Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 10250 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Spongiicolazoliciny A a B: nové mořské lineární polypeptidy
Publikováno: Středa, 14.02. 2024 - 15:33:44 Od: tox
prof Patočka

Spongiicolazoliciny A a B: nové mořské lineární polypeptidy

Jiří Patočka

     Mořské ekosystémy skýtají široké spektrum biologického bohatství, které často zahrnuje neuvěřitelné adaptace a jedinečné chemické látky. Jedním z těchto fascinujících objevů jsou mořské polypeptidy, které zaujímají střední pozici mezi peptidy a proteiny a mají potenciál v mnoha biologických a farmaceutických aplikacích. Nově objevenými polypeptidy jsou spongiicolazoliciny A a B, lineární polypeptidy, které byly izolovány z nově izolovaného kmene mořské aktinomycety Streptomyces sp. CWH03 (Szuki et al., 202J), později identifikovné jako nový samostatný druh Streptomyces pacificus (Takahashi et al., 2023).



     Jsou to ribozomálně syntetizované a posttranslačně modifikované polypeptidy, obsahující dvacet devět (spongiicolazolicin A) a dvacet osm (spongiicolazolicin B) aminokyselin. Jejich struktury byly odvozeny z 2D NMR MS/MS spekter (Lacey  & Rutledge, 2022). O jejich biologických účincích zatím není nic známo.
    Mořské polypeptidy jsou známé pro svou širokou škálu biologických aktivit, které zahrnují antimikrobiální, antivirové, antitumorové, antioxidační a protizánětlivé účinky. Tyto vlastnosti je činí atraktivními kandidáty pro léčbu různých onemocnění, včetně rakoviny, infekcí a zánětlivých onemocnění (Sable et al., 2017). Antimikrobiální účinky mořských polypeptidů jsou zvláště zajímavé v souvislosti s rostoucí rezistencí mikroorganismů vůči konvenčním antibiotikům. Studie ukázaly, že některé mořské polypeptidy jsou schopny ničit bakterie, viry a plísně s vysokou účinností, což poskytuje naději v boji proti infekčním onemocněním (Rajanbabu et al., 2015). V oblasti onkologie se také provádí intenzivní výzkum zaměřený na antitumorový potenciál mořských polypeptidů (Suarez-Jimenez et al., 2012). Tyto látky mohou mít schopnost inhibovat růst nádorových buněk, indukovat jejich apoptózu (programovanou buňkovou smrt) a potlačovat jejich metastázy (Zheng et al., 2018).
     Díky svým unikátním biologickým vlastnostem se mořské polypeptidy stávají důležitými zdroji pro vývoj nových léčiv a biotechnologických produktů. Farmaceutické společnosti zkoumají možnosti využití těchto látek pro výrobu nových antimikrobiálních, antivirotických a protinádorových léčiv. Navíc se mořské polypeptidy stávají zajímavým objektem výzkumu v biotechnologickém odvětví. Jejich schopnost navazovat na specifické cílové struktury v buňkách je využívána pro vývoj diagnostických testů, terapeutických nosičů léčiv a biologicky aktivních materiálů (Wong et al., 2023).
     I když mořské polypeptidy nabízejí mnoho slibných příležitostí, existují také určité výzvy spojené s jejich výzkumem a využitím. Jedním z hlavních omezení je obtížné získávání těchto látek v dostatečných množstvích pro komerční využití. Tento problém však může být překonán pokrokem v technologiích týkajících se kultivace a extrakce mořských organismů (Sridhar et al., 2021). Další výzvou je potřeba podrobnějšího zkoumání struktury a mechanismů účinku mořských polypeptidů, aby bylo možné plně pochopit jejich biologické účinky a optimalizovat jejich využití (Chen et al., 2024). Přestože stojíme teprve na začátku objevování potenciálu mořských polypeptidů, očekává se, že budou hrát stále důležitější roli v lékařství, farmaceutickém průmyslu a biotechnologiích v nadcházejících letech. Jejich široká biologická aktivita a různorodé aplikace ukazují, že mořské prostředí může být cenným zdrojem pro objevování nových léčiv a biotechnologických produktů (Banerjee et al., 2022).
Literatura
Banerjee P, Mandhare A, Bagalkote V. Marine natural products as source of new drugs: an updated patent review (July 2018-July 2021). Expert Opinion Therap Patents,2022;  32(3): 317-363.
Chen P, Ye T, Li C, Praveen P, Hu Z, Li W, Shang C. Embracing the era of antimicrobial peptides with marine organisms. Nat Prod Reports. 2024; In Press. https://doi.org/10.1039/d3np00031a
Lacey HJ, Rutledge PJ.  Recently discovered secondary metabolites from Streptomyces species. Molecules, 2022; 27(3): 887. doi: 10.3390/molecules27030887.
Rajanbabu V, Chen JY, Wu JL. Antimicrobial peptides from marine organisms. Springer handbook of marine biotechnology, 2015; pp. 747-758.
Sable R, Parajuli P, Jois S. Peptides, peptidomimetics, and polypeptides from marine sources: A wealth of natural sources for pharmaceutical applications. Marine Drugs, 2017; 15(4): 124. doi: 10.3390/md15040124.
Sridhar K, Inbaraj BS, Chen BH. Recent developments on production, purification and biological activity of marine peptides. Food Res International, 2021; 147: 110468.
Suarez-Jimenez GM, Burgos-Hernandez A, Ezquerra-Brauer JM. Bioactive peptides and depsipeptides with anticancer potential: Sources from marine animals. Marine Drugs, 2012; 10(5): 963-986.
Suzuki M, Komaki H, Kaweewan I, Dohra H, Hemmi H, Nakagawa H et al. Isolation and structure determination of new linear azole-containing peptides spongiicolazolicins A and B from Streptomyces sp. CWH03. Appl Microbiol Biotechnol. 2021; 105: 93-104.
Takahashi, M., Shinohara, S., Hamada, M., Tamura, T., Dohra, H., Kodani, S. Streptomyces pacificus sp. nov., a novel spongiicolazolicin-producing actinomycete isolated from a coastal sediment. J Antibiotics, 2023; 76(2): 93-100.  
Wong YH, Wong SR, Lee SH. The therapeutic anticancer potential of marine-derived bioactive peptides: a highlight on pardaxin. Int J Peptide Res Therapeutics, 2023; 29(5): 90.
Zheng L, Xu Y, Lin X, Yuan Z, Liu M, Cao S et al. Recent progress of marine polypeptides as anticancer agents. Recent Patents Anti-cancer Drug Discovery, 2018; 13(4): 445-454.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora tox


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 7

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.10 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace