Wificilín proti oflajnitýdě aneb nebezpečný počin T-Mobilu
Publikováno: Neděle, 27.03. 2016 - 16:38:27
Téma: prof Patočka


Wificilín proti oflajnitýdě aneb nebezpečný počin T-Mobilu

Jiří Patočka

     Pod názvem wificilín se skrývá reklamní výrobek společnosti T-Mobile, který ve stripu do jakého se balí léky, nabízí čokoládové miničočky. Ty jsou známé jako Lentilky a u nás se vyrábí již od roku 1907. V čem je tento počin T-Mobilu nebezpečný?

     


     Ve snadné záměně s růžovým Ibalginem. Růžový Ibalgin, který vyrábí farmaceutická společnost Zentiva, obsahuje jako účinnou látku ibuprofen. Ibuprofen je léčivo ze skupiny nesteroidních antiflogistik, které se používá na tlumení bolestí, zánětů a horeček. Jako každé léčivo, také ibuprofen může být nebezpečný, zejména dětem. Jeho nebezpečnost spočívá v předávkování nebo záměně. A podobnost wificilinu s růžovou tabletou Ibalginu k takové záměně přímo vybízí.
    Co se může stát dítěti, které spolyká blistr Ibalginu v domnění, že jde o bonbony? V blistru (platíčku) je 12 tablet a každá tableta obsahuje 400 mg Ibalginu. To je dohromady 4,8 gramu. To je vysoká dávka i pro dospělého člověka. U dítěte, i mnohem menší dávka, může způsobit gastrointestinální krvácení, selhání ledvin nebo anafylaxi.Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=871