Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 9656 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  
Publikováno: Pátek, 26.11. 2021 - 10:51:52 Od: Prof. Patocka

Microporenové kyseliny z keňského lesa

JÍří Patočka

     Potřeba účinných sloučenin pro boj s rezistentními kmeny bakterií a s bakteriálními biofilmy, vede výzkumníky k hledání nových přírodních sloučenin, které by mohly být účinné v klinické praxi. To je i případ izolace sedmi až dosud neznámých látek, izolovaných z kultur ještě nepopsaného druhu houby rodu Microporus (Polyporales, Basidiomycota), pocházející z keňského lesa Kakamega (Chepkirui et al., 2018).      Kakamega je tropický deštný prales nacházející se v okrese Kakamega a Nandi v Keni, severozápadně od hlavního města Nairobi. Nachází se poblíž hranic s Ugandou. Les leží ve zvlněném terénu v nadmořské výšce 1500 až 1600 metrů. Nachází se v povodí řek Isiukhu a Yala, které se vlévají do Viktoriina jezera. Kakamega je jediný tropický deštný prales, zbytek starověkého deštného pralesa, který kdysi pokrýval celý africký kontinent.
     Microporenové kyseliny jsou deriváty acyklických diterpenů, vázaných etherovou vazbou na kyselinu isocitronovou . Dnese je známo sedm takových látek, které jsou označovány jako microporenové kyseliny A – G. Mají aantimikrobilální účinky, ale zatím jsou jen málo probádány. Microporenové kyseliny D a E vykazují antibakteriální aktivitu proti panelu grampozitivních bakterií a proti kvasince Candida tenuis. Microporenové kyseliny A a B také prokázaly na dávce závislou inhibici tvorby biofilmu Staphylococcus aureus (Treiber et al., 2021).
Literatura     
Chepkirui C, Yuyama KT, Wanga LA, Decock C, Matasyoh JC, Abraham WR, Stadler M. Microporenic Acids A-G, Biofilm Inhibitors, and Antimicrobial Agents from the Basidiomycete Microporus Species. J Nat Prod. 2018 Apr 27;81(4):778-784. doi: 10.1021/acs.jnatprod.7b00764. Epub 2018 Feb 28.
Treiber L. Pezolt C, Zeng H, Schrey H, Jungwirth S, Shekhar A et al.. Dual agents: fungal macrocidins and synthetic analogues with herbicidal and antibiofilm activities. Antibiotics, 2021; 10(8): 1022.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu
· Další články od autora Prof. Patocka
Túje a jejich obsahové látky

  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 3

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace