Čaj neobsahuje jen thein, ale také theanin!
Publikováno: Pátek, 15.01. 2016 - 11:20:58
Téma: prof Patočka


Čaj neobsahuje jen thein, ale také theanin!

Jiří Patočka

     O tom, že čaj obsahuje xanthinový alkaloid thein, ví každý, kdo pije tento nápoj. Jeho přítomnost v čaji byla objevena v roce 1827. Teprve později bylo zjištěno, že thein je chemicky identický s alkaloidem kofeinem, který již dříve (v roce 1819) objevil v kávě německý chemik Ferdinand Runge. O tom, že thein = kofein a že kofein je i v čaji, už moc lidí neví. Zatímco kofein v kávě je přítomen ve volné formě, v čaji je vázán ve formě solí na organické kyseliny, proto pití kávy a čaje působí na člověka rozdílně. Káva rychle povzbudí, ale její účinek netrvá dlouho. Kofein v čaji působí pomaleji, ale jeho účinek je dlouhodobější.
     Čaj však kromě kofeinu obsahuje i další biologicky aktivní látky s povzbuzujícím účinkem, zejména theanin, který je ve větším množství přítomen zejména v japonském zeleném čaji (Juneja et al., 1999).



     Theanin je derivátem aminokyseliny L-glutaminu (L-γ-glutamylethylamid  nebo N5-ethyl-L-glutamin) a kromě čaje byla nalezen i v jiných rostlinách a také v některých houbách (Li et al., 2008). Poprvé byl objeven v roce 1949 v zeleném čaji (Sakato, 1949) a později bylo zjištěno, že nejbohatším známým zdrojem theaninu je japonský čaj Gyokuro, kterému přítomnost této látky dodává zvláštní příchuť (umami) (Horie et al., 2002). Theanin je chirální látka a existuje ve dvou enantiomerech. V čaji je přítomen jeho L-isomer (Nobre et al., 2008), který je považován za „přirodní“ látku. Některé komerční preparáty s theaninem mohou však obsahovat racemát, tedy směs obou L- a D-isomerů. Protože Desai et al. (2005) zjistili, že nepřirozený D-enantiomer má odlišnou farmakokinetku, nelze vyloučit, že může mít i rozdílnou farmakodynamiku, tedy rozdílné farmakologické účinky.
     Přítomnost L-theaninu v čaji a jeho povzbuzující a současně relaxační účinky jsou možná důvodem, proč se z něj stal tak populární nápoj. Nápoj, který se již celá staletí konzumuje po celém světě (Clark, 2015). Když k tomu připočítáme jeho lahodnou chuť, schopnost hydratovat a zahřívat naše tělo, není divu, že se jej na celém světě spotřebuje každoročně kolem 3 milionů tun (Burr, 2015).
     O přítomnosti theaninu v čaji se dlouho nic nevědělo a o jeho blahodárných účincích na lidské zdraví víme jen velice krátkou dobu. Teprve v posledních několika letech se objevily vědecké studie, které prokazují jeho pozitivní vliv na relaxaci, kognitivní výkon, emoční stav, kvalitu spánku, kardiovaskulární choroby, rakovinu, obezity a nachlazení. Výsledky akutní a chronické toxicity ukazují, že L-theanin není toxický (Schmidt et al., 2005). Aby byl podán jasný důkaz, že theanin je zcela bezpečný a lidskému zdraví neškodný, zbývá ještě detailně prostudovat jeho metabolismus a dokončit některé dlouhodobé bezpečnostní studie. Nicméně, současné době se theanin prodává ve Spojených státech jako doplněk stravy pro snížení stresu a zlepšení kognitivních funkcí a nálady. V experimentech na opicích závislých na opiátech bylo prokázáno, že theanin tlumí abstinenční příznaky opiátů a vykazuje anxiolytický účinek (Wise et al., 2012).
     V roce 2008 učinili čínští autoři Li et al. (2008) objev, že theanin je přítomen také v hřibovité houbě Boletus badius, která roste také v naších lesích a houbaři ji znají jako hřib hnědý nebo suchohřib hnědý. Objev byl velkým překvapením, protože až do té doby byl jediným známým přírodním zdrojem této aminokyseliny čajovník čínský (Camellia chinensis). Čínští autoři dokonce uvažují o tom, že umělým pěstováním této houby na umělých půdách by se mohl theanin vyrábět průmyslově. Poptávka po něm totiž rok od roku stoupá a dosavadní zdroje jsou nedostatečné.
     

Klikněte také na http://burle.blog.cz/1507/hrib-hnedy-a-neobvykla-aminokyselina-theanin

Literatura
Burr TC. Commodity Chains. The Wiley Blackwell Encyclopedia of Consumption and Consumer Studies, 2015.
Clark SB. Books in Review: Semiotics of Drink and Drinking. Gastronomica: The Journal of Food and Culture, 2015; 15(1): 95-97.
Desai MJ, Gill MS, Hsu WH, Armstrong DW. Pharmacokinetics of theanine enantiomers in rats. Chirality 2005; 17(3): 154-162.
Horie H, Ujihara T, Kohata K. Umami taste of"" Gyokuro"" high grade green tea. Tea Research Journal (Japan), 2002.
Juneja LR, Chu DC, Okubo T, Nagato Y, Yokogoshi H. L-theanine—a unique amino acid of green tea and its relaxation effect in humans. Trends Food Sci Technol. 1999; 10(6): 199-204.
Li J, Li P, Liu F. Production of theanine by Xerocomus badius (mushroom) using submerged fermentation. LWT-Food Sci Technol. 2008; 41(5): 883-889.
Nobre AC, Rao A, Owen GN. (2008). L-theanine, a natural constituent in tea, and its effect on mental state. Asia Pac J Clin Nutr. 2008; 17(suppl 1): 167-168.
Sakato YJ. Agr. Chem Soc. 1949; 23: 262-267.
Schmidt M, Schmitz HJ, Baumgart A, Guedon D, Netsch MI, Kreuter M H, Schrenk, D. Toxicity of green tea extracts and their constituents in rat hepatocytes in primary culture. Food and Chemical Toxicology, 2005; 43(2): 307-314.
Wise  LE, Premaratne ID, Gamage TF, Lichtman AH, Hughes LD, HarrisLS, Aceto MD. (2012). L-theanine attenuates abstinence signs in morphine-dependent rhesus monkeys and elicits anxiolytic-like activity in mice. Pharmacol Biochem Behav. 2012; 103(2): 245-252.
 





Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=853