Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4220 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc: prof Patočka

Vyhledávání v tomto tématu:   
[ Jít na úvodní stránku | Vybrat nové téma ]


  Články vlastní: Tilirosid: Zázračný flavonoid
Autor: tox - Pondělí, 19.02. 2024 - 10:33:01 (262476 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6946 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Tilirosid: Zázračný flavonoid

Jiří Patočka

     Tilirosid je flavonoid patřící do skupiny glykosidických flavonoidů (Hörhammer et al., 1961). Poprve byl izolován z květů lípy stříbrné (Tilia argentea), mohutného opadavého stromu dorůstahícího výšky 20-30 m, který pochází z jihovýchodní Evropy (Matsuda et al., 2002). V České republice je tento strom vysazován jako parková a okrasná dřevina. Mnohé části rostlin s obsahem tilirosidu jsou často široce používány jako potraviny i léky, při léčbě různých onemocnění a v některých případech jako doplňky stravy. Jsou to např. borůvky, černý bez, hlohovce a mnoho dalších (Grochowski et al., 2018). Tilirosid je sloučenina, která poskytuje těmto rostlinám ochranu před škodlivými účinky UV záření a patogeny. V posledních letech je tilirosid předmětem intenzivního výzkumu kvůli svým potenciálním léčebným a ochranným účinkům na lidské zdraví (Radziejewska et al., 2023; Sławińska et al., 2023; Zhang et al., 2023).

Lípa stříbrná (Tilia argentea)

 

 

  Články vlastní: Tridentochinon, hlavní pigment klouzku tridentského a jeho možnosti technického
Autor: tox - Sobota, 17.02. 2024 - 13:11:59 (276305 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5908 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Tridentochinon, hlavní pigment klouzku tridentského a jeho možnosti technického uplatnění

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Klouzek tridentský (Suillus tridentinus (Bres.) Singer 1945), syn. Boletus tridentinus Bres., Boletopsis tridentina (Bres.) Henn., Ixocomus tridentinus (Bres.) Singer nebo Boletus aurantiporus J. Howse je stopkovýtrusná houba rodu Suillus (klouzek). Tento klouzek je vázán na modříny. Oproti běžnému klouzku modřínovému (Suillus grevillei) je však mnohem vzácnější a roste pouze na půdách s vápnitým podložím a upřednostňuje vyšší polohy. V našich lesích se objevuje od července do listopadu. Od ostatních klouzků se liší tím, že má oranžové póry (Holec et al., 2012).

 

  Články vlastní: Netýkavka žláznatá, invazní rostlina bohatá na naftochinony
Autor: tox - Čtvrtek, 15.02. 2024 - 16:27:24 (276752 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 8646 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Netýkavka žláznatá, invazní rostlina bohatá na naftochinony

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera) je rostlina z čeledi Balsaminaceae (netýkavkovité). Rod Impatiens zahrnuje asi 1100 druhů, které rostou převážně v horských oblastech tropů a subtropů a jen několik málo druhů roste i v mírném pásmu severní polokoule. V ČR je netýkavka žláznatá nepůvodní rostlinou. Původní areál rozšíření zahrnuje západní Himálaj, kde roste v nadmořských výškách 1800 až 3000 m. Do Evropy byla jako okrasná a nektarodárná rostlina přivezena v roce 1839. Od poloviny 19. století byla i na našem území pěstována uměle a na jejím šíření se významným způsobem podíleli včelaři, protože netýkavka je bohatým zdrojem nektaru. První případ jejího zplanění je doložen z roku 1896. Nejprve se začala šířit v povodích českých i moravských řek a v současné době zdomácněla a vyskytuje se na velké části ČR, zejména v územích s většími vodními toky. V současnosti chybí nebo je vzácná jen v horských oblastech a v oblastech bez větších vodních toků. Jinde ji lze považovat za zdomácnělou.

Netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera). Foto Mgr. Zdeňka Navrátilová

 

  Články vlastní: Spongiicolazoliciny A a B: nové mořské lineární polypeptidy
Autor: tox - Středa, 14.02. 2024 - 15:33:44 (279402 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6617 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Spongiicolazoliciny A a B: nové mořské lineární polypeptidy

Jiří Patočka

     Mořské ekosystémy skýtají široké spektrum biologického bohatství, které často zahrnuje neuvěřitelné adaptace a jedinečné chemické látky. Jedním z těchto fascinujících objevů jsou mořské polypeptidy, které zaujímají střední pozici mezi peptidy a proteiny a mají potenciál v mnoha biologických a farmaceutických aplikacích. Nově objevenými polypeptidy jsou spongiicolazoliciny A a B, lineární polypeptidy, které byly izolovány z nově izolovaného kmene mořské aktinomycety Streptomyces sp. CWH03 (Szuki et al., 202J), později identifikovné jako nový samostatný druh Streptomyces pacificus (Takahashi et al., 2023).

 

  Články vlastní: Slimák popelavý (Limax cinereoniger) a jeho léčivý sliz.
Autor: tox - Neděle, 11.02. 2024 - 19:46:06 (299413 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7475 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Slimák popelavý (Limax cinereoniger) a jeho léčivý sliz

Jiří Patočka, Radoslav Patočka, Milada Mičánková

     Slimák popelavý, měkkýš známý pod vědeckým názvem Limax cinereoniger (vědecká synonyma: Limax maximus var. cinereoniger Wolf, 1803, Limax cinereoniger Wolf, 1803, Limax  cinereo-niger Wolf, 1803) a Limax zilchi Grossu & Lupu, 1960), je jedním z největších druhů suchozemských slimáků na světě. Tento mohutný tvor může měřit až 30 centimetrů, což je zhruba srovnatelné s velikostí lidského chodidla dospělého člověka. Druhové jméno "popelavý" nese díky svému jedinečnému zbarvení, které se pohybuje od stříbrně šedé až po tmavě černou barvu, připomínající popel (South, 2012). 

Slimák popelavý (Limax cinereoniger). Foto: Milada Mičánková.

 

  Články vlastní: Halicylindramidy: Depsipeptidy mořských hub
Autor: tox - Středa, 07.02. 2024 - 08:57:57 (308403 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 4289 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Halicylindramidy: Depsipeptidy mořských hub

Jiří Patočka

     Halicylindramidy jsou skupinou antifungálních depsipeptidů. První sloučeniny tohoto typu, označené jako halicylindramidy A až E, byly izolovány z mořských hub rodu Halichondria (H. cylindrata) (Li et al., 1995) a další halicyndramidy, označené F, G a H, byly nalezeny v mořských houbách rodu Petrosia (Hahn et al., 2016). Halicylindramid A byl připraven také synteticky (Seo et al., 2009). Tato značně heterogenní skupina depsipeptidů (lineární i cyklické) vykazuje řadu farmakologických účinků (Li et al., 1995, 1996; Joseph  et al., 2012; Vitali, 2018) a mohla by nalézt uplatnění v prevenci a terapii nepřenosncu chorob, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, rakovina, respirační onemocnění a cukrovka (Pangestuti  & Kim, 2017). Tyto nemoci jsou celosvětově hlavní příčinou úmrtí a invalidity.

