Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7956 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Kyselina azetidin-2-karboxylová, jedovatá aminokyselina konvalinky vonné
Publikováno: Sobota, 08.01. 2011 - 08:55:51 Od: prof. Patocka
prof Patočka

Kyselina azetidin-2-karboxylová, jedovatá aminokyselina konvalinky vonné

Jiří Patočka

     Kromě 20 dobře známých aminokyselin, které jsou pravidelnou součástí všech proteinů, existuje řada dalších, tzv. neproteinových aminokyselin. Běžně se sice v proteinech nevyskytují, jsou ale součástí některých biologicky vysoce aktivních peptidů a depsipeptidů a často se v živé přírodě vyskytují také ve volné formě (Patočka 2010). Jen v rostlinách již bylo nalezeno více než 300 neproteinových kyselin a stále jsou objevovány další . Kromě volných neproteinových aminokyselin jsou tyto často vázané ve formě gama-glutamyl peptidů. Vysoká produkce těchto aminokyselin byla nalezena v bobovitých rostlinách (Fabaceae). Jsou to např. neurolathyrogenní kyseliny alfa-gama-diaminomáselná a alfa-amino-beta-oxalylaminopropionová a osteolathyrogenní beta-aminopropionitril, kanavanin, beta-kyanoalanin, 3,4-dihydroxyfenylalanin, indospicin, albizzin ap.



      Mnohé z těchto aminokyselin či peptidů vykazují vysokou toxicitu, jsou-li aplikovány do jiného živého systému. Takovou neproteinovou, toxickou aminokyselinou je i kyselina L-azetidin-2-karboxylová (Fowden 1956).  Může být vestavěna do proteinů na místě kde je prolin, s kterým je isosterická (Takeuchi a Prockop 1969; Aydelotte a Kochhar 1972). Díky tomu je tato kyselina silným inhibitorem růstu kořenů a brzdí vývoj sazeniček různých rostlin (Fowden 1963). Na podobném mechanismu by mohl být založen i princip, kterým se tato atypická aminokyselina projevuje jako teratogenní látka (Lane et al. 1971), neboť u savců vyvolává malformace plodu (Rubenstein et al. 2006). Na druhé straně je schopna zmírnit cirhózu jater vyvolanou tetrachlormethanem (Rojkind 1973).
     Kyselina L- azetidin-2-karboxylová je heterocyklická aminokyselina, která byla nalezena např.  v konvalince vonné (Convallaria majalis),  kokoříku mnohokvětém (Polygonatum multiflorum), ale ve stopách také např. v řepě cukrové a kuchyňské (Beta vulgaris) (Rubenstein et al. 2006). Kyselina  L-azetidin-2-karboxylová se tak stává součástí potravních řetězců a objevuje se i v lidské stravě (Rubestein et al. 2009). Je také součástí některých biologicky aktivních polyaminů, jako je např. nicotianamin nebo kyselina mugineová, které se podílí na chelataci a metabolismu železa u rostlin (Takemoto et al. 1978; Takagi et al. 1984) a mají zřejmě řadu dalších, dosud ne zcela poznaných funkcí (Namba a Murata 2010).

Literatura
Aydelotte MB, Kochhar DM. Development of mouse limb buds in organ culture: Chondrogenesis in the presence of a prolin analog. L-azetidine-2-carboxylic acid. Develop Biol 1972; 28: 191-201.
Fowden L. Amino-acid analogues and the growth of seedlings. J Exp Botany 1963; 14: 387-398.
Fowden L. Azetidine-2-carboxylic acid: a new cyclic imino acid accuring in plants. Biochem J. 1956; 64: 323-332.
Lane JM, Dehm P, Prockop DJ. Effect of the proline analogue azetidine-2-carboxylic acid on collagen synthesis in vivo. I. Arrest of collagen accumulation in growing chick embryo. Biochim Biophys Acta 1971; 236: 517-527.
Namba K, Murata Y. Toward mechanistic elucidation of iron acquisition in barley: efficient synthesis of mugineic acids and their transport activities. Chem Record 2010; 10: 140-150.
Patočka J. Beta-aminokyseliny a jejich přírodní biologicky aktivní deriváty. I. deriváty beta-alaninu a beta-leucinu. Voj Zdrav Listy 2010; 79: 15-22.
Rojkind M. Inhibition of liver fibrosis by L-azetidine-2-carboxylic acid in rats treated with carbon tetrachloride. J Clin Invest 1973; 52: 2451-2456.
Rubestein E, McLaughlin T, Winant RC, Sanchez A, Eckart M, Krasinska KM, Chien A. Azetidine-2-carboxylic acid in the food chain. Phytochemistry 2009; 70: 100-104.
Rubenstein E, Zhou H, Krasinska KM, Chien A, Becker CH. Azetidine-2-carboxylic acid in garden beets (Beta vulgaris). Phytochemistry 2006; 67: 898-903.
Takagi S, Nomoto K, Takemoto T. Physiological aspect of mugineic acid, a possible phytosiderophore of graminaceous plants. J Plant Nutr 1984; 7: 469-477.
Takemoto T, Nomoto K, Fushiya S, Ouchi R, Kusanp G, Hikino H, Takagi R, Matsuura Y, Kagudo M. Structure of mugineic acid, a ne amino acid possessing an iron-chelating activity from root washings and water-cultured Hordeum vulgare L. Proc Japan Acad Ser B 1978; 54: 469-478.
Takeuchi T, Prockop DF. Biosynthesis of abnormal collagens with amino acid analogues: I. Incorporation of l-azetidine-2-carboxylic acid and cis-4-fluoro-l-proline into protocollagen and collagen. Biochim Biophys Acta 1969; 175: 142-155.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.90
Účastníků: 11

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace