Jak působí metamfetamin (pervitin)
Publikováno: Pondělí, 13.04. 2015 - 11:03:19
Téma: Krizová radiobiologie a toxikologie


Jak působí metamfetamin (pervitin)

Bc. Jiří Bureš

     Metamfetamin (pervitin, (S)-N-methyl-1-fenylpropan-2-amin, CAS 537-46-2) je syntetické stimulancium z řad amfetaminů. Poprvé byl připraven v roce 1887 v Japonsku jako lék vhodný při chorobné spavosti. Během druhé světové války byl spolu s amfetaminem podáván vojákům jako povzbuzující prostředek ke zvýšení jejich fyzické a psychické odolnosti (Greberman a Wada, 1994).



     V současné době je metamfetamin  zneužíván jako snadno připravitelná pouliční droga, která stimuluje centrální nervovou soustavu, která účinně potlačuje únavu a potřebu spánku a zrychluje psychomotorické tempo. Vyvolává rovněž euforii a zvyšuje sebedůvěru. Čistá látka má formu mikrokrystalického bílého prášku hořké chuti. Podomácku vyráběný metamfetamin je prášek žluté, hnědé až fialové barvy, protože obsahuje zbytky surovin a meziproduktů (Kalina et al., 2003). Na černém trhu se objevuje ve formě soli hydrochloridu (UNODC, 2006).
Při výrobě v ilegálních laboratořích je výchozí surovinou relativně snadno dostupný efedrin nebo pseudoefedrin, které se redukují  pomocí kyseliny jodovodíkové a červeného fosforu (Skinner, 1990). Je to stejný postup, jakým byl metamfetamin poprvé připraven japonskými chemiky.
     Metamfetamin jako droga se může aplikovat buď orálně ve formě tablety či prášku, nazálně tzv. šňupnutím, intravenózně pomocí injekce nebo může být také vykouřen. Při intravenózním a inhalačním podání se dostavují účinky téměř okamžitě na rozdíl od šňupání, kdy se účinky začnou projevovat nejméně po pěti minutách s menší intenzitou. Nejdelší dobu nástupu účinku představuje podání pervitinu per os, jelikož trvá delší dobu, než gastrointestinální trakt vstřebá tuto látku (Ali et al., 2006). Metamfetamin se distribuuje ve všech orgánech, ale jeho nejvyšší koncentrace je v mozku. Metabolizuje se v játrech kde podléhá N-dealkylaci a oxidativní deaminaci. Při klasickém pH moči je zhruba 30 % látky podané orálně vyloučeno v nezměněné podobě. Doba exkrece drogy je závislá na pH moči. Alkalizace moči prodlouží poločas látky z 8-12 hodin až téměř na 35 hodin (Melega et al., 1999).
     Metamfetamin je nepřímo působící sympatomimetická droga, která zvyšuje účinek serotoninu, dopaminu a noradrenalinu v CNS a zvyšuje účinek noradrenalinu v periferním nervovém systému. Blokuje zpětné vstřebávání dopaminu, noradrenalinu a zároveň způsobuje vylučování noradrenalinu. Po vyprchání účinků těchto neuromediátorů dochází k pocitům nepříjemných stavů. Změny nálad spojené s užitím metamfetaminu jsou důsledkem působení na dopaminergní neurony, se stejným účinkem na mesokortikální dopaminergní neurony, které zprostředkovávají působení metamfetaminu na soudnost i nadhled (Cruickshank a Dyer, 2009). Aplikace metamfetaminu vede k euforii a nabuzení organismu. Způsobuje také nechutenství, snižuje únavu, navozuje stereotypní chování a vyvolává psychózy (Hides et al., 2015). Zvyšuje výkonnost celého organismu, uvolňuje zásoby energie a způsobuje psychomotorický neklid. Zvýšením tlaku krve, tepové a dechové frekvence zvyšuje riziko křečí. Dále zvyšuje pozornost, soustředěnost, urychluje tok myšlenek, odstraňuje zábrany. Nastává pocit euforie a sebejistoty. Po vypršení účinků je jedinec hluboce vyčerpán a dostavuje se fáze deprese. Při dlouhodobém užívání se dostavuje sešlost, bolest kloubů způsobená podvýživou, hemorhagie v plicích a játrech, poškození myokardu. Chronická intoxikace je často doprovázena silnou demencí (Panenka et al., 2013).

Literatura
Ali R, Baigent M, Marsden J, Montiero M, Srisurapanont M, Sunga A, Vial R, Wada K. WHO Multi-Site Project on Methamphetamine-induced Psychosis: A descriptive report of findings from participating countries. DASSA Research Monograph No. 20. Drug & Alcohol Services South Australia, 2006. 138 s. ISBN 0-9803130-0-7.
Cruickshank CC, Dyer KR. A review of the clinical pharmacology of methamphetamine. Addiction. 2009; 104(7): 1085-1099.
Greberman SB, Wada K. Social and legal factors related to drug abuse in the United States and Japan. Public Health Rep. 1994; 109(6): 731-737.
Hides L, Dawe S, McKetin R, Kavanagh DJ, Young RM, Teesson M, Saunders JB. Primary and substance-induced psychotic disorders in methamphetamine users. Psychiatry Res. 2015; 226(1): 91-96.
Kalina K., et al. Drogy a drogové závislosti 1, mezioborový přístup. 1. vyd. Úřad Vlády České republiky, 2003. 320 s. ISBN 80-86734-05-6.
Melega WP, Cho AK, Schmitz D, Kuczenski R, Segal DS. l-Methamphetamine Pharmacokinetics and Pharmacodynamics for Assessment of In Vivo Deprenyl-Derivedl-Methamphetamine. J Pharm Exp Therap. 1999; 288(2): 752-758.
Panenka WJ, Procyshyn RM, Lecomte T, MacEwan GW, Flynn SW, Honer WG, Barr AM.  Methamphetamine use: a comprehensive review of molecular, preclinical and clinical findings. Drug Alcohol Depend. 2013; 129(3): 167-169.
Skinner HF. Methamphetamine synthesis via hydriodic acid/red phosphorus reduction of ephedrine. Forensic Sci Int. 1990; 48(2): 123-134.
UNODC  (United Nations – Office on Drugs and Crime). Recommended methods for the identification and analysis of amphetamine, methamphetamine and their ring-substituted analogues in seized materials. New York, 2006. 88 s. ISBN 92-1-148208-9






Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=762