Hortenzie a jejich uplatnění v medicíně
Publikováno: Úterý, 27.09. 2022 - 16:19:07
Téma: prof Patočka


Hortenzie a jejich uplatnění v medicíně

Jiří Patočka,  Josef Frynta, Zdeňka Navrátilová, Radoslav Patočka

     Hortenzie (Hydrangea) je rod rostlin z čeledi hortenziovité (Hydrangeaceae). Rod zahrnuje cca 80 druhů a je rozšířen v Asii a v menší míře i v Americe. Hortenzie jsou keře, vzácněji stromy či liány s jednoduchými vstřícnými listy a květy v bohatých chocholících. Některé druhy hortenzií jsou pěstovány i v České republice jako okrasné dřeviny. Jsou ceněny zejména pro velká krásná květenství modrých, růžových, bílých či fialových květů. Plodem je tobolka. Existuje mnoho druhů a odrůd hortenzie, které produkují květy různých barev a velikostí. Z těch známějších to je zejména hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), hortenzie stromkovitá (H. arborescens), hortenzie dubolistá (H. quercifolia) a hortenzie latnatá (H. paniculata). 

     Snímky hortenzií v našem článku nafotil Josef Frynta v parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, který je jedním z dendrologicky a floristicky nejvýznamnějších parků východních Čech.

                                Hortenzie latnatá                        Hortenzie dubolistá                      Hortenzie velkolistá


     Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) je 1–2 m vysoký opadavý keř s vejčitými až obvejčitými listy s pilovitým okrajem a květy uspořádanými v plochých nebo polokulovitých chocholících. Květy jsou modré, růžové až růžově červené. Rostlina pochází z Japonska, do Evropy byla přivezena v 18. století. Pěstuje se v mnoha kultivarech. 
     Hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens) je 1–3 m vysoký opadavý keř. Listy jsou vejčité, vstřícné nebo po 3 v přeslenech, na okrajích pilovité. Květy jsou uspořádány v koncových chocholících, bílé nebo slabě nazelenalé, na obvodu květenství jsou jalové květy. Pochází z východní části USA, do Evropy byla introdukována v 19. století. 
       Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia) je opadavý keř původem z jihovýchodu Spojených států, kde roste ve vlhkých lesích, roklinách a na březích potoků, od Severní Karolíny na západ k Tennessee a na jih k Floridě a Louisianě. Své jméno keř získal díky tvaru listů, které svým vykrojeným okrajem připomínají listy dubu červeného. Listy jsou 3–7laločné, při rašení jsou stříbřitě plstnaté. V létě získávají sytě zelenou a na podzim červenofialovou barvu. Hortenzie dubolistá vytváří vzpřímený, široce kulovitý keř, který dorůstá do výšky 1,5 až 2,5 metru. Koncem června a začátkem července postupně rozkvétají bílé sterilní a fertilní květy. Jsou uspořádány v 15 cm dlouhých kónických květenstvích na koncích výhonků. 
      Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) pochází z jižní a východní Číny, Koreje, Japonska a Ruska. Poprvé ji formálně popsal Philipp Franz von Siebold v roce 1828. Je to opadavý keř nebo malý strom, 1–5 m vysoký a 2,5 m široký, který roste v údolích i na horských svazích. Má široce oválné zubaté listy dlouhé 7–15 cm. Kvete v pozdním létě v kuželovitých latách, které obsahují krémově bílé plodné květy spolu s růžovobílými sterilními kvítky. 
     Hortenzie mají své místo také v tradiční lidové medicíně, kde se používal zejména sušený kořen, oddenek a listy. Kořen hortenzie byl používaný po stovky let v lidovém léčitelství domorodými indiány kmene Cherokee a později také osadníky z koloniální éry k léčbě infekcí močových cest a ledvin, zevních poranění, poruch prostaty a dalších zdravotních problémů (Samuels, 2005). Fytochemický a farmakologický výzkum prokázal jejich užitek i pro moderní medicínu, ale studií tohoto druhu je zatím jen málo (Tea, 2019). Převážná část prací pojednává o využití preparátů hortenzií v homeopatii (Jayachandran et al., 2021). 
     Tradiční léčitelé připisují hortenzii podporu funkce ledvin tím, že napomáhá odstraňování toxických látek, a při močových potížích, jako jsou infekce močových cest, ledvinové kameny nebo hypertrofie prostaty (Bailey, 1989; Heron a Yarnell, 1998; Telang, 2021).
Literatura
Bailey DA. Hydrangea production. Timber Press, Inc., 1989.
Heron S, Yarnell E. Recurrent kidney stones: A naturopathic approach. Alternative and Complement Therap. 1998; 4(1): 60-67.
Jayachandran P, Ilango S, Paital B, Bhanja S, Nirmaladevi R. Approaches for network based drug discovery. Frontiers in Bioscience-Scholar, 20021; 13(1): 30-43.
Samuels TM. A Georgia Native Plant Guide. Mercer University Press, 2005.
Tea HR. Hydrangea Root: Nutritional Health Benefits, 2019. https://oawhealth.com/2019/07/19/hydrangea-root-nutritional-health-benefits/
Telang AR. An in vitro study of Hydrangea arborescens, homoeopathic preparation as an inhibitor of Calcium oxalate crystallisation. 2021. http://www.ijrh.org on Tuesday, May 10, 2022.






Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1328