Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6899 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Planktocyclin: cyanotoxin sladkovodní sinice Planktothrix rubescens
Publikováno: Pátek, 30.03. 2018 - 17:51:47 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Planktocyclin: cyanotoxin sladkovodní sinice Planktothrix rubescens

Jiří Patočka

    Sladkovodní jedovatá sinice Planktothrix rubescens (DeCandolle ex Gomont) Anagnostidis et Komárek 1988 (syn. Oscillatoria rubescens DeCandolle ex Gomont 1892) je původem z holoarktické oblasti s dvěma základními oblastmi výskytu – jižní  a střední Norsko  a širší západní alpská oblast (Burghi, 1987). V poslední době má tendenci šířit se do nepůvodních oblastí (Jacquet  et al., 2005) a protože je schopna tvořit vodní květ, mohlo by to ve spojení s její toxicitou představovat potenciální riziko zamoření zdrojů pitné vody (Manganelli et al., 2010). U nás je prozatím tento druh rozšířen jen málo.  Z doložených a publikovaných nálezů to jsou jen pískovny u Suchdolu nad Lužnicí (Marvan et al., 1997).



     Sinice Planktothrix rubescens je producentem několika cyanotoxinu (Chorus, 2012), z nichž nejznámější jsou cyklické peptidy mikrocystiny (Briand et al., 2005). Existuje několik chemotypů této sinice, jejichž zastoupení se silně liší mezi jezery (Haruštiaková a Welker, 2017). Jiným, nedávno nalezeným jedovatým cyklickým peptidem této sinice je oktapeptid  planktocyclin (Baumann et al., 2007). Nejen od mikrocystinů, ale i od ostatních cyanotoxinů se liší tím, že je složen výhradně z proteinogenních L-aminokyselin:  cyklo (Pro-Gly-Leu-Val-Met-Phe-Gly-Val). Hmotnostní spektrometrie a 2D-NMR spektroskopické údaje umožnily stanovit jeho strukturu. Syntetický planktocyclin byl identický s přírodním produktem. Planktocyclin  je silným inhibitorem savčího trypsinu a alfa-chymotrypsinu a mírně aktivním inhibitorem lidské rekombinantní kaspázy-8 (Baumann et al., 2007). 
Literatura
Baumann HI, Keller S, Wolter FE, Nicholson GJ, Jung G, Süssmuth RD, Jüttner F. Planktocyclin, a cyclooctapeptide protease inhibitor produced by the freshwater cyanobacterium Planktothrix rubescens. J Nat Prod. 2007; 70(10): 1611-1615.
Briand JF, Jacquet S, Flinois C et al Variations in the microcystin production of Planktothrix rubescens (Cyanobacteria) assessed from a four-year survey of Lac du Bourget (France) and from laboratory experiments. Microbial Ecology, 2005; 50(3): 418-428.
Burghi HR. Long-term development of blue-green Algae in Lake Lucerne with special preference to Oscillatoria (Planktothrix) rubescens. Schweizerische Zeitschrift für Hydrologie 1987; 9(3): 375-377.
Haruštiaková D, Welker M. Chemotype diversity in Planktothrix rubescens (cyanobacteria) populations is correlated to lake depth. Environ Microbiol Reports, 2017; 9(2): 158-168.
Chorus I. (Ed.). Cyanotoxins: occurrence, causes, consequences. Springer Science & Business Media, 2012.
Jacquet, S, Briand JF, Leboulanger C et al. The proliferation of the toxic cyanobacterium Planktothrix rubescens following restoration of the largest natural French lake (Lac du Bourget). Harmful algae, 2005; 4(4): 651-672. 
Manganelli M, Scardala S, Stefanelli M et al. Health risk evaluation associated to Planktothrix rubescens: An integrated approach to design tailored monitoring programs for human exposure to cyanotoxins. Water Research, 2010; 44(5): 1297-1306.
Marvan P, Keršner V, Komárek J. Invazní sinice a řasy. In: Pyšek P, Prach K.(eds.): Invazní rostliny v české flóře: Praha: Česká botanická společnost, 1997; 13-19.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.13 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace