Opiáty v mléku
Publikováno: Středa, 07.03. 2007 - 18:21:11
Téma: prof Patočka


Opiáty v mléku

Jiří Patočka

Lidová moudrost doporučuje sklenici teplého mléka před spaním pro rychlejší usnutí (Vesmír 83, 491, 2004/9). Důkazy o pravdivosti tohoto tvrzení a důvody proč takhle mléko působí, byly nalezeny relativně nedávno. Bylo zjištěno, že enzymatickou hydrolýzou proteinů mléka se tvoří malé peptidy s opiátovou aktivitou.



Produktem hydrolýzy beta-kaseinu jsou mimo jiné 3 beta-kasomorfiny složené ze 4, 7 nebo 11 aminokyselin, z alfa-laktalbuminu vznikají dva malé peptidy složené ze čtyř aminokyselin, alfa-laktorfin a beta-laktorfin (viz Tabulka). Všechny tyto peptidy účinkují u člověka podobně jako morfin (Sipola et al. 2002), tzn. že se váží na morfinové receptory v CNS (Teschemacher et al. 1997) a působí sedativně, mají analgetický účinek a snižují krevní tlak. Důkazem toho, že peptidy opravdu fungují jako endogenní opiáty je fakt, že podání naloxonu, specifického antagonisty morfinových receptorů, jejich farmakologický účinek ruší (Nurminen et al. 2000). Analgetický účinek těchto peptidů na člověka nemusí být vždy bezvýznamný. V poslední době se např. objevují informace o tom, že beta-kasomorfiny se mohou podílet na syndromu náhlé smrti novorozenců (Sudden Infant Death Syndrome, SIDS). Bylo prokázáno, že beta-kasomorfiny se pasážují z gastrointestinálního traktu do krve, pronikají snadno hematoencefalickou bariérou a v dosud nevyzrálém mozku novorozence mohou blokovat respirační centrum mozku, což může vést k zástavě dechu a ke smrti (Sun et al. 2003). Mléko a mléčné výrobky hrají významnou úlohu v lidské výživě, zejména jako zdroj energie a zdroj vápníku, ale u některých jedinců mohou sehrát i negativní úlohu. Studium účinku exogenních opiátů v mozku, spolu s mnoha endogenními neuroaktivními peptidy, představuje významnou oblast studia mozku v posledních čtyřech dekádách (Myers 1994).

Tabulka – chemická struktura některých významných endogenních opiátů mléka

beta-kasomorfin-4 Tyr-Pro-Phe-Pro
beta-kasomorfin-7
Tyr-Pro-Phe-Pro-Gly-Pro-Ile
beta-kasomorfin-11
Tyr-Pro-Phe-Pro-Gly-Pro-Ile-Pro-Asn-Ser-Leu
alfa-laktorfin
Tyr-Gly-Leu-Phe
beta-laktorfin
Tyr-Leu-Leu-Phe

Literatura

Myers RD. Neuroactive peptides: unique phases in research on mammalian brain over three decades. Peptides. 1994;15(2): 367-381.
Nurminen ML, Sipola M, Kaarto H, Pihlanto-Leppala A, Piilola K, Korpela R, Tossavainen O, Korhonen H, Vapaatalo H. Alpha-lactorphin lowers blood pressure measured by radiotelemetry in normotensive and spontaneously hypertensive rats. Life Sci. 2000; 66(16): 1535-1543.
Sipola M, Finckenberg P, Vapaatalo H, Pihlanto-Leppala A, Korhonen H, Korpela R, Nurminen ML. Alpha-lactorphin and beta-lactorphin improve arterial function in spontaneously hypertensive rats. Life Sci. 2002; 71(11): 1245-1253.
Sun Z, Zhang Z, Wang X, Cade R, Elmir Z, Fregly M. Relation of beta-casomorphin to apnea in sudden infant death syndrome. Peptides. 2003 ;24(6): 937-943.
Teschemacher H, Koch G, Brantl V. Milk protein-derived opioid receptor ligands. Biopolymers. 1997; 43(2): 99-117.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=88