Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5644 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Tajuplná čemeřice
Publikováno: Sobota, 21.03. 2009 - 08:46:40 Od: prof. Patocka
prof Patočka

Tajuplná čemeřice

Jiří Patočka

 

     Rod čemeřice (Helleborus) z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae) zahrnuje asi 45 druhů rozšířených převážně v jižní a jihovýchodní Evropě a ve východní Asii. Často se však pěstuje na zahradách. Oblíbenými druhy jsou čemeřice nachová (H. purpurascens), čemeřice černá (H. niger) nebo čemeřice orientální (H. orientalis). Čemeřice jsou naše nejranější trvalky. Kvetou od února do dubna, ale když je mírná zima, rozkvetou již v lednu.

Viz též: Vesmír 2009; 88: 108     Již ve středověku se vědělo, že čemeřice jsou jedovaté  a byly spojovány se světem duchů a zemřelých (Gelmetti 1968). Málokteré rostliny jsou opředeny tolika mýty jako krásné a záhadné čemeřice (Leonard 2004). Už jen fakt, že dokáží vykvést uprostřed zimy ("sněžné růže") z nich činil něco mimořádného. Byly oblíbeným nástrojem čarodějnic a ve středověku nemohlo v žádné domácnosti chybět Faustovo vykuřovadlo k zahánění zlých duchů (Patočka 2009).
     Čemeřice obsahují tzv. kardiotoxické glykosidy (Patočka 2008), jedovaté látky steroidní povahy, jako např. helleborein, helleborin, hellebortin či hellebrin (Bassarello et al. 2008). Helleborein má silně dráždivé účinky na sliznici a způsobuje zánět spojivek, kýchání apod. Při větších dávkách dráždí trávící ústrojí. Helleborin má neurotoxické účinky. V lékařství se kdysi užíval hellebrin, protože zesiluje srdeční stah. Všechny steroidní glykosidy vykazují silnou kardiotoxicitu, vyvolávají srdeční arytmie a mohou způsobit zástavu srdce (Bossi et al. 1981; Holliman a Milton 1990). Otrava čemeřicí se projevuje pálením v ústech, silným sliněním, zvracením, průjmem a křečovými bolestmi zažívacího traktu. Puls bývá pomalý a nepravidelný, zorničky rozšířené, člověk pociťuje slabost, závratě a upadá do bezvědomí. Prognóza otrav čemeřicí je vždy vážná a je třeba co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc. Otrava bez lékařské pomoci může skončit smrtí.
     V současné době nemá čemeřice využití v oficiální medicíně. Pro její vysokou toxicitu bylo od jejího používání upuštěno, i když nelze vyloučit, že se zase vrátí (Jesse et al. 2009) Našla však nové uplatnění jako zahradní květina, kvetoucí časně zjara. Intenzivní kulturní šlechtění čemeřic sice nemá příliš dlouhou historii, ale byly již vyšlechtěny vcelku stabilní linie s květy velkými až 9 cm. Existují i rostliny s čistě bílými květy, schopnými kvést tak, aby mohly být dodány na vánoční trh. Čemeřice získávají čím dál více obdivovatelů, a to nejen pro svou neobvyklou dobu kvetení, ale i pro nenáročnou péči. Stále zelené listy této rostliny působí dekorativně a obohatí tak každou zahradu.

Literatura
Bassarello C, Muzashvili T, Skhirtladze A, Kemertelidze E, Pizza C, Piacente S. Steroidal glycosides from the underground parts of Helleborus caucasicus. Phytochemistry. 2008; 69: 1227-1233.
Bossi M, Brambilla G, Cavalli A, Marzegalli M, Regalia F. Threatening arrhythmia by uncommon digitalic toxicosis. [Article in Italian] G Ital Cardiol. 1981; 11: 2254-2257.
Gelmetti P. Helleborus (historical notes) [Article in Italian] Policlinico [Prat]. 1968; 75: 596-599.
Holliman A, Milton D. Helleborus foetidus poisoning of cattle. Vet Rec. 1990; 127: 339-340.
Jesse P, Mottke G, Eberle J, Seifert G, Henze G, Prokop A. Apoptosis-inducing activity of Helleborus niger in ALL and AML. Pediatr Blood Cancer. 2009; 52: 464-469.
Leonard EC Jr. Did some 18th and 19th century treatments for mental disorders act on the brain? Med Hypotheses. 2004; 62: 219-221.
Patočka J. Kardiotoxické glykosidy. Voj Zdrav Listy 2008; 77: 160-168.
Patočka J. Už vám kvete na zahrádce čemeřice? Vesmír 2009; 88: 108.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.44 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace