Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 10857 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: 2-Methylundekanal
Publikováno: Úterý, 25.11. 2008 - 09:30:11 Od: prof. Patocka
prof Patočka

2-Methylundekanal, tajemství Chanelu č 5.

Jiří Patočka

 

     Chanel č. 5, legenda mezi vůněmi, legenda stará téměř 90 let, je legendou stále živou. Když si v roce 1921 nechala Gabriela (Coco) Chanelová připravit parfém, který by svou vůní korespondoval s pojetím jejího módního salonu, netušila, že se tím nesmazatelným způsobem zapíše do historie.



      Coco Chanelová svými kostýmy, klobouky, šperky i bižuterií, kabelkami a parfémy ovlivnila statisíce lidí a její styl, elegantní a uznávaný i v dnešní době, z ní udělal legendu světa módy. Velkou zásluhu na tom měly i její parfémy, z nichž ten s č. 5 se stal určitě nejznámějším. Slavná herečka Marilyn Monroe kdysi prohlásila, že chodí spát oblečena pouze do Chanelu No 5. Není divu, že se parfém dostal i do Síně slávy FiFi (1) 

    Vůně chanelu č. 5 jsou namíchány z těch nejvzácnějších esencí. Najdeme v něm růžový olej, vetiver (2) , vanilku, jasmín, neroli (3)  , ylang-ylang  (4)  i santalové dřevo (5) . Svůdná vůně Chanelu č. 5, které podlehly milióny žen po celém světě, je podmíněna především přítomností 2-substituovaných alifatických aldehydů s 9 až 14 uhlíky v molekule. Nejvýznamnější složkou je pravděpodobně 2-methylundekanal. Jeho bylinno-pomerančovo-ambrová vůně spolu s ostatními esencemi vytváří z tohoto parfému naprosto ojedinělý fenomén, který si podmanil miliony žen na celém světě.

     Aldehydy jsou v přírodě velmi běžné. Často jsou součástí rostlinných silic a pro jejich příjemnou vůni jsou využívány ve voňavkářství. U mnoha druhů živočichů, zejména u hmyzu, slouží některé z nich jako tzv. feromony, chemické molekuly fungující jako komunikační prostředek mezi jedinci stejného druhu. Mnohé z nich fungují jako sexuální feromony. Chemická komunikace je v přírodě velmi rozšířena. Samičky hmyzu dokáží pomocí feromonů rozptylovaných do vzduchu přilákat samečky i na vzdálenost několika kilometrů. U lidí nehraje chemická komunikace tak zásadní roli, ale v řadě experimentů bylo prokázáno, že feromony na nás rozhodně působí, aniž bychom si to uvědomovali. Místem jejich působení je tzv. vomeronasální orgán v blízkosti nosní přepážky, který je zodpovědný za přenos informací nesených molekulami feromonů do mozku. V průběhu evoluce funkci "pachových molekul" jako nástrojů dorozumívání převzala u člověka řeč, ale úplně zapomenuty nebyly. Parfémy jsou toho dokladem.
-----------------------------------------------

 (1) Nadace FiFi (Fragrance Foundation) byla založena v roce 1949 jako nezisková organizace na podporu vzdělávacích programů v oblasti vonných esencí. Jejím posláním je propagovat používání vůní ve všech jejich formách a pozvednout význam parfémů v očích veřejnosti. Každoročně uděluje ceny FiFi, které jsou ve světě parfémů obdobou filmových Oscarů. Na rok 2008 bylo do "Voňavé síně slávy" v New Yorku nominováno 8 vůní (viz http://parfemy.idarek.cz/FiFi_2008_sin_slavy.php).
 (2) Silice z oddenků vetiverie ovsuchovité (Vetiveria zizanioides) z čeledi lipnicovitých. Tato více než 2 m vysoká tráva roste především v jihovýchodní Asii, ale pro účely kosmetiky a voňavkářství se pěstuje na plantážích i jinde v tropech. 
 (3) Silice z květů hořkého pomerančovníku (Citrus aurantinum ssp. amara). Podle pověsti dostala silice své jméno podle Anny Marie de la Tremoille, vévodkyně z Bracciana a princezny z Neroly, která žila v 17. století v Itálii a květy pomerančovníku přidávala do koupelí a truhel s oblečením.
 (4) Zdrojem silice jsou intenzivně vonící květy tropického stromu kanangy vonné (Cananga odorata). Tento až 20 m vysoký strom je původem z Madagaskaru.
 (5) Santalové stromy (Santalum spp.) rostou zejména v Indii a z jich voňavého dříví se odedávna vyráběly šperkovnice a vzácný nábytek. Santalová silice ze západoindického stromu Santal amyris (Amyris balsamifera) je součástí téměř všech orientálních vůní a má též významné postavení v aromaterapii.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 16

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace