Amotosalen – psoralen v nové funkci
Publikováno: Sobota, 16.05. 2015 - 21:03:17
Téma: prof Patočka


Amotosalen – psoralen v nové funkci

Jiří Patočka

     Amotosalen je látka ze skupiny tzv. fotoaktivních psoralenů. Ty se používají již mnoho let k léčbě kožních onemocnění, jako jsou ekzémy, lupénka či dokonce lymfom. Amotosalen, podobně jako jiné psoraleny se váže na nukleové kyseliny (DNA a RNA) a zvyšuje tak schopnost ultrafialového záření narušit jejich strukturu (PUVA terapie) (Wollowitz, 2004).     FDA na základě několika studií schválila použití psoralenů v nové indikaci, kdy se mohou přidávat do některých krevních produktů před jejich ozářením (Luban, 2001). Týká se to zejména krevních destiček (trombocytů), protože jsou ukládány pouze v chladničce, aby se zabránilo jejich shlukování, a jsou náchylné k bakteriální kontaminaci. Trombocyty savců, které se podílí na procesu zástavy krvácení a srážení krve, nemají jádro. Přidání amotosalenu k suspenzi trombocytů způsobí, že při ozáření UV světlem budou usmrceny pouze kontaminující bakterie, nikoliv  bezjaderné krevní destičky (Lin et al., 2004, 29005). Tento nový přístup k dekontaminaci může transfúze krevních destiček učinit bezpečnějšími (Sandgren P, Diedrich et al., 2014).

Literatura
Lin L, Dikeman R, Molini B, Lukehart SA, Lane R, Dupuis K, Corash L. Photochemical treatment of platelet concentrates with amotosalen and long – wavelength ultraviolet light inactivates a broad spectrum of pathogenic bacteria. Transfusion, 2004; 44(10): 1496-1504.
Lin L, Hanson CV, Alter HJ, Jauvin V, Bernard KA, Murthy KK, Corash L. Inactivation of viruses in platelet concentrates by photochemical treatment with amotosalen and long -wavelength ultraviolet light. Transfusion, 2005; 45(4): 580-590.
Luban NL. Prevention of transfusion-associated graft-versus-host disease by inactivation of T cells in platelet components. Semin Hematol. 2001; 38(4 Suppl 11): 34-45.
Sandgren P, Diedrich B. Pathogen inactivation of double-dose buffy-coat platelet concentrates photochemically treated with amotosalen and UVA light: preservation of in vitro function. Vox Sang. 2014 Dec 30.
Wollowitz S. Targeting DNA and RNA in pathogens: mode of action of amotosalen HCl. Transfusion Medicine Hemotherapy, 2004; 31(Suppl. 1): 11-16.Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=775