 

  Články vlastní: An expert view on the poisonous plant Ageratina altissima
Autor: tox - Úterý, 06.02. 2024 - 09:43:04 (312273 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 8249 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

An expert view on the poisonous plant Ageratina altissima

Jiří Patočka, Matthew Chidozie Ogwu, Zdeňka Navrátilová

     Ageratina altissima (L.) King & H. Rob, also known as Eupatorium rugosum, is a perennial plant belonging to the Asteraceae family. This plant is native to North America, where it is also known by several indigenous names, such as „white snakeroot“,  "snakeroot" or "richweed" (Davis et al., 2015). A. altissima can grow up to around 1.5 meters in height. Its leaves are alternate, long and have a bumpy surface. The inflorescences are composed of small white flowers and are known for their attractive appearance (Fig. 1). At the same time, however, it is important to emphasize that the white snakeroot is also considered a poisonous plant (Sang-Hun et al., 2019). It is often mentioned in connection with fatal poisonings (Stegelmeier & Davis, 2023). Its toxic properties are associated with the content of substances that harm human health and the environment (Davis et al., 2015). white snakeroot is an invasive and aggressive plant in most areas that are not native. It has been introduced as an ornamental plant in some parts of the world but has become a problem in many ecosystems due to its ability to spread rapidly and displace native species.

Figure 1. Flowering North American plant Ageratina altissima.

 

  Články vlastní: Plíseň Monascus purpureus a její antioxidačně účinné sekundární metabolity
Autor: tox - Neděle, 04.02. 2024 - 09:56:57 (318895 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 8934 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Plíseň Monascus purpureus a její antioxidačně účinné sekundární metabolity

Jiří Patočka

     Monascus purpureus (syn. M. albidus, M. anka, M. araneosus, M. major, M. rubiginosus a M. vini) je druh plísně, která má purpurově červenou barvu. Je také známá pod názvy ang-kak (Pattanagul et al., 2007). M. purpureus se používá již více než tisíc let v orientálních fermentovaných potravinách, včetně červeného kōji-kin, červené kvasnicové rýže (ank-kak), rýžového vína, brandy kaoliang a také jako barvivo pro přípravu jídla známého jako pekingská kachna (Dikshit & Tallapragada, 2011). Vědecké výsledky výzkumu prokazují, že produkty fermentované touto plísní fungují jako funkční potraviny, neboť se ukázaly jako účinné při snižování hladiny cholesterolu v krvi, léčby cukrovky, regulaci krevního tlaku, obezity, Alzheimerovy choroby a při prevenci rozvoje rakoviny (Shi & Pan, 2011).

 

  Články vlastní: Křehutka hnědošedá f. jarní (Psathyrella spadiceogrisea f. vernalis), nejedlá ja
Autor: tox - Pátek, 02.02. 2024 - 19:36:33 (329922 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 11019 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Křehutka hnědošedá f. jarní (Psathyrella spadiceogrisea f. vernalis), nejedlá jarní houba

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Křehutka hnědošedá f. jarní, vědecky známá jako Psathyrella spadiceogrisea f. vernalis, je nejedlá houba, která je charakterizována svým hnědošedým kloboukem a tenkými bílými nožkami. Křehutky jsou známy svou křehkostí a krátkou životností. Tyto houby nejsou vhodné pro konzumaci, protože mnohé z nich obsahují toxiny a jsou jedovaté. I když na první pohled připomínají jedlé houby, není bezpečné je sbírat a konzumovat bez odpovídajícího mykologického vzdělání a odborného posouzení.

Křehutka šedá jarní (Psathyrella spadiceogrisea f. vernalis)

 

  Články vlastní: Gnidia pinifolia: najde uplatnění mimo zemi svého původu, Jihoafrickou republiku
Autor: tox - Čtvrtek, 01.02. 2024 - 09:46:35 (329955 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 3878 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Gnidia pinifolia: najde uplatnění mimo zemi svého původu, Jihoafrickou republiku?

Jiří Patočka

     Gnidia pinifolia L. (Syn.: Gnidia ochroleuca G. Lodd., Gnidia radiata L., Gnidia schlechteri Gand., Canalia daphnoides F. W. Schmidt) je rostlina z čeledi vrabečnicovité (Thymelaeaceae Juss.) je stálezelený nízký keřík rostoucí v Jihoafrické republice (Rogers  & Spencer, 2006; Beaumont et al., 2009). Gnidia je rod asi 140 druhů vytrvalých bylin, keřů a malých stromků. Diverzita druhů je největší v tropické a jižní Africe a na Madagaskaru, kde je asi 20 endemických druhů. Rostliny se vyznačují velkou diverzitou (Beaumont et al., 2001). 

 
1288 článků (129 stránek, 10 článků na stránku)
[ 3 | 4 | 5 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
Nezajímavý



Výsledky
Další ankety

Účastníků 3435

  Kategorie
· Všechny rubriky
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Nejčtenějším článkem dnes je:

Krásnoporka žemlička (Albatrellus confluens): Bioaktivní látky

  Starší články
Čtvrtek, 28.03.
· Srdečník obecný: Zdroj významných bioaktivních sloučenin
Úterý, 26.03.
· Mykotoxiny plísní rodu Alternaria
Neděle, 24.03.
· Citrinin, hepato-nefrotoxický mykotoxin
Sobota, 23.03.
· Rozrazil rezekvítek a jeho bioaktivní látky: Cytotoxické steroidy
Pátek, 22.03.
· Cytotoxické účinky esenciálního oleje Galagania fragrantissima
Čtvrtek, 21.03.
· Drmek obecný: Bioaktivní látky a léčivé účinky
Pondělí, 18.03.
· Bisucaberin: Bakteriální siderofor
Sobota, 16.03.
· Muchomůrka šafránová a její toxiny
Čtvrtek, 14.03.
· Valeriana jatamansi: Medicinal Plant for Calming and Anxiety Therapy
· Can Shilajit Relieve Chronic Fatigue Syndrome?
Úterý, 12.03.
· Sinice a jejich toxiny jako možná příčina neurodegenerativních onemocnění
Neděle, 10.03.
· Zmijovec indický nejen páchne, ale i chutná a léčí
Sobota, 09.03.
· Ramariolidy: Antimikrobiálně účinné metabolity kuřátek (Ramaria sp.)
Čtvrtek, 07.03.
· Hermitamidy A a B, toxické přírodní produkty z mořské sinice Lyngbya majuscula
Pondělí, 04.03.
· Lolitrem B: Toxic alkaloid of an endophytic fungus of the genus Epichloë
Sobota, 02.03.
· Geraniin: Ellagitanový polyfenol s příznivým účinkem na lidské zdraví
Úterý, 27.02.
· Gnidilatin a gnidilatidin: Cytotoxické diterpenoidy dafnanového typu
Pondělí, 26.02.
· Mořský depsipeptid dehydrodidemnin B: Účinný lék na rakovinu
Neděle, 25.02.
· Ryzec syrovinka a terpenický lakton volemolid
Čtvrtek, 22.02.
· Cytotoxické polyacetyleny mořských hub rodu Petrosia: Současné poznatky a perspe
Pondělí, 19.02.
· Tilirosid: Zázračný flavonoid
Sobota, 17.02.
· Tridentochinon, hlavní pigment klouzku tridentského a jeho možnosti technického
Čtvrtek, 15.02.
· Netýkavka žláznatá, invazní rostlina bohatá na naftochinony
Středa, 14.02.
· Spongiicolazoliciny A a B: nové mořské lineární polypeptidy
Neděle, 11.02.
· Slimák popelavý (Limax cinereoniger) a jeho léčivý sliz.
Středa, 07.02.
· Halicylindramidy: Depsipeptidy mořských hub
Úterý, 06.02.
· An expert view on the poisonous plant Ageratina altissima
Neděle, 04.02.
· Plíseň Monascus purpureus a její antioxidačně účinné sekundární metabolity
Pátek, 02.02.
· Křehutka hnědošedá f. jarní (Psathyrella spadiceogrisea f. vernalis), nejedlá ja
Čtvrtek, 01.02.
· Gnidia pinifolia: najde uplatnění mimo zemi svého původu, Jihoafrickou republiku

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace