Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 9653 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Neurofarmakologie Chassalia curviflora. Přírodní poklad v terapii nervových onem
Publikováno: Pátek, 12.01. 2024 - 13:33:21 Od: tox
prof Patočka

Neurofarmakologie Chassalia curviflora. Přírodní poklad v terapii nervových onemocnění?

Jiří Patočka, Patrik Olekšák, Matěj Malík (Katedra agroenvironmentální chemie a výživy rostlin, FAPPZ, ČZU, Praha)

     Chassalia curviflora je fascinující rostlina patřící do čeledi mořenovité (Rubiaceae) a rodu Chassalia. Tato rostlina se vyskytuje v tropických deštných lesích, zejména v oblastech jihovýchodní Asie, a vyznačuje se svými nápadnými květy a biologickou rozmanitostí (Barbhuiya et al., 2914). Její významný podíl ve výzkumu biodiverzity a potenciálních farmakologických aplikacích ji řadí mezi botanické poklady těchto regionů (Runa, 2019). Rostlina je stálezeleným keřem nebo stromem, který může dorůstat výšky až kolem 10 metrů. Listy jsou vstřícné, jednoduché a lesklé, často s výraznou žilnatinou. Jedním z nejvýraznějších rysů C. curviflora jsou její květy. Květenství jsou složena z malých květů s charakteristickými zakřivenými korunami, což dalo rostlině druhové jméno "curviflora". Květy mohou být bílé, krémové nebo růžové a mají v sobě ukrytou krásu, která je v rostlinné říši jen zřídka k vidění (Deb & Krishna, 1982).

Kvetoucí Chassalia curviflora a její plody.



     Chassalia curviflora roste v přirozených lesních prostředích jihovýchodní Asie, jako jsou Indonésie, Malajsie, Filipíny a Thajsko. Rostlina preferuje vlhké a stinné podmínky tropických deštných lesů, kde roste na úrodných půdách. V těchto ekosystémech plní důležitou ekologickou roli jako zdroj potravy a úkrytů pro mnoho druhů živočichů. Jedním z důvodů, proč je Ch. curviflora tak zajímavá, je její úloha v biodiverzitě tropických lesů (Harsha & Rateesh, 2020). Tato rostlina může poskytovat potravu a útočiště pro mnoho druhů hmyzu, ptáků a jiných živočichů. Její květy jsou často navštěvovány opylovači, jako jsou včely a motýli, což má vliv na biodiverzitu celého ekosystému.
     Navíc byla věnována pozornost možnému farmakologickému potenciálu Ch. curviflora. Tato rostlina má dlouhou historii v tradiční medicíně a stále se objevují nové způsoby, jak ji využít v moderní léčbě (Runa, 2019). Slibné jsou zejména neurofarmakologické účinky látek obsažených v listech. Ty vykazují silné antidepresivní a hypnotické vlastnosti, které by mohly být využity v psychiatrii (Islam et al., 2022). Extrakt z listů Ch. curvifolia inhibuje acetylcholinesterázu (Salleh  et al., 2021) a po zjištění, které látky se na inhibici enzymu podílejí, mohly by mít naději na využití v prevenci Azheimerovy nemoci (Pange et al., 2022). 
     Výzkum týkající se neurofarmakologických účinků Ch. curviflora je stále ve velmi raném stádiu, existují některé základní informace, které by mohly ukázat na jeho potenciál. Některé studie naznačují, že určité složky této rostliny mohou mít vliv na neurotransmitery (Islam et al., 2022), což jsou chemické látky, které přenášejí signály mezi nervovými buňkami. To může znamenat, že Ch. curviflora by mohla hrát roli v regulaci nálady, paměti a dalších neurologických funkcí. Je však důležité zdůraznit, že vědecký výzkum této rostliny stále pokračuje, a je třeba provádět další studie, abychom lépe pochopili její účinky a optimální způsoby využití. Přesto Ch. curviflora představuje zajímavý potenciál v oblasti přírodní medicíny a může se stát cenným doplňkem léčebných postupů pro různá onemocnění.
     Ch. curviflora je příkladem biologické rozmanitosti a krásy, které se skrývají v tropických deštných lesích jihovýchodní Asie. Její květy a biologický potenciál ji činí nejen zajímavou pro botaniky a vědce zabývající se biodiverzitou, ale také pro ty, kteří se zabývají výzkumem léčivých rostlin. V oblasti moderního lékařství se neustále hledají nové způsoby, jak léčit a zmírňovat různá onemocnění, zejména ta, která postihují nervový systém. Jednou z takových potenciálních přírodních zdrojů pro vývoj nových léčebných možností je i Ch. curviflora
Literatura
Barbhuiya HA, Dutta BK, Das AK, Baishya AK. The family Rubiaceae in southern Assam with special reference to endemic and rediscovered plant taxa. J Threatened Taxa, 2014; 6(4): 5649-5659.
De, DB, Krishna B. Taxonomic Studies of the Genus Chassalia Comm. Ex Poir. in India and Adjoining Regions. Nelumbo, 1982; 24(1-4): 221-224.
Harsha D, Rateesh N. Current Status and Challenges for Conservation and Sustainable use of Biodiversity, 2020, Chapter 36,|pp. 229-234. Diversity and distribution of vegetation at ayiravilli sacred grove, paravoor, Kollam, Kerala. ISBN 978-93-5396-871-7 
Islam F, Akter A, Urmee H, Dhama K. Neuropharmacological effects of Chassalia curviflora (Rubiaceae) leaves in Swiss albino mice model. Arch Razi Institute, 2022; 77(2): 881.
Pange SS, Patwekar M, Patwekar F, Alghamdi S, Babalghith AO, Abdulaziz O et al. A potential notion on Alzheimer’s disease: nanotechnology as an alternative solution. J Nanomaterials, 2022; 2(8): 
Runa MM. Phytochemical screening and biological activities evaluation of Chassalia curviflora (Doctoral dissertation, Brac University). 2019.
Salleh WMNHW, Nafiah MA, Khamis S. Chemical composition and acetylcholinesterase inhibitory activity of Chassalia curviflora (Wall.) Thwaites essential oil. Rivista Italiana Delle Sostanze Grasse, 2021; 98(2): 139-143.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora tox


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 12

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace