Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 10021 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Ryzec syrovinka a terpenický lakton volemolid
Publikováno: Neděle, 25.02. 2024 - 19:03:38 Od: tox
prof Patočka

Ryzec syrovinka a terpenický lakton volemolid

Radoslav Patočka, Jiří Patočka, Bohumír Plucar

     Ryzec syrovinka (Lactarius volemus (Fr.) Fr. 1838) je jedlá houba z čeledi holubinkovitých a je jednou z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších hub v Česku. Je známá pod mnoha místními názvy, např. syrůvka, syrovátka, mlíčňák, máselník, mlékovka, bílá kravička, panská houba, šiškovec nebo pančavka. Z názvu syrovinka je patrné, že jde o jednu z velmi mála hub, která se může klidně jíst i syrová. 

Ryzec syrovinka (Lactarius volemus). Foto: Radoslav Patočka



     Je to statná houba, která má klobouk široký 50-200 mm, který je v mládí podvinutý a v dospělosti prohloubený až nálevkovitý, s hladkým okrajem. Pokožka je žlutooranžová až oranžově ryšavá, vzácněji až temně červenohnědá, matná, suchá a jemně sametová. V mládí je spíše jednobarevná. Za sucha obvykle rozpraskává. Lupeny jsou dosti husté, 4-8 mm vysoké, ke třeni přirostlé až sbíhavé. Mají krémovou, později okrovou barvu s oranžovým nádechem a na poraněných místech se barví do rezava. Třeň je 50-120 mm dlouhý a 15-25 mm široký, válcovitý až trochu kyjovitý, většinou světlejší než klobouk. Ryzec syrovinka při poranění roní bílé lepkavé mléko, které má nápadnou aromatickou vůni, obvykle charakterizovanou jako slanečkovou. Podílí se na ní čtyři lineární peptidy, jmenovitě EVAEALDAPKTT, AVLEEAQKVELK, AEDLSTLR a KVDVDSLK, s chutí umami (Shen et al., 2023). Dužnina houby je pevná, bělavá až krémová, po chvíli účinkem uvolněného mléka hnědnoucí. Výtrusný prach je bílý, Syrovinka roste nepříliš hojně pod jehličnatými i listnatými stromy, nejčastěji však v borovo-smrkových kulturních lesích na lehčích půdách, od července do října (Kotlaba a Antonín, 2003).
     Ryzec syrovinka je jedlá, velice vyhledávaná a oblíbená houba, kterou je možné pojídat i za syrova.  Obyčejně se však tepelně upravuje. Chutná výtečně, zejména osolená a opečená na ohni nebo na plotně. Vynikající je smažená na tuku (oleji) s kmínem. Pro osobitou chuť a tuhou dužninu se méně hodí pro další běžné kuchyňské úpravy (Socha et al., 2015).
     Důležitou nutriční složkou ryzce syrovinky je polysacharid, který byl v houbě identifikován a pojmenován jako LVF-I (Zhong et al., 2021). LVF-I (12 894 Da) obsahuje fukózu, manózu, glukózu a galaktózu. LVF-I (250–1000 μg/ml)) inhibuje proliferaci buněk H1299 a MCF-7 a zároveň zvyšuje proliferativní odpověďsplenocytů a fagocytární schopnost RAW264. Kromě toho významně indukuje sekreci oxidu dusnatého, interleukinu-6 (IL-6) a tumor nekrotizujícího faktoru-α (TNF-α) v makrofázích (Zhong et al., 2021). 
 
     Ryzce jsou bohaté na velké množství biologicky aktivních metabolitů (Ayer et al., 1999). Zajímavou skupinou látek jsou zejména terpenoidy (Ayer a Browne, 1981), do které patří i terpenický lakton volemolid ((17R)-17-methylincisterol) (Kobata et al., 1994). Volemolid byl nalezen i v jiných houbách (čirůvka střechovitá, Tricholoma imbrocatum) a bylo zjištěno, že vykazuje cytotoxicitu proti několika buněčným liniím lidské rakoviny (Zhang et al., 2020).
Literatura
Ayer WA, Brandt EV, Coetzee J, Daniewski WM, Ferreira D, Malan E et al. Constituents of Lactarius (mushrooms). Fortschritte der Chemie organischer Naturstoffe/Progress in the chemistry of organic natural products,1999;  69-171 
Ayer WA, Browne LM. Terpenoid metabolites of mushrooms and related basidiomycetes. Tetrahedron, 1981; 37(12): 2197-2248.
Kobata K, Wada T, Hayashi Y, Shibata H. Volemolide, a novel norsterol from the fungus Lactarius volemus. Biosci Biotechnol Biochem. 1994; 58(8): 1542-1544.
Kotlaba F, Antonín V. Houby, česká encyklopedie. Praha: Reader's digest Výběr, 2003. ISBN 80-86196-71-2.
Shen Q, Sun L, He Z, Xie J, Zhuang Y. Isolation, taste characterization and molecular docking study of novel umami peptides from Lactarius volemus (Fr.). Food Chem. 2023; 401: 134137.
Socha R, Hák J, Kovač J, Vít A. Ryzce v lese, v kuchyni a s léčivými účinky, Eminent, Praha, 2015.
Zhang FL, Yang HX, Wu X, Li JY, Wang SQ, He J, Li ZH, Feng T, Liu JK. Chemical constituents and their cytotoxicities from mushroom Tricholoma imbricatum. Phytochemistry. 2020;1 77: 112431. 
Zhong RF, Yang JJ, Geng JH, Chen J. Structural characteristics, anti-proliferative and immunomodulatory activities of a purified polysaccharide from Lactarius volemus Fr. Int J Biol Macromol. 2021; 192: 967-977.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora tox


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 23

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.30 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace