Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5831 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc: Doktorand

Vyhledávání v tomto tématu:   
[ Jít na úvodní stránku | Vybrat nové téma ]


  Články doktorandů: Deoxypodophyllotoxin – lignan kerblíku lesního s protinádorovým účinkem
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 18.08. 2013 - 11:52:10 (9605325 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4854 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 5)
Doktorand

Deoxypodophyllotoxin – lignan kerblíku lesního s protinádorovým účinkem

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Kerblík lesní (Anthriscus sylvestris (L.) Hoffm.) je dvouletá až víceletá bylina vysoká 50 -150 cm, s rozvětvenou lodyhou, zpeřenými listy a bílými květy uspořádanými ve složených okolících. Plodem je dvojnažka. Rostlina roste na vlhčích loukách, okrajích lesů, v příkopech, na rumištích a podél cest. Rozšířena je hojně na celém území ČR (Slavík, 1997). Kerblík lesní obsahuje řadu biologicky aktivních látek. Velká pozornost je věnována především lignanům, u kterých byly zjištěny protinádorové účinky.
     Již od 80. let je znám protinádorový účinek lignanu podophyllotoxinu, obsaženého v rostlinách rodu Podophyllum (noholist), především P. peltatum a P. hexandrum. Deriváty podophyllotoxinu, zejména etoposid a teniposid, se používají k léčbě mnoha typů nádorových onemocnění (Canel et al., 2000).


 
 

  Články doktorandů: Liliovník tulipánokvětý – obsahové látky a jejich biologická aktivita
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 18.07. 2013 - 08:38:27 (9593092 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5197 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 4.9)
Doktorand

Liliovník tulipánokvětý – obsahové látky a jejich biologická aktivita

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera L.) je 30-40 m vysoký opadavý strom z čeledi Magnoliaceae (šácholanovité). Rostliny mají střídavé listy charakteristického tvaru (na konci uťaté či vykrojené) a dekorativní žlutozelené květy s oranžovými proužky. Plodem jsou křídlaté nažky v šišticovitých souplodích. Liliovník tulipánokvětý pochází ze Severní Ameriky, do Evropy byl introdukován v roce 1663, na území ČR pak v roce 1865. Pěstuje se jako okrasná dřevina. Vidět ho můžeme např. v Botanické zahradě PřF UK v Praze, v Královské oboře, v Průhonicích, Lednici, Liběchově, Židlochovicích či Sobotíně (Skalická, 1988).

 

  Články doktorandů: Karbinec evropský – rostlina s thyreostatickým účinkem
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 01.06. 2013 - 17:31:43 (9625150 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5321 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 5)
Doktorand

Karbinec evropský – rostlina s thyreostatickým účinkem

Mgr. Zdeňka Navrátilová

Lycopus europaeus L. (karbinec evropský) je vytrvalá bylina z čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Rostliny mají jednoduchou lodyhu, přisedlé zubaté listy a drobné bílé, nachově tečkované květy uspořádané v hustých lichopřeslenech. Plody jsou 4 tvrdky. Karbinec evropský je rozšířený v Evropě a v Asii, roste především v pobřežních houštinách a rákosinách, na loukách a v příkopech (Korbelář et al., 1985). Rostlina poskytuje drogu Lycopi europaei herba, kterou tvoří nať sbíraná v době květu, tj. od července do září. Denní dávka je 1-2 g suché drogy. Používá se také druh Lycopus virginicus, který roste v Severní Americe (van Wyk a Wink, 2005).

 

  Články doktorandů: Rozrazily (Veronica L.) – obsahové látky a léčivé účinky
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 13.05. 2013 - 16:09:03 (9611994 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4373 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 4.85)
Doktorand

Rozrazily (Veronica L.) – obsahové látky a léčivé účinky

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Rozrazily (Veronica L.) jsou jednoleté až vytrvalé byliny z čeledi Plantaginaceae (jitrocelovité), dříve byly řazeny do čeledi Scrophulariaceae (krtičníkovité). Rostliny mají přímé nebo plazivé lodyhy, obvykle vstřícné listy a čtyřčetné, nejčastěji modré květy. Rod zahrnuje cca 270 druhů rozšířených převážně v mírném pásu severní polokoule (Hrouda, 2000).

 

  Články doktorandů: Zmijovce – obsahové látky a léčivé účinky
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 02.04. 2013 - 10:16:01 (9629418 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7558 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 5)
Doktorand

Zmijovce – obsahové látky a léčivé účinky

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Zmijovce (Amorphophallus Blume ex Decne.) jsou impozantní byliny z čeledi áronovitých (Araceae). Známe 170 druhů, které rostou v tropických oblastech Starého světa. Rostliny mají podzemní hlízu, složený list s dlouhým řapíkem připomínajícím kmínek a palicovité květenství podepřené velkým toulcem. Latinské jméno pochází z řeckých slov amorphos = beztvarý a phallos = penis. Největším zástupcem je Amorphophallus titanum, který má toulec vysoký 1,5 m, palice vyrůstá až do třímetrové výšky a hlíza váží až 75 kg (Hejnowicz a Barthlott, 2005). Jako pokojová rostlina se pěstuje menší druh Amorphophallus konjac (známější pod synonymem A. rivieri). V tropech jihovýchodní Asie, severní Austrálie a Polynésie hojně roste druh A. paeoniifolius (Haager a Rybková, 2011; Ježek, 2007; www.aroid.org).

 

  Články doktorandů: Obsahové látky dřevin rodu Crataeva a jejich biologická aktivita
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 24.03. 2013 - 14:50:22 (9596743 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5321 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 5)
Doktorand

Obsahové látky dřevin rodu Crataeva a jejich biologická aktivita

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Rod Crataeva L. zahrnuje cca 8 druhů vždyzelených či opadavých stromů nebo keřů z čeledi Capparaceae (kaparovité). Rostliny mají trojčetné dlanitě složené listy a bíle až krémově zbarvené květy uspořádané v květenstvích. Plodem je kulovitá až vejcovitá bobule. Tyto dřeviny rostou v tropických a subtropických oblastech celého světa kromě Austrálie a Nové Kaledonie. K nejznámějším druhům patří Crataeva religiosa, C. nurvala a C. tapia. Carl von Linné pojmenoval rod na počest řeckého bylináře Kratevase (Jacobs, 1964; Zhengyi et al., 2008).

 

  Články doktorandů: Tanshinony – obsahové látky šalvěje červenokořenné s širokým spektrem biol
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 07.03. 2013 - 11:32:05 (9596118 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4832 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 5)
Doktorand

Tanshinony – obsahové látky šalvěje červenokořenné s širokým spektrem biologických účinků

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Tanshinony jsou lipofilní diterpenické sloučeniny abietanového typu, které byly poprvé izolovány z kořenů šalvěje červenokořenné (Salvia miltiorrhiza Bunge). První z této početné skupiny látek byly izolovány již v roce 1930 a od té doby probíhá intenzivní výzkum. Od té doby bylo popsáno již více než 40 různých látek. K nejvýznamnějším patří tanshinony I, IIA a IIB, isotanshinon, nortanshinon, cryptotanshinon, isocryptotanshinon I a II, hydroxytanshinon, tanshinol A, B a C, miltion a miltiron. Později byly tanshinony zjištěny i v dalších druzích rodu Salvia (Zhou et al., 2005; Zhang et al., 2012).

 

  Články doktorandů: Graptopetalum – sukulent s hepatoprotektivním účinkem
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 15.02. 2013 - 11:20:07 (9587943 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6065 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 5)
Doktorand

Graptopetalum – sukulent s hepatoprotektivním účinkem 

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Graptopetalum paraguayense E. Walther je sukulentní rostlina z čeledi Crassulaceae (tlusticovité). Rostliny jsou křovitého vzrůstu, se vzpřímenými, později poléhavými stonky, které jsou na konci zakončené růžicí široce kopinatých šedavě ojíněných dužnatých listů. Květy jsou zvonkovité, bílé, často s červenými skvrnami na korunních lístcích. Velmi snadno se pěstuje i množí. Rostlina pochází z Mexika (Ježek a Kunte, 2005).

 

  Články doktorandů: Užovník: kytka, která nevoní moc příjemně
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 13.10. 2012 - 18:25:51 (9624107 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4570 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 4.8)
Doktorand

Užovník: kytka, která nevoní moc příjemně

Mgr. Zdeňka  Navrátilová

     Sauromatum venosum (užovník) je zajímavá rostlina z čeledi Araceae (áronovité), která představuje méně známého příbuzného známých zmijovců (Amorphophallus sp.). Současné platné jméno je Typhonium venosum (Dryand. ex Aiton) Hett. & P.C. Boyce. Rostliny mají velkou podzemní hlízu a složený list. Z hlízy vyrůstá nápadné květenství tvořené hnědočerveně skvrnitým toulcem a palicí samčích a samičích květů, které je až 50 cm vysoké (Ježek, 2007). Rostlina pochází z tropické jihovýchodní Asie. Anglicky je užovník nazýván Voodoo Lily (Skubatz et al., 1991).

 

  Články doktorandů: Léčivý sukulent Kalanchoe pinnata
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 02.09. 2012 - 07:13:13 (9638969 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7708 bytů | Články doktorandů | Hodnocení: 5)
Doktorand

Léčivý sukulent Kalanchoe pinnata

Mgr. Zdeňka Navrátilová

      Kalanchoe pinnata (Lam.) Pers. (syn. Bryophyllum pinnatum, B. calycinum, česky kolopejka madagaskarská) je vytrvalá sukulentní bylina z čeledi Crassulaceae (tlusticovité). Rostliny mají vzpřímené lodyhy 0,6-1 m vysoké, vztřícné, zprvu jednoduché, později lichozpeřené listy 7-13 cm dlouhé, na jejichž okrajích se mohou tvořit dceřiné rostlinky (viviparie). Květy jsou bělavě červené. Rostlina pochází z Madagaskaru, v současné době je rozšířena v teplejších oblastech celého světa (Afrika, Asie, Amerika, Austrálie) (Jacobsen, 1954; Sajeva a Constanzo, 2000) a nachází využití v ayurvédské a čínské medicíně (Mahata et al., 2012).

 
49 článků (5 stránek, 10 článků na stránku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
Nezajímavý



Výsledky
Další ankety

Účastníků 3435

  Kategorie
· Všechny rubriky
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Sobota, 09.08.
· Bazalka posvátná – tradiční indická léčivka a současná medicína
Úterý, 29.07.
· Žindava evropská – nenápadná bylina s antivirovým účinkem
Úterý, 17.06.
· Šalvěj muškátová - účinky na nervový systém
Úterý, 13.05.
· Vanilka a vanilin
Neděle, 23.03.
· Wedelia calendulacea: asijská léčivka v centru pozornosti západní medicíny
Pondělí, 03.02.
· UP302: přírodní látka s depigmentačním účinkem
Pátek, 03.01.
· Kdouloň podlouhlá: ovoce s léčivými účinky
Úterý, 05.11.
· Obsahové látky gardénie jasmínovité a jejich biologická aktivita
Pátek, 27.09.
· Hvozdík pyšný – tradiční čínská bylina Qu Mai
Středa, 04.09.
· Ashwagandha a withanolidy
Neděle, 18.08.
· Deoxypodophyllotoxin – lignan kerblíku lesního s protinádorovým účinkem
Čtvrtek, 18.07.
· Liliovník tulipánokvětý – obsahové látky a jejich biologická aktivita
Sobota, 01.06.
· Karbinec evropský – rostlina s thyreostatickým účinkem
Pondělí, 13.05.
· Rozrazily (Veronica L.) – obsahové látky a léčivé účinky
Úterý, 02.04.
· Zmijovce – obsahové látky a léčivé účinky
Neděle, 24.03.
· Obsahové látky dřevin rodu Crataeva a jejich biologická aktivita
Čtvrtek, 07.03.
· Tanshinony – obsahové látky šalvěje červenokořenné s širokým spektrem biol
Pátek, 15.02.
· Graptopetalum – sukulent s hepatoprotektivním účinkem
Sobota, 13.10.
· Užovník: kytka, která nevoní moc příjemně
Neděle, 02.09.
· Léčivý sukulent Kalanchoe pinnata
Úterý, 29.05.
· Listnatec pichlavý – obsahové látky a léčivé účinky
Úterý, 03.04.
· Caralluma fimbriata – indický sukulent proti obezitě
Úterý, 13.03.
· Alkaloidy Pachysandra terminalis
Neděle, 19.02.
· Obsahové látky dřevin rodu Callicarpa
Čtvrtek, 26.01.
· Antidepresivní účinek rozmarýnu
Úterý, 17.01.
· Zimnokvět časný a jeho obsahové látky
Neděle, 08.01.
· Biologicky účinné látky vranečků (Selaginella)
Středa, 28.12.
· Russelia equisetiformis – korálový déšť
Středa, 09.11.
· Léčivé účinky ibišku
Čtvrtek, 29.09.
· Cissus quadrangularis: exotická léčivka

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.14 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace