Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5879 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Apigenin
Publikováno: Pondělí, 21.05. 2012 - 08:55:26 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Apigenin

Jiří Patočka

     Apigenin (4′,5,7-trihydroxyflavon) je flavon, který tvoří aglykon mnoha glykosidů nacházených v ovoci, zelenině, jádrech ořechů apod. Flavonoidy jsou sloučeniny s antioxidačními vlastnostmi, které chrání buňky před poškozením kyslíkem. Předchozí studie ukazují, že apigenin se nachází zejména v celeru, petrželi, červeném vínu, rajčatové šťávě a v jiných potravinách rostlinného původu. Přispívá k tzv. chemopreveci ovoce a zeleniny (Ferreira et al., 2006) tím, že vyvolává proces zvaný "autophagia", jistý druh buněčného spánku. Apigenin je znám už dlouho. Je to žlutá krystalická látka, která byla dříve používána také k barvení vlny. Pozoruhodné na apigeninu jsou však jeho bioaktivní účinky, pro něž se stal velmi studovanou molekulou.



      Nedávno upozornili Shukla a Gupta (2010), že strava bohatá na apigenin představuje dobrou prevenci před nemocemi, na nichž se podílí oxidativní procesy, jako jsou kardiovaskulární a neurologická onemocnění a některé druhy rakoviny: prsu, prostaty, žaludku, kůže a krve (Singh a Agarwal, 2006). Apigenin by mohl být užitečný také v prevenci leukémie, neměl by se však konzumovat v době, kdy pacient prodělává chemoterapii, neboť může narušovat pozitivní účinek léčby. Je totiž silným inhibitorem enzymu CYP2C9, zodpovědného u člověka za metabolismus mnoha léků, a může tak měnit jejich farmakokinetiku (Si et al., 2009). Užitečný by mohl být apigenin při potlačování vedlejších účinků cyklosporinu, neboť dokáže snižovat jeho toxicitu a toxický účinek na proximální tubuly (Sarró et al., 2012).
     Vedle antioxidačního a protinádorového účinku byl u apigeninu pozorován také účinek protizánětlivý (Patel et al., 2007). Apigenin má též anxiolytickou aktivitu, ale na rozdíl od klasických anxiolytik jako jsou benzodiazepiny, nemá v nízkých dávkách ani sedativní ani myorelaxační účinky (Viola et al., 1995).

Literatura
Ferreira CV, Gusto GZ, Sousa AC, Queiroz KC, Zambuzzi WF, Aoyama H, Peppelenbosch MP. Natural compounds as a source of protein phosphatase inhibitors; application to the rational design of small-molecule derivatives. Biochemie 2006; 88(12): 1859–1873.
Si D, Wang Y, Zhou YH, Guo Y, Wang J, Zhou H, Li ZS, Fawcett JP. Mechanism of CYP2C9 inhibition by flavones and flavonols. Drug Metab Dispos. 2009; 37(3): 629-634.
Viola H, Wasowski C, Leve de Stein M, Wolfman C, Silveira R, Dajas F, Medina JH, Paladini AC. Apigenin, a component of Matricaria recutila flowers, is a central benzodiazepine receptors-ligand with anxiolytic effects. Planta Med 1995; 61(3): 213-216.
Patel D, Shukla S, Gupta S. Apigenin and cancer chemoprevention: progress, potential and promise (review). Int J Oncol. 2007; 30(1): 233-245.
Sarró E, Jacobs-Cachá C, Itarte E, Meseguer A. A pharmacologically-based array to identify targets of cyclosporine A-induced toxicity in cultured renal proximal tubule cells. Toxicol Appl Pharmacol. 2012; 258(2): 275-287.
Shukla S, Gupta S. Apigenin: a promising molecule for cancer prevention. Pharm Res. 2010; 27(6): 962-978.
Singh RP, Agarwal R. Mechanisms of action of novel agents for prostate cancer chemoprevention. Endocr Relat Cancer. 2006; 13(3): 751-778.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace