Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4656 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Mravkolev alias Ťutínek
Publikováno: Úterý, 08.08. 2006 - 11:12:17 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Mravkolev alias Ťutínek

Jiří Patočka

Troufám si tvrdit, že většina lidí nikdy neviděla dospělého mravkolva, přestože je hojný. A pokud ano, netušila na co se dívá. Zato naprostá většina jich zná Ťutínka, larvu mravkolva, a to díky fundamentální entomologické publikaci Ondřeje Sekory, Knížka Ferdy Mravence.

Článek byl publikován v časopise Vesmír 85(7): 384, 2006.Mravkolev obecný (Myrmeleon formicarius L.) je zástupce síťokřídlého hmyzu z čeledi Myrmeleontidae (mravkolvovití) a jak jeho latinský i český název napovídá1, je postrachem pro mravence. Nikoliv však dospělec, ale jeho dravá larva. Zavalité larvy s velkou hlavou a silnými ozubenými kusadly žijí v lesní hrabance nebo jemné sypké půdě na dně nálevkovité jamky o průměru 1 až 5 cm, kde číhají na kořist. Jamky bývají na slunných místech, často pod keři či skalními převisy, aby byly chráněny před deštěm. Kdo navštívil některé ze skalních měst v Českém ráji, určitě si jich všimnul. Kořistí larev je drobný hmyz, nejčastěji mravenci. Pobíhající mravenec snadno sklouzne na sypkém podkladu do jamky, je uchopen mohutnými kusadly, usmrcen a vysát. Když se kořist snaží z pasti uniknout, metá po ní larva zrnečka písku, až ji znovu srazí do jamky.

Larva obvykle dvakrát přezimuje. Druhým rokem vytvoří asi 20 mm dlouhý kokon, v němž se zakuklí a obvykle v červenci se z něj líhne imago. Dospělec má štíhlé tělo a dlouhá úzká křídla o rozpětí 65 až 75 mm, krátká paličkovitá tykadla a dlouhá pysková makadla. Přes den sedí v křoví či jiném úkrytu, z něhož vylétá teprve večer. Samička láká samečka pomocí feromonů2 a po kopulaci snáší drobná vajíčka, jednotlivě do suché půdy.

Larva mravkolva je klasickým příkladem tvora s mimotělním trávením. Kusadla mravkolva jsou štíhlá a dlouhá, ústní otvor je však nefunkční. Potrava je přijímána jen v tekuté podobě kanálkem, který vzniká přiložením párovitých čelistí zespodu ke kusadlům. Aby se potrava změnila na tekutou, larva mravkolva vstřikne do oběti velké množství slin, které obsahují pestrou směs enzymů. Ty způsobí, že vnitřní orgány kořisti se během krátké doby přemění na tekutinu, kterou larva vysaje. Nepoživatelný chitinový krunýř pak odhodí.

Typické nálevkovité jamky, pasti na mravence, na jejichž dně číhají na kořist dravé larvy mravkolva.

1 Rovněž i v řadě jiných jazyků. V angličtině ant-lion, v němčině Ameisenlöwe, v polštině mrówkolew

2 Mezi chemickými látkami, které fungují jako sexuální feromony, byly nalezeny terpenické alkoholy nerol a nostrenol (Insect Biochem 10, 1, 1980).

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.80
Účastníků: 41

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace