Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 17696 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Hortenzie a jejich uplatnění v medicíně
Publikováno: Úterý, 27.09. 2022 - 16:19:07 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Hortenzie a jejich uplatnění v medicíně

Jiří Patočka,  Josef Frynta, Zdeňka Navrátilová, Radoslav Patočka

     Hortenzie (Hydrangea) je rod rostlin z čeledi hortenziovité (Hydrangeaceae). Rod zahrnuje cca 80 druhů a je rozšířen v Asii a v menší míře i v Americe. Hortenzie jsou keře, vzácněji stromy či liány s jednoduchými vstřícnými listy a květy v bohatých chocholících. Některé druhy hortenzií jsou pěstovány i v České republice jako okrasné dřeviny. Jsou ceněny zejména pro velká krásná květenství modrých, růžových, bílých či fialových květů. Plodem je tobolka. Existuje mnoho druhů a odrůd hortenzie, které produkují květy různých barev a velikostí. Z těch známějších to je zejména hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), hortenzie stromkovitá (H. arborescens), hortenzie dubolistá (H. quercifolia) a hortenzie latnatá (H. paniculata). 

     Snímky hortenzií v našem článku nafotil Josef Frynta v parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, který je jedním z dendrologicky a floristicky nejvýznamnějších parků východních Čech.

                                Hortenzie latnatá                        Hortenzie dubolistá                      Hortenzie velkolistá


     Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) je 1–2 m vysoký opadavý keř s vejčitými až obvejčitými listy s pilovitým okrajem a květy uspořádanými v plochých nebo polokulovitých chocholících. Květy jsou modré, růžové až růžově červené. Rostlina pochází z Japonska, do Evropy byla přivezena v 18. století. Pěstuje se v mnoha kultivarech. 
     Hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens) je 1–3 m vysoký opadavý keř. Listy jsou vejčité, vstřícné nebo po 3 v přeslenech, na okrajích pilovité. Květy jsou uspořádány v koncových chocholících, bílé nebo slabě nazelenalé, na obvodu květenství jsou jalové květy. Pochází z východní části USA, do Evropy byla introdukována v 19. století. 
       Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia) je opadavý keř původem z jihovýchodu Spojených států, kde roste ve vlhkých lesích, roklinách a na březích potoků, od Severní Karolíny na západ k Tennessee a na jih k Floridě a Louisianě. Své jméno keř získal díky tvaru listů, které svým vykrojeným okrajem připomínají listy dubu červeného. Listy jsou 3–7laločné, při rašení jsou stříbřitě plstnaté. V létě získávají sytě zelenou a na podzim červenofialovou barvu. Hortenzie dubolistá vytváří vzpřímený, široce kulovitý keř, který dorůstá do výšky 1,5 až 2,5 metru. Koncem června a začátkem července postupně rozkvétají bílé sterilní a fertilní květy. Jsou uspořádány v 15 cm dlouhých kónických květenstvích na koncích výhonků. 
      Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) pochází z jižní a východní Číny, Koreje, Japonska a Ruska. Poprvé ji formálně popsal Philipp Franz von Siebold v roce 1828. Je to opadavý keř nebo malý strom, 1–5 m vysoký a 2,5 m široký, který roste v údolích i na horských svazích. Má široce oválné zubaté listy dlouhé 7–15 cm. Kvete v pozdním létě v kuželovitých latách, které obsahují krémově bílé plodné květy spolu s růžovobílými sterilními kvítky. 
     Hortenzie mají své místo také v tradiční lidové medicíně, kde se používal zejména sušený kořen, oddenek a listy. Kořen hortenzie byl používaný po stovky let v lidovém léčitelství domorodými indiány kmene Cherokee a později také osadníky z koloniální éry k léčbě infekcí močových cest a ledvin, zevních poranění, poruch prostaty a dalších zdravotních problémů (Samuels, 2005). Fytochemický a farmakologický výzkum prokázal jejich užitek i pro moderní medicínu, ale studií tohoto druhu je zatím jen málo (Tea, 2019). Převážná část prací pojednává o využití preparátů hortenzií v homeopatii (Jayachandran et al., 2021). 
     Tradiční léčitelé připisují hortenzii podporu funkce ledvin tím, že napomáhá odstraňování toxických látek, a při močových potížích, jako jsou infekce močových cest, ledvinové kameny nebo hypertrofie prostaty (Bailey, 1989; Heron a Yarnell, 1998; Telang, 2021).
Literatura
Bailey DA. Hydrangea production. Timber Press, Inc., 1989.
Heron S, Yarnell E. Recurrent kidney stones: A naturopathic approach. Alternative and Complement Therap. 1998; 4(1): 60-67.
Jayachandran P, Ilango S, Paital B, Bhanja S, Nirmaladevi R. Approaches for network based drug discovery. Frontiers in Bioscience-Scholar, 20021; 13(1): 30-43.
Samuels TM. A Georgia Native Plant Guide. Mercer University Press, 2005.
Tea HR. Hydrangea Root: Nutritional Health Benefits, 2019. https://oawhealth.com/2019/07/19/hydrangea-root-nutritional-health-benefits/
Telang AR. An in vitro study of Hydrangea arborescens, homoeopathic preparation as an inhibitor of Calcium oxalate crystallisation. 2021. http://www.ijrh.org on Tuesday, May 10, 2022.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 18

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace