Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4683 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde




[ Hlavní stránka odkazů | Přidat odkaz | Nové | Populární | Nejlépe hodnocené odkazy | Náhodné ]

Kategorie: Hlavní/Chemie/chemie přírodních látek


Seřadit odkazy podle: Název (A\D) Datum (A\D) Hodnocení (A\D) Oblíbené (A\D)
Stránky jsou momentálně řazeny podle: Názvu (od A do Z)


Atropin a jeho místo v současné medicíně 
Popis: Atropin, přírodní alkaloid z rulíku zlomocného (Atropa belladona) a ostatních rostlin čeledi Solanaceae, je kompetitivním antagonistou muskarinových cholinergních receptorů. Atropin slouží jako léčivo s velmi rozmanitým farmakologickým účinkem. Snižuje sekreci bronchů a slinných žláz, omezuje pocení a rozšiřuje zorničky. Snižuje srdeční frekvenci a blokováním účinku acetylcholinu funguje jako antidotum u otrav organofosforovými insekticidy a nervovými jedy. Publikováno v časopise Kontakt 7(3-4): 349-352, 2005
Přidáno dne: 06.02. 2006 Kliknutí: 2819
Hodnotit web

Biologically active pentacyclic triterpenes and their current medicine 
Popis: Pentacyclic triterpenes are produced by arrangement of squalene epoxide. These compounds are extremely common and are found in most plants. There are at least 4000 known triterpenes. Many triterpenes occur freely but others occur as glycosides (saponins) or in special combined forms. Pentacyclic triterpenes have a wide spectrum of biological activities and some of them may beuseful in medicine. The therapeutic potential of three pentacyclic triterpenes – lupeol, betuline and betulinic acid – is discussed in this paper. Betulinic acid especially is a very promising compound. This terpene seems to act by inducing apoptosis in cancer cells. Due to its apparent specificity for melanoma cells, betulinic acid seems to be a more promising anti-cancer substance than drugs like taxol.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 2129
Hodnotit web

Humic substances . compounds of still unknown structure: 
Popis: Humic substances as part of humus-soil organic matter . are compounds arising from the physical, chemical and microbiological transformation (humification) of biomolecules. They are important because they constitute the most ubiquitous source of non-living organic material that nature knows. Approximately 80% of the total carbon in terrestrial media and 60% of the carbon dissolved in aquatic media are made up of humic substances. Humic substances have important roles in soil fertility, and are considered to have primal relevance for the stabilization of soil aggregates.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 2067
Hodnotit web

Inhibitory mikrotubulů 
Popis: Inhibitory mikrotubulů
Přidáno dne: 06.03. 2006 Kliknutí: 1987
Hodnotit web

Kava-Kava - využití v psychiatrii 
Popis: Kava-kava je uklidňující a posilující nápoj připravovaný z kořene pepřovníku druhu Piper methysticum Forst. Tento druh roste v celém Jižním Pacifiku, kde je domorodci využíván k přípravě nápoje již déle než 3000 let. Kava-kava působí relaxačně, zlepšuje mentální funkce a zvyšuje odolnost proti stresu a úzkosti. Droga tlumí bolest a může být užívána také jako prostředek pro snížení nervozity a při nespavosti. Farmakologické vlastnosti kava-kava jsou podmíněny přítomností několika látek, známých jako kavapyron. Jedná se o směs látek odvozených od pyron-2-onu.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 2100
Hodnotit web

Kurkumin - koření nebo nové léčivo Alzheimerovy nemoci? 
Popis: Kurkuminoidy, skupina přírodních rostlinných fenolických látek, izolovaných z kořenů Curcuma longa, vykazuje množství blahodárných účinků na zdraví a pomáhá v prevenci některých nemocí. Většina těchto studií byla provedena s kurkuminem, který je hlavním kurkuminoidem. Většina studií s kurkuminem prokazuje jeho protizánětlivé, antioxidační, antikarcinogenní, antivirové a antiinfekční účinky. Díky intenzivnímu výzkumu a terapeutickému užívání kurkuminu byly objasněny některé jeho buněčné, molekulární a biochemické mechanizmy účinku. Kurkumin má také silný anti-amyloidogenní efekt na tvorbu beta-amyloidních plaků, které jsou klíčovou molekulou při vzniku a při terapii Alzheimerovy nemoci. Pro své antioxidační a protizánětlivé účinky byl kurkumin testován na živočišných modelech Alzheimerovy nemoci a nověji též v klinických studiích. Informace o těchto výzkumech jsou shrnuty v tomto článku.
Přidáno dne: 19.02. 2006 Kliknutí: 2085
Hodnotit web

Může stará čínská droga pomoci pacientům s Alzheimerovou chorobou? 
Popis: Tradiční rostlinná droga Huperzia serrata, známá v čínské medicíně pod názvem Qian Ceng Ta, obsahuje alkaloid huperzin A, který je silným a vysoce selektivním a centrálně účinným inhibitorem acetylcholinesterázy. Huperzin A má, podobně jako v ;poslední době zkoušená léčiva Alzheimerovy choroby, schopnost bránit odbourávání acetylcholinu a je možné, že jednoho dne bude také pomáhat léčit tuto chorobu.
Přidáno dne: 19.07. 2005 Kliknutí: 2177
Hodnotit web

Neuroprotective peptides as drug candidates against Alzheimer disease 
Popis: From a drug development point of view, some potential new Alzheimer's (AD) therapeutics include neuroprotective peptides that may act in a variety of different ways, e.g. they help to break the amyloid plaque formation, modulate peptide processing enzymes (secretases) or are able to degrade Abeta toxic peptide. In this review, we present an overview of the new classes of compounds in use against AD.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 2128
Hodnotit web

Nootropní účinky EGb 761 (Tanakan a Tebokan) 
Popis: EGb 761 je standardizovaný extrakt z listů stromu Ginkgo biloba (Extractum ginkgo bilobae). EGb 761 vykazuje vazodilatační účinky a výrazně zlepšuje rheologické vlastnosti krve. Do jednotlivých orgánů, především do mozku, srdce a dolních končetin, tak dostává více krve, která přináší buňkám nezbytný kyslík a živiny. Početné klinické studie prokázaly, že obsahové látky EGb 761 zlepšují kognitivní funkce a současně chrání mozkové buňky před poškozením volnými radikály. Vykazují významné antioxidační účinky a přispívají ke zpomalení procesu stárnutí. Jejich hemodynamické, antikoagulační, hemoreologické a metabolické účinky se uplatňují při cerebrální, srdeční i periferní ischemii, při traumatickém poškození mozku, edémech i zánětech. Preparáty z Ginkga nabízejí slibnou pomoc pro seniory, pacienty s Alzheimerovou demencí i pro pacienty s cerebrovaskulárními poruchami.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 1964
Hodnotit web

Obsahové látky rostlin čeledi Celastraceae 
Popis: Čeleď Celastraceae (jesencovitých) zahrnuje kolem 430 druhů rostlin, rozdělených do mnoha rodů, z nichž fytochemicky byly studovány zejména rody Euonymus, Catha, Maytenus, Tripterygium, Celastrus, Rzedowskia, Pleurostylia, Putterlickia, Orthosphenia, Hippocratea, Cassine a Bhesa. Rostliny této čeledi jsou rozšířeny v teplejších oblastech celého světa, zejména však v latinsko-americké oblasti. V Evropě je tato čeleď zastoupena jen dvěma rody, Maytenus a Euonymus (brslen). Brslen evropský {Euonymus europeaus L.) roste i v naších lesích, zejména na jejich okrajích a křovinatých úsecích. Je rozšířen po celé Evropě. Na Iberském poloostrově roste Maytenus senegalensis Lank známý též jako Catha europea. Nejznámnějším zástupcem rodu Catha je Catha edulis, jejíž listy z mladých výhonků poskytují drogu známou pod názvem khat, oblíbenou zejména v arabských zemích. Rostliny čeledi Celastraceae se staly předmětem zájmu mnoha specialistů, byla z nich izolována řada zajímavých látek a prozkoumány některé jejich biologické účinky. Informace o obsahových látkách jsou však často publikovány rozptýleně v obtížně přístupných zdrojích a souhrnná práce, pokud je nám známo, nebyla dosud publikována. Smyslem této práce je pokusit se alespoň o stručnou sumarizaci dosavadních znalostí.
Přidáno dne: 15.09. 2005 Kliknutí: 2036
Hodnotit web



Vybrat stránku: 1 2   [ Další stránka >> ]

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
Nezajímavý



Výsledky
Další ankety

Účastníků 3435

  Kategorie
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Sobota, 30.03.
· Citrusiny: Protizánětlivé peptidy ve slupkách citrusů unshiu
Pátek, 29.03.
·
·
Čtvrtek, 28.03.
· Srdečník obecný: Zdroj významných bioaktivních sloučenin
Úterý, 26.03.
· Mykotoxiny plísní rodu Alternaria
Pondělí, 25.03.
·
Neděle, 24.03.
· Citrinin, hepato-nefrotoxický mykotoxin
Sobota, 23.03.
· Rozrazil rezekvítek a jeho bioaktivní látky: Cytotoxické steroidy
Pátek, 22.03.
· Cytotoxické účinky esenciálního oleje Galagania fragrantissima
Čtvrtek, 21.03.
· Drmek obecný: Bioaktivní látky a léčivé účinky
Pondělí, 18.03.
· Bisucaberin: Bakteriální siderofor
Neděle, 17.03.
·
Sobota, 16.03.
· Muchomůrka šafránová a její toxiny
Čtvrtek, 14.03.
· Valeriana jatamansi: Medicinal Plant for Calming and Anxiety Therapy
· Can Shilajit Relieve Chronic Fatigue Syndrome?
Úterý, 12.03.
· Sinice a jejich toxiny jako možná příčina neurodegenerativních onemocnění
Neděle, 10.03.
· Zmijovec indický nejen páchne, ale i chutná a léčí
Sobota, 09.03.
· Ramariolidy: Antimikrobiálně účinné metabolity kuřátek (Ramaria sp.)
Čtvrtek, 07.03.
· Hermitamidy A a B, toxické přírodní produkty z mořské sinice Lyngbya majuscula
Pondělí, 04.03.
· Lolitrem B: Toxic alkaloid of an endophytic fungus of the genus Epichloë
Sobota, 02.03.
· Geraniin: Ellagitanový polyfenol s příznivým účinkem na lidské zdraví
Úterý, 27.02.
· Gnidilatin a gnidilatidin: Cytotoxické diterpenoidy dafnanového typu
Pondělí, 26.02.
· Mořský depsipeptid dehydrodidemnin B: Účinný lék na rakovinu
Neděle, 25.02.
· Ryzec syrovinka a terpenický lakton volemolid
Čtvrtek, 22.02.
· Cytotoxické polyacetyleny mořských hub rodu Petrosia: Současné poznatky a perspe
Pondělí, 19.02.
· Tilirosid: Zázračný flavonoid
Sobota, 17.02.
· Tridentochinon, hlavní pigment klouzku tridentského a jeho možnosti technického
Čtvrtek, 15.02.
· Netýkavka žláznatá, invazní rostlina bohatá na naftochinony
Středa, 14.02.
· Spongiicolazoliciny A a B: nové mořské lineární polypeptidy
Neděle, 11.02.
· Slimák popelavý (Limax cinereoniger) a jeho léčivý sliz.

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.22 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace