Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 12181 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články mých kolegů: Vstavač kukačka: rostlina roku 2021
Publikováno: Sobota, 21.05. 2022 - 09:32:20 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Vstavač kukačka: rostlina roku 2021

Barbora Plašilová, Radoslav Patočka

     Vstavač kukačka (Orchis morio) je drobnější, ale velice krásná orchidej z čeledi vstavačovitých. V minulosti byl vstavač kukačka jedním z nejhojnějších druhů vstavačů v Čechách a na Moravě, ale ani on se nevyhnul negativním zásahům člověka do krajiny. Úbytek začal být pozorován již v druhé polovině 20. století a k roku 1980 byl v Čechách i na Moravě zaznamenán 60% úbytek historických lokalit. Úbytek však stále pokračuje a z některých oblastí již tato orchidej zcela vymizela. Vstavač kukačka (O. morio) je podle prováděcí vyhlášky MŽP ČR 395/92 Sb. i podle Červeného seznamu IUCN označován jako silně ohrožený druh (Štípková a Kindlmann, 2021).

Kvetoucí vstavač kukačka (Orchis morio) v CHKO Slavkovský les. Foto: Ing. Barbora Plašilová



     V Čechách je dosud jedním z nejvýznamnějších území výskytu vstavače kukačky Předšumaví a navazující Horažďovicko a Blatensko. Početná populace vstavače kukačky dosud existuje na mezofytních lukách v katastrálním území Svatého Pole u Horažďovic, kde každým rokem vykvete kolem 10 tisíc rostlin. Menší lokality jsou také na Prachaticku a Sušicku, kde dosud také existují životaschopné populace. Několik menších lokalit s výskytem této orchideje se nachází v Českém středohoří na Bohyňských ladech a v Karlovarském kraji. Za nejbohatší lokalitu je považována CHKO Slavkovský les, kde při sčítání v roce 2020 bylo nalezeno 8 597 kukaček. Rekordním rokem byl rok 2021, kdy bylo napočítáno 18 935 kukaček na lokalitě Palič a 11 342 kukaček na lokalitě PP Těšovské pastviny. V roce 2022 bylo na lokalitě Palič napočítáno 8 470 jedinců a na PP Těšovské pastviny 7 108 jedinců. Jak vidíme, počty v jednotlivých letech kolísají. Záleží na celkovém průběhu jara, ale také na managementech, které se na lokalitě provádějí. Ve Slavkovském lese byla pořízena i naše fotografie kukačky, kde vedle sebe rostou normální rostliny i její velice vzácná albinická forma.
     Kvetoucí vstavače kukačky (Orchis morio) v CHKO Slavkovský les. Mezi rostlinami s fialovými a ojediněle také růžovými květy se vzácně objevují i bíle kvetoucí jedinci, tzv. albíni. Foto: Ing. Barbora Plašilová
    Na Moravě je několik nalezišť v Hanácké pahorkatině a Beskydském podhůří. Neznámější lokalitou střední Moravy je PR Malý Kosíř nedaleko lázní Slatinice na Hané. Na jižní Moravě byl souvislejší výskyt zaznamenán pouze v Bílých Karpatech a v Moravském podhůří Vysočiny (horním Podyjí). Na zbytku území Moravy se vyskytuje spíše sporadicky. Jako například v Národním Parku Podyjí na území PP Cínová hora, na vysočině v obci Heraltice (PP Kamenný vrch), na jižně orientovaných loukách a pastvinách NPP Švařec. Na Tišnovsku je uváděna lokalita tundrovitá pastvina PP Dobrá studně v Ochoze u Tišnova. 
     Vstavač kukačka, tato dříve na území České republiky hojná rostlina, která nyní patří mezi zákonem chráněné a kriticky ohrožené druhy naší květeny, byla hlavním výborem České botanické společnosti vybrána jako jedna z našich původních a nejkrásnějších orchideí a byla zvolena jako rostlina roku 2021 (Jersáková a Průša, 2021).
Literatura
Jersáková J, Průša D. Rostlina roku 2021 – vstavač kukačka. Živa 2021; 3: 114-116.
Štípková Z, Kindlmann P. Orchid extinction over the last 150 years in the Czech Republic. Diversity, 2021; 13(2): 78.
Zschunke P. Von „alba“ bis „viridiflora“ - zur Taxonomie und Biologie hypochromer Orchideen. Der Arbeitskrs Heim Orchid. 2021; 38 (1): 78–99.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 15

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace