12813 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Botulotoxin-biologická zbraň vs. plastická chirurgie
Publikováno: Úterý, 28.11. 2006 - 10:18:10 Od: prof. Patocka
Krizová radiobiologie a toxikologie Tequilla1 napsal "

Botulotoxin – biologická zbraň vs. plastická chirurgie

Bc. Václava Žaludová

ZF JČU v Českých Budějovicích

1. ročník Zemědělské biotechnologie – magisterké studium

Žijeme v 21. století a mnohé z věcí, které byly ještě před pár lety brány jako fikce se stávají skutečností. Věda nám stále přináší nové poznatky jak léčit nemoci, jak efektivně využívat přírodní zdroje, jak být stále mladý a krásný, ale také to, jak lze mnoho věcí využít naprosto opačným směrem. Od útoku na USA 11. září 2001 začalo mnoho lidí skloňovat slovo terorismus ve všech pádech. Terorismus můžeme rozdělit na tři části: mechanický, chemický a biologický, ale pokud jde o účel, tak ten je vždy stejný mezinárodní spory, náboženství a v neposlední řadě také peníze (Mika, 2005). Tento článek je zaměřen na porovnání využití botulotoxinu jako bojové a léčebné látky.




Botulotoxin je bakteriální toxin produkovaný bakterií Clostridium botulinum. Tato tyčinkovitá sporulující bakterie se rozmnožuje pouze v anaerobním prostředí. To je také v mnoha případech důsledek toho, že tento toxin můžeme nalézt v nedostatečně tepelně opracovaných zeleninových a masových konzervách, a nebo také v masných výrobcích (spóry snesou i nekolikahodinový var). Botulotoxin je proto také znám pod označením ,,klobásový jed´´. Botulinové toxiny tvoří skupinu sedmi imunologicky odlišných proteinů, z nichž pro člověka jsou nebezpěčné zejména botulotoxin A, B a E a pro zvířata C a D. Jsou složeny ze dvou podjednotek, lehkého (L) a těžkého (H) peptidového řetězce, které jsou navzájem propojeny disulfidickým můstkem (Patočka et al., 2004) .

Clostridium botulinum ,,Dáte si klobásku?

Tento bakteriální toxin může vyhladit vrásky, a případně také část lidské populace. ,,Botox´´se v medicíme používá především k vyhlazování vrásek, léčbě migrény, poruch očních svalů a nadměrného pocení. Na druhé straně je to také vhodný kandidát pro výrobu biologických zbraní. Pokud se totiž tato látka dostane do krevního oběhu, ať už alimentární nebo inhalační cestou,dochází u postiženého k rozostřenému vidění, poruchám artikulace a špatnému polykání. Otrava probíhá obvykle bez teplot, kdy se prvé příznaky objevují 18. – 36. hodin po intoxikaci. S postupujícím průběhem dochází k obrnám kosterního svalstva symetricky postupujícího od hlavy dolů a končící paralýzou dýchacího a srdečního svalstva - udušení. Smrt nastává obvykle do 24 hodin po objevení se prvních příznaků.

Diagnostika inhalační nebo alimentární formy má stejný klinický obraz. Začátek potíží u alimentární a inhalační formy úzce souvisí s infekční dávkou. Laboratorní nálezy bývají nespecifické. Zpravidla nedochází k tvorbě protilátek, protože množství botulotoxinu, vyvolávající projevy nemoci, není dostačujícím imunogenním podmětem. Je možno využít pokusu na myších, který provádí některé specializované laboratoře. Pokud byla cesta vstupu inhalační formou, může být botulotoxin také přítomný v chřípí pacienta, který jej vdechl. V tomto případě jej lze prokázat do 24 hodin po expozici pomocí metody ELISA (Blazes et al., 2002).

Terapie botulisu musí být především intenzivní, spočívá v podpůrné péči a pasivní imunizaci pacienta antitoxinem. V současné době jsou k dispozici dva druhy antitoxinových preparátů připravovaných z koňského séra. Ústavy veřejného zdraví mají udělenou licenci na trivalentní antitoxin proti botulotoxinům A, B, a E. Armáda USA má ještě pokusný antitoxin proti všem typům. Prevence inhalační formy spočívá především ve včasném podaní pasivních protilátek z koňského séra, nebo aktivně nabytými pentavalantním toxoidem proti typům A až E.

Dekontaminace se provádí rychlým a účinným působením vysoké teploty, která je příčinnou rozkladu toxinu. Exponovaný objekt může být také dekontaminován omytím roztokem 0,5 % chlornanu sodného.

Již několik tisíciletí zná lidstvo toxiny jako příčinu onemocnění , ale i jako lék - mohou se stát prokletím i požehnáním. V současnosti je velmi pravděpodobné jejich nasazení jako biologické zbraně hromadného ničení (Prymula, 2002). V přírodě využívají některé bakterie toxiny ke své obraně i k agresi. Lidé se občas stanou jejich obětmi, ale také těmi, kteří budou chtít znalost účinků obrátit ve svůj prospěch. Rusko a USA byly a jsou jedny ze států, které pracovaly na výzkumu biologických zbraní už od druhé světové války. Před a po událostech z 11. září 2001 se také velmi významně zásobil tímto prostředkem Irák, jehož tisíce litrů botulotoxinu by stačily k vyhlazení všech lidí na světě (Středa, 2005). Proč je toto biologické agens tak atraktivní? Snadná příprava, vysoká účinnost a nanogramová množství dostačující k vyvolání otravy, to jsou aspekty, které tuto látku stavějí na žebříček jedné z nejjedovatějších. Statistika ukazuje, že botulotoxin A je 15000 – 100 000krát toxičtější než sarin, smrtící dávka pro člověka je asi 1µg.

Jaké jsou možnosti příslušníků armády dostat se do styku s tímto agens: vdechováním zamořeného vzduchu, proniknutí zárodků nemocí přes kůži a sliznice, požití zamořené potravy a vody, napadení infikovaným hmyzem, stykem se zamořenými předměty, poranění střepinami biologických zbraní a stykem s dalšími nemocnými osobami. Úmrtnost neléčených osob se pohybuje okolo 65 %, u těch co přežili dochází k úplnému vymizení příznaků, až po 2 – 6 měsících. A proto vzdejme hold příslušníkům Chemické, biologické a radiační obrany, kteří jsou nedílnou součástí každé mise do válečných oblastí.

Chcete mít smyslné rty a vypadat mladě? Jste žena středního věku? Ano. Výborně, pak je tu facelifting také pro Vás. Facelifting – kosmetický zákrok, při kterém se používají botulotoxinové injekce, pomáhá k vyhlazení vrásek. V medicíně se botulotoxinových preperátů používá také k léčbě migrén a očních svalů. Jak? Botulotoxin působí přerušení nervového spojení zablokováním receptorů na úrovni nervosvalové ploténky. Tím je nervu zabráněno dát svalu pokyn ke smrštění a vráska se dále netvoří. Účinek botulotoxinu trvá do regenerace nervosvalového spojení. Tato doba je v literatuře udávána mezi 3-4 měsíci. Funkce svalu se obnoví nejdříve za 3 měsíce, každou další aplikací se účinek prodlužuje.

Takže, která z nás dvou je princezna?

Před…… A potom……

Seznam literatury:

Blazes D.L., Lawler J.V., Lazaus A.A.(2002): When biotoxins are tools of terror. Postgrad.Med 112:89-96.

Mika J.O. ( 2005): Zbraně biologického ničení. Rescue report, s 14.

Patočka J. a kol. (2004): Vojenská toxikologie. Grada, s 180.

Prymula R.(2002): Historické aspekty zneužití biologických agens.Vojenské zdravotnické listy, s 1-35.

Středa L. (2005): Technické aspekty soudobého terorismu. Současné aspekty terorismu -Svazek 4.

"
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Krizová radiobiologie a toxikologie
· Další články od autora prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Krizová radiobiologie a toxikologie:
Pozor na paracetamol!


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.69
Účastníků: 39

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace