Těkavé látky játrovky mřížkovce kuželovitého
Publikováno: Středa, 12.08. 2015 - 09:17:15
Téma: prof Patočka


Těkavé látky játrovky mřížkovce kuželovitého

Jiří Patočka

     Játrovky (Marchantiophyta) jsou stélkaté zelené rostliny, které řadíme spolu s mechy a hlevíky mezi mechorosty. Játrovky jsou velmi staré organismy. Na Zemi se objevily někdy v devonu, asi před 390 milióny let a od těch dob se změnily jen málo. Na světě jich roste asi 8500 druhů, zvláště v tropech. U nás se jich vyskytuje asi 250 druhů. Množí se nepohlavně pomocí výtrusů - mikroskopických spór. Charakteristickým znakem játrovek je střídání pohlavní a nepohlavní generace, tzv. rodozměna (Pilous a Duda, 1960).

    


     Játrovky tvoří tři základní typy stélek. Vývojově nejstarší je stélka lupenitá (frondosní), která není rozlišená na stonek a listy a tvoří pouze ploše listovité útvary (např. Marchantia), které jsou k substrátu přichycené jednobuněčnými příchytnými vlákny zvanými rhizoidy. Stélkou vývojově nejpokročilejších játrovek je stélka listnatá (foliosní). Třetím typem jsou pak přechodné formy mezi oběma předchozími (např. Fossombronia).
     Játrovky obsahují éterické terpenoidní oleje, které jsou v buňkách uloženy ve specializovaných organelách, zvaných zásobní olejová tělíska (Adam a Croteau, 1998). Játrovky proto páchnou a jejich pach odrazuje živočichy od konzumace játrovek. Tyto oleje mají také antimikrobiální účinky a chrání játrovku před patogenními mikroorganismy (Toyota, 2000;  et al., 2011).
     Nejrozšířenější játrovkou je porostnice mnohotvárná (Marchantia polymorpha), ale častým druhem je i mřížkovec kuželovitý (Conocephalum conicum). Druh roste od Evropy až po Kavkaz a v ČR je hojný. Vyskytuje se na stinných a vlhkých místech, podél potoků, na úpatí skal, na silikátovém i vápenitém substrátu z nížin do hor. Velmi často jej najdeme na substrátech vytvořených nebo pozměněných člověkem. Nejčastěji na zdech a zídkách, protože mu vyhovuje substrát obohacený látkami vyplavenými z malty. Mřížkovec kuželovitý vytváří statné lupenité stélky dlouhé 5 až 20 cm a široké 1 až 2,5 cm. Stélky jsou vidličnatě dělené a mají měkkou střední rýhu, která je sytě zelená až tmavozelená, někdy s purpurovým nádechem. Na povrchu stélky jsou nenápadná, mírně protáhlá šestiboká políčka s dýchací dutinou uprostřed.
     Mřížkovec kuželovitý voní po terpentýnu a jeho vůně je způsobena řadou těkavých terpenických látek. Jsou to např. methylcinamát (I), 2α,5α-dihydroxybornan-2-cinamát, 2α,5β-dihydroxybornan-5-acetyl-2-cinamát, 2α,5β-dihydroxybornan-2-p-hydroxycinamát, 2α,5β -dihydroxy-bornan-2-cis-p-hydroxycinamát, 3,4-dimethoxystyren, 5,7-dihydroxycalamenen, 7-hydroxy-calamenen, lunularin, riccardin C, marchantin C, riccardin D (Lu et al. 2006), sabinen (II), cyklocolorenon (III), conocephalenol (IV) nebo cubebol (V) (Ludwiczuk et al., 2013).

Literatura
Adam KP, Croteau R. Monoterpene biosynthesis in the liverwort Conocephalum conicum: demonstration of sabinene synthase and bornyl diphosphate synthase. Phytochemistry. 1998; 49(2): 475-480.
Ludwiczuk A, , Odrzykoski IJ, Asakawa Y. Identification of cryptic species within liverwort Conocephalum conicum based on the volatile components. Phytochemistry. Available online 5 July 2013. http://dx.doi.org/10.1016/j.phytochem.2013.06.011
Lu ZQ, Fan PH, Ji M, Lou HX. Terpenoids and bisbibenzyls from Chinese liverworts Conocephalum conicum and Dumortiera hirsuta. J Asian Nat Prod Res. 2006; 8(1-2): 187-192.
Pilous Z, Duda J. Klíč k určování mechorostů ČSR. Nakladatelství československé akademie věd, Praha 1960, 1. vydání.
Singh M, Singh S, Nath V, Sahu V, Rawat AK. Antibacterial activity of some bryophytes used traditionally for the treatment of burn infections. Pharm Biol. 2011; 49(5): 526-530.
Toyota M. Phytochemical study of liverworts Conocephalum conicum and Chiloscyphus polyanthos [Article in Japanese]. Yakugaku Zasshi. 2000; 120(12): 1359-1372.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=806