Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4052 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Bioaktivní látky houby Galiella rufa: Galiellalacton
Publikováno: Neděle, 01.04. 2018 - 09:51:53 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Bioaktivní látky houby Galiella rufa: Galiellalacton

Jiří Patočka

    Galiella rufa je druh saprofytcké houby z čeledi Sarcosomataceae  (Paden, 1983). Houba má plodnice ve tvaru pohárku, které rostou ve skupinách na rozkládajícím se dřevu, na větvích a kmenech listnatých dřevin po celé východní a střední části severní Ameriky a v Malajsii. Plodnice mají želatinovou  strukturu a černě hnědý plstěný vnější povrch a hladký načervenalý vnitřní povrch. Ačkoli v oblasti severní Ameriky je houba považována za nejedlou, v Malajsii je běžně konzumována. Druh byl popsán v roce 1832  Lewisem Davidem de Schweinitzem, jeho zařazení do fylogenetického systému hub bylo dlouho upřesňováno, až nakonec skončil v roce 1957 v nově vytvořeném samostatném rodu Galiella (Korf, 1957a,b).     Houba produkuje několik bioaktivních sekundárních metabolitů, z nichž nejlépe prozkoumanou molekulou je galiellalacton (Johansson a Sterner, 2001).  Galiellalacton je malá opticky aktivní tricyklická sloučenina (Johansson a Sterner, 2002) , která inhibuje expresi SEAP indukovanou IL-6 s hodnotami IC50 250-500 nM blokováním vazby aktivovaných Stat3 dimerů na jejich vazebná místa DNA bez inhibice tyrosinové a serinové fosforylace Stat3 transkripčního faktoru. Vzhledem ke své selektivní aktivitě může galiellalakton sloužit jako modelová sloučenina pro vývoj nových léků  chorob způsobených nežádoucí  expresí IL-6 (Weidler et al., 2000).
     Švédští vědci doufají, že galiellalacton jim pomůže v léčbě agresivních typů rakoviny prostaty (Hellsten et al., 2008).  Rakovinou prostaty onemocní v Evropě ročně cca 346 000 mužů. Tento typ rakoviny má většinou pomalý průběh, ale u části pacientů probíhá dost rychle a počet agresivních forem trvale narůstá. Podle biologů z univerzity v Lundu by právě tyto rychle rostoucí, odolné druhy nádorů mohla úspěšně likvidovat látka galiellalacton, izolovaná ze hub Galiella rufa. Vědci z univerzity v Lundu vycházeli ze studie svých německých kolegů. Ti zkoumali účinky různých extraktů z hub na populace buněk a zjistili, že galiellalacton dokáže narušit některé signalizační dráhy v lidských buňkách (Rudolph et al., 2013).  Experimenty švédských vědců také ukázaly, že galiellalacton je silný a specifický inhibitor STAT3 signalizace a má inhibiční účinky růst  buněk rakoviny prostaty, které exprimují aktivní STAT3 (Hellsten et al., 2011). Výsledky pokusů na laboratorních zvířatech tuto skutečnost potvrdily a švédští vědci doufají, že galiellalacton by mohl být úspěšný v terapii nádorů, které odolávají obvyklým postupům léčby (Don-Doncow et al., 2014).  Canesin et al. (3016) prokázali na animálním modelu, že tento předpoklad je správný a experimenty na isolovaných kulturách buněk prokázaaly, že galiellalacton indukuje zastavení buněčného cyklu ve fázi G2/M, vyvolává  apoptózu závislou na kaspáze a také ovlivňuje organizaci mikrotubulů a schopnost migrace v buňkách DU145. Naopak  neindukuje přerušení dvojitého vlákna DNA, ale aktivuje  odpověď na poškození DNA zprostředkovanou ATR a ATM, fosforylaci H2AX (fH2AX) a downregulaci CDC25C (Garcia et al., 2016).
Literatura
Canesin G, Evans-Axelsson S, Hellsten R, Sterner O, Krzyzanowska A, Andersson  T, Bjartell A. The STAT3 Inhibitor Galiellalactone Effectively Reduces Tumor Growth and Metastatic Spread in an Orthotopic Xenograft Mouse Model of Prostate Cancer. Eur Urol. 2016; 69(3): 400-404.
Don-Doncow N, Escobar Z, Johansson M, Kjellström S, Garcia V, Munoz E, Sterner O, Bjartell A, Hellsten R. Galiellalactone is a direct inhibitor of the transcription factor STAT3 in prostate cancer cells. J Biol Chem. 2014; 289(23): 15969-15978.
García V, Lara-Chica M, Cantarero I, Sterner O, Calzado MA, Muñoz E. Galiellalactone induces cell cycle arrest and apoptosis through the ATM/ATR pathway in prostate cancer cells. Oncotarget. 2016; 7(4): 4490-4506.
Hellsten R, Johansson M, Dahlman A, Dizeyi N, Sterner O, Bjartell A. Galiellalactone is a novel therapeutic candidate against hormone-refractory prostate cancer expressing activated Stat3. Prostate. 2008; 68(3): 269-280.
Hellsten R, Johansson M, Dahlman A, Sterner O, Bjartell A. Galiellalactone inhibits stem cell-like ALDH-positive prostate cancer cells. PLoS One. 2011; 6(7): e22118.
Johansson M, Sterner O. Synthesis of (+)-galiellalactone. Absolute configuration of galiellalactone. Org Lett. 2001; 3(18): 2843-2845.
Johansson M, Sterner O. Synthesis of (-)-galiellalactone. J Antibiot (Tokyo).  2002; 55(7): 663-665.
Korf  RP. Nomenclatural Notes. II. On Bulgaria, Phaeobulgaria and Sarcosoma. Mycologia, 1957a; 49(1): 102-106.
Korf RP. Two bulgarioid genera: Galiella and Plectania. Mycologia, 1957b; 49(1): 107-111.
Paden JW. Sarcosomataceae (Pezizales, Sarcoscyphineae). Flora Neotropica, 1983; 37: 1-16.
Rudolph K, Serwe A, Erkel G. Inhibition of TGF-β signaling by the fungal lactones (S)-curvularin, dehydrocurvularin, oxacyclododecindione and galiellalactone. Cytokine. 2013; 61(1): 285-296.
Weidler M, Rether J, Anke T, Erkel G. Inhibition of interleukin-6 signaling by galiellalactone. FEBS Lett. 2000; 484(1): 1-6.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 13

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.16 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace