Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4364 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
[ Hlavní stránka odkazů | Přidat odkaz | Nové | Populární | Nejlépe hodnocené odkazy | Náhodné ]

Nejpopulárnější - TOP 25
Ukázat TOP: [ 10 - 25 - 50 | 1% - 5% - 10% ]


Absint, mýtus a skutečnost 
Popis: Absint je smaragdově zelený alkoholický (55-75%) nápoj, příbuzný vermutu, který je díky přítomnosti Absinthinu, extraktu z pelyňku (Artemisia absinthium) výrazně hořký. Nápoj vynášený do nebes, opěvovaný umělci 19. století a zatracený na počátku století dvacátého. Plný tajemna a mystiky. Je spojován s nebezpečími bohémského života a tudíž ve většině zemí zakázán. Portugalsko, Španělsko a Česká republika jsou v současnosti jediné evropské země, kde je doposud výroba absintu a jeho konzumace tolerována.
Přidáno dne: 01.02. 2006 Kliknutí: 3433
Hodnotit web
Kategorie: PopulárníJak napsat žádost o grant 
Popis: Jak napsat žádost o grant
Přidáno dne: 07.03. 2006 Kliknutí: 3080
Hodnotit web
Kategorie: Výukové materiály/DoktorandiToxikologické aspekty chemických havárií. Lekce I. 
Popis: Úvodní lekce k předmětu TOXIKOLOGICKÉ ASPEKTY CHE MICKÝCH HAVÁRIÍ. Vysvětluje základní pojmy a zabývá se potenciálními zdroji chemických havárií.
Přidáno dne: 08.10. 2005 Kliknutí: 2994
Hodnotit web
Kategorie: Výukové materiály/ARTKřídlatka: obtížný plevel, nebo perspektivní surovina? 
Popis: Křídlatky (Reynoutria) jsou rostliny původem z dalekého východu (Japonska, Tchaj-wanu, Korey, severní Číny). Do Evropy se začaly dovážet v 19. století a byly vysazovány v parcích a zahradách jako okrasné rostliny. Byla to křídlatka japonská (Reynoutria japonica) a křídlatka sachalinská (Reynoutria sachalinensis). Protože se však křídlatky vyznačují značnou vitalitou a schopností rychlého množení, brzy opustily okrasné zahrady, osídlily rozsáhlá území a z vychvalované rostliny se stal obtížný plevel.
Přidáno dne: 08.11. 2005 Kliknutí: 2712
Hodnotit web
Kategorie: Biologie/BotanikaChemické havárie 
Popis: Chemické havárie - prezentace Autoři: Aneta Cvachová, Jana Svozilová, Lucie Spourová
Přidáno dne: 05.03. 2006 Kliknutí: 2626
Hodnotit web | Detaily
Kategorie: Články studentů ART a KRTAtropin a jeho místo v současné medicíně 
Popis: Atropin, přírodní alkaloid z rulíku zlomocného (Atropa belladona) a ostatních rostlin čeledi Solanaceae, je kompetitivním antagonistou muskarinových cholinergních receptorů. Atropin slouží jako léčivo s velmi rozmanitým farmakologickým účinkem. Snižuje sekreci bronchů a slinných žláz, omezuje pocení a rozšiřuje zorničky. Snižuje srdeční frekvenci a blokováním účinku acetylcholinu funguje jako antidotum u otrav organofosforovými insekticidy a nervovými jedy. Publikováno v časopise Kontakt 7(3-4): 349-352, 2005
Přidáno dne: 06.02. 2006 Kliknutí: 2623
Hodnotit web
Kategorie: Chemie/chemie přírodních látekZměny v zalednění Arktidy významně ovlivňují život ledních medvědů. 
Popis: Globální oteplování Země a s ním spojené klimatické změny probíhají mnohem rychleji, než jsme očekávali. Například od roku 1960 ubylo 10 % veškeré ledové pokrývky Země, tloušťka zalednění v Severním ledovém oceánu se na jaře a v létě zmenšuje o 40 % a doba, po kterou jsou zamrzlé řeky a jezera na severní polokouli, se zkrátila o dva týdny.
Přidáno dne: 26.04. 2006 Kliknutí: 2608
Hodnotit web
Kategorie: PopulárníDDT: Pohnutá historie jednoho jedu 
Popis: DDT je organochlorový insekticid, kdysi intenzivně používaný v celém světě v zemědělství a při kontrole hmyzu přenášejícího malárii a tyfus. V roce 1972 bylo zakázáno používání DDT ve Spojených státech a podobně i v některých dalších zemích. V mnoha rozvojových zemích je DDT i nadále používán při regulaci komárů přenášejících malárii. DDT je považován za perzistentní organický polutant přetrvávající dlouhodobě v životním prostředí a v živočiších, schopný šíření na velké vzdálenosti. DDT je považován Světovou zdravotnickou organizací za pravděpodobný karcinogen. V důsledku stability a schopnosti akumulovat se v tucích byl nalezen v lidských tkáních a v současné době není na celé planetě jediný organismus, který by neobsahoval DDT. Ačkoliv existují přesvědčivé experimentální důkazy o karcinogenitě DDT a jeho hlavních metabolitů DDE a DDD, epidemiologické studie jsou neprůkazné a převažují negativní výsledky. Možný příspěvek DDT ke zvýšení rizika různých druhů rakoviny a jeho možného negativního účinku na endokrinní systémy si vyžádá ještě další studie. Práce byla publikována v časopise Kontakt 7(3-4): 344-348, 2005.
Přidáno dne: 06.02. 2006 Kliknutí: 2501
Hodnotit web | Detaily
Kategorie: Toxikologie/EkotoxikologieHistorie toxikologie 
Popis: Přednáška pro studenty 1. ročníku KRT ZSF JU Předmět: Historie vědy a techniky
Přidáno dne: 07.11. 2005 Kliknutí: 2500
Hodnotit web
Kategorie: Výukové materiály/KRTEffect of body size on toxicity of zinc in neonates of four differently sized Daphnia species 
Popis: The sensitivity of neonates of four Daphnia species to zinc was tested in relation to theirmean body size.Thesemean sizes of these four Daphnia spp were: D. magna, 0.813 ± 0.055 mm, D. pulicaria, 0.745 ± 0.063 mm, D. pulex, 0.645 ± 0.044 mm and D. galeata, 0.611 ± 0.058mm. A positive relationship between EC50 (24, 48) values and neonates size was found. The smaller the size of the daphnid the higher was the sensitivity to heavy metal toxicity. For all tested species did the EC50 values decrease with time; the decrease was most marked for D. magna and the least for D. galeata. The EC50 values of D. magna were higher than would be expected on basis of its body size.
Přidáno dne: 31.01. 2007 Kliknutí: 2458
Hodnotit web
Kategorie: BiologieSeznam publikovaných článků studentů ART a KRT 
Popis: Některé zápočtové práce z toxikologie dokázaly za menší pomocí učitele projít i přísným sítem recenzního řízení a byly publikovány v odborném tisku.
Přidáno dne: 31.12. 2005 Kliknutí: 2456
Hodnotit web
Kategorie: Články studentů ART a KRTAluminofluoride complexes: new phosphate analogues 
Popis: Aluminofluoride complexes have been widely used in laboratory investigations for stimulation of various guanine nucleotide binding proteins. These fluorometallic complexes cannot be obtained through any catalogue or drug store. They are formed in water solutions containing fluoride and traces of aluminium in the form of the soluble ionic complexes, Aluminofluoride complexes have been recognised to act as phosphate analogues. Reflecting many studies which utilise aluminofluoride complexes in laboratory investigations, the effects of these fluorometallic complexes on various cells and tissues as observed, can be reviewed. With the appearance of acid rain and the use of aluminium in industry, there has been a dramatic increase in the amount of uncomplexed aluminium in ecosystems. In view of the ubiquity of phosphate in cell metabolism, aluminofluoride complexes represent a strong potential danger for living organisms including humans. The possibility of pathophysiological consequences of their long-term action is not fully recognised at this point
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 2448
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Fluoru a hliníkuTabák 
Popis: Tabák pochází z usušených listů rostliny rodu Nicotiana, jehož nejpopulárnější a nejčastěji kultivovaný druh je Nicotiana tabacum, který má svou původní vlast v Americe. Počátek kouření tabáku můžeme vysledovat k civilizaci Mayů v Mexiku okolo roku 500 před naším letopočtem.
Přidáno dne: 31.03. 2006 Kliknutí: 2445
Hodnotit web
Kategorie: Články studentů ART a KRTAbrin and Ricin 
Popis: Abrin and ricin are natural toxic protein toxins from the seeds of Ricinus communis and Abrus precatorius, respectively.
Přidáno dne: 17.07. 2005 Kliknutí: 2410
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Toxikologie přírodních látekToxiny rostlinného, mikrobiálního a živočišného původu 
Popis: Toxiny, jedovaté látky přirozeného původu, které provázely člověka po celou dobu jeho existence, nabývají nového významu. Díky vědeckému pokroku posledních let se dají snadno vyrobit i ve větších množstvích a jsou obavy, že by mohly být zneužity jako nástroj bioterorizmu.
Přidáno dne: 30.06. 2006 Kliknutí: 2400
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Vojenská toxikologie a chemický terorismusExtrémně účinná narkotická analgetika. I. 
Popis: EXTRÉMNĚ ÚČINNÁ NARKOTICKÁ ANALGETIKA. Část 1. Luboš DEJMEK Uspávací plyn, použitý k osvobození rukojmích zadržovaných v kulturním domě Na Dubrovce v Moskvě reprezentuje doposud neznámou, velmi efektivní neletální chemickou zbraň. Analýza událostí, které zaznamenaly tiskové agentury, přispěla k identifikaci použité chemické látky a umožnila interpretovat doposud utajované skutečnosti, jakými jsou např. charakteristika, způsob použití a farmakologické účinky plynu. Mediální monitorování plynového útoku odhalilo taktické možnosti operačního použití nové chemické zbraně i závažné chyby, kterých se dopustili organizátoři akce. Rozbor chyb a nedostatků v průběhu použití plynové zbraně dokazuje důležitost kvalitního výcviku chemických jednotek i naprostou nezbytnost profesionálního zdravotnického zajištění akce.
Přidáno dne: 16.01. 2006 Kliknutí: 2392
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Vojenská toxikologie a chemický terorismusO šišince, světle, serotoninu a depresi 
Popis: Šišinka je u člověka aktivní endokrinní žláza po celý život. V historii byla spojována s úvahami o lidské mysli a jejich poruchách. Moderní výzkumy z posledních let ukazují, že šišinka ovlivňuje nejenom biologické rytmy, ale i řadu fyziologických funkcí. Implikace jejího vlivu na mozek a chování jsou diskutovány v kontextu kritického přehledu histoprické i současné literatury.
Přidáno dne: 09.10. 2005 Kliknutí: 2381
Hodnotit web
Kategorie: Biologie/NeurobiologieChemical agents and chemical terrorism 
Popis: Chemical terrorism is a new threat to the security of mankind, which to its scales essentially exceeds the results of use of the most modern firearm. At present time all over the world threats from different forward elements to use radioactive materials, potent poisonous substances and pathogenic microorganisms in terrorist purposes became more frequent. High-toxic chemical substances can fall in terrorist hands through wide range of sources. Potentially misused types of chemical compounds are discussed in this article.
Přidáno dne: 08.11. 2005 Kliknutí: 2323
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Vojenská toxikologie a chemický terorismusD-Serin: Bílá vrána mezi aminokyselinami 
Popis: D-serin je koagonistou NMDA-receptorù, mnohem silnějším než glycin. Zvýšené hladiny D-serinu v kombinaci s glutamátem vedou k prodloužení excitace NMDA-receptorů a zvýšení koncentrace intracelulárního kalcia. To má za následek aktivaci mnoha biochemických pochodů, které mohou vést až ke zničení buňky.
Přidáno dne: 08.11. 2005 Kliknutí: 2296
Hodnotit web
Kategorie: Biologie/NeurobiologieToxiny rostlinného, mikrobiálního a živočišného původu 
Popis: Toxiny jsou chemické látky a mohou být řazeny mezi chemické zbraně (CWA – Chemical Warfare Agents). Jsou však produkovány biologickými objekty a mohou být řazeny i mezi zbraně biologické (BWA – Biological Warfare Agents). Obtížnost jednoznačného zařazení toxinů mezi CWA nebo BWA proto vedla k vytvoření samostatné skupiny toxinových zbraní (TWA – Toxin Warfare Agents). Od roku 1975 platná konvence o zákazu biologických zbraní se týká i zbraní toxinových (Biological and Toxin Weapons Convention). Protože mnohé toxiny mohou ohrozit zdraví i život člověka, podléhají přísným kontrolním mechanizmům v rámci mezinárodních kontrolních režimů a vztahuje se na ně Úmluva o zákazu biologických a toxinových zbraní.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 2293
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Vojenská toxikologie a chemický terorismusOmamné a psychotropní látky v silniční dopravě 
Popis: Problematika omamných a psychotrponích látek expandovala v silniční dopravě zejména na přelomu 20 a 21. století. Zejména po zániku zažitých právních norem jakou byly bezesporu vyhláška Federálního ministerstva vnitra číslo 100/1975 Sb. , o pravidlech silničního provozu a její nástupkyně vyhláška Federálního ministerstva vnitra číslo 98/1989 Sb. o pravidlech provozu vozidel na pozemních komunikací ve znění pozdějších právních norem.
Přidáno dne: 17.02. 2006 Kliknutí: 2292
Hodnotit web
Kategorie: Články studentů ART a KRTAbsint a jeho psychiatrická reflexe 
Popis: Absint je proslulý alkoholický nápoj, vyráběný již od roku 1792 z pelyňku, navždy spojený s určitou kulturní epochou lidstva. Tento hořký alkoholický nápoj poznamenal celou generaci malířů, básníků a spisovatelů 19. a 20. století a stal se v jejich dílech neodmyslitelnou součástí světového kulturního dědictví. Protože obsahuje neurotoxický thujon, byl jeho prodej ve většině zemí zakázán a v roce 1923 byl zařazen mezi návykové látky. Název absint je odvozen od latinského jména pelyňku Artemisia absinthium. Thujon je bicyklický terpenoidní keton, existující ve dvou stereoizomerních formách. V pelyňku se nachází pouze (+) thujon, známý též jako alfa-thujon. Tato látka má silné psychotropní účinky a je zodpovědná za toxické poškození mozku u pijáků absintu
Přidáno dne: 17.07. 2005 Kliknutí: 2291 Hodnocení: 5.3 (Účastníků: 3)
Hodnotit web | Detaily | Komentáře (1)
Kategorie: PopulárníNeletální chemické zbraně a Úmluva o zákazu chemických zbraní 
Popis: Jako neletální zbraně jsou označovány bojové prostředky a zbraňové systémy, které vyřadí člověka z bojové či jakékoliv jiné cílevědomé činnosti tím, že jej na určitou dobu fyzicky či psychicky zneschopní. Pokud jsou prostředkem takového dočasného zneschopnění chemické látky, bývají označovány jako neletální chemické látky a zbraně či zbraňové systémy z nich vyrobené pak neletální chemické zbraně. Jejich primárním účinkem na člověka je jeho dočasné zneschopnění bez vážného poškození zdraví. Je diskutován vývoj neletálních zbraní ve vztahu k Úmluvě o zákazu chemických zbraní.
Přidáno dne: 18.07. 2005 Kliknutí: 2275
Hodnotit web
Kategorie: Toxikologie/Vojenská toxikologie a chemický terorismusChuť umami 
Popis: Smysly jsou nástroje, kterými jsme informováni o okolním světě. Člověk se rodí s pěti smysly – zrakem, sluchem, čichem, chutí a hmatem. Smyslem, který poskytuje většině lidí největší slast, je chuť, úzce spojená s vůní. Schopnost rozlišovat chutě se vyvíjí v raném věku a umožňuje nám vnímat chuť sladkou, kyselou, hořkou a slanou, jejich různé kombinace a různé intenzity. K čtyřem základním chutím byla nedávno přiřazena chuť „umami“, což je japonské slovo pro glutamát sodný, který propůjčuje chuť řadě potravin, např. masu nebo sýrům.
Přidáno dne: 25.10. 2005 Kliknutí: 2232
Hodnotit web
Kategorie: PopulárníJedovatí pavouci a nebezpečí jejich kousnutí 
Popis: Všichni pavouci jsou jedovatí, ale jen velmi málo druhů je nebezpečných člověku. Pavouci používají jed k ulovení a strávení své kořisti. Z lékařského hlediska jsou významnými jedovatými pavouky rody Latrodectus, Loxosceles, Phoneutria a Atrax. Někteří z nich jsou velice rychlí, silně jedovatí a extrémě agresivní a patří mezi nejjedovatější pavouky, které známe.
Přidáno dne: 05.09. 2006 Kliknutí: 2225
Hodnotit web
Kategorie: Biologie/Entomologie
  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
NezajímavýVýsledky
Další ankety

Účastníků 3332

  Kategorie
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Pondělí, 14.09.
· Marasmová kyselina a merulidial: toxické seskviterpenoidy penízečky drobnovýtrus
Čtvrtek, 10.09.
· Tectorigenin
Středa, 02.09.
· Diterpenoidní sekundární metabolity číšenek
Neděle, 30.08.
· Forsythosidy, bioaktivní polyfenoly zlatice převislé
Čtvrtek, 13.08.
· Cyklické dipeptidy hnojníku řasnatého
Pondělí, 10.08.
· Stále se objevují nové syntetické kannabinoidy: kdy to skončí?
Úterý, 14.07.
· Parietin: žlutý pigment terčovníku zedního
Čtvrtek, 02.07.
· Vernonia amygdalina: bioaktivní látky a uplatnění v současné medicíně
Čtvrtek, 04.06.
· Sambaba obecná: plevel nebezpečný pro přírodu i pro člověka
Neděle, 29.03.
· Chrpy a jejich bioaktivní látky
Neděle, 22.03.
· Oliginol: polyfenol z liči
Čtvrtek, 13.02.
· Pámelník bílý: bioaktivní látky
Úterý, 04.02.
· Blennion: zelený pigment ryzce zeleného
Sobota, 01.02.
· Skimmianin - furochinolinový alkaloid
Čtvrtek, 23.01.
· Bohyška jitrocelová: bioaktivní látky
Čtvrtek, 16.01.
· Gomesin: antimikrobiálně účinný peptid
Sobota, 28.12.
· Pomiferin – isoflavon z plodů Maclura pomifera
Neděle, 01.12.
· Oleandrin: jedovatý srdeční glykosid
Středa, 13.11.
· Ophiobolin A: plísňový toxin
Neděle, 03.11.
· Garcinia indica a kyselina hydroxycitronová
Pondělí, 14.10.
· Menisdaurin – jedovatý princip cesmíny
Středa, 02.10.
· Antimikrobiálně účinné sekundární metabolity čechratky černohuňaté
Sobota, 14.09.
· Křídlatka japonská: levný zdroj surovin pro farmaceutický průmysl
Pondělí, 09.09.
· Hydnelliny: pigmenty lošákovce libovonného
Pondělí, 26.08.
· Bioaktivní látky sasanky hupejské
Pondělí, 22.07.
· Echimidin – jedovatý princip hadince jitrocelového
Úterý, 18.06.
· Deriváty juglonu v kořenech křídlatky japonské
Úterý, 11.06.
· Síťkovec dubový: bioaktivní látky
Pátek, 24.05.
· Kyselina chlorogenová v přípravcích na hubnutí
Středa, 17.04.
· Mycenaflaviny: barevné alkaloidy helmovky krvonohé

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.46 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace