Anabolické steroidy: zdravotní rizika
Publikováno: Pátek, 09.05. 2014 - 09:53:20
Téma: Aplikovaná radiobiologie a toxikologie


Anabolické steroidy: zdravotní rizika

Bc. Barbora Trakalová

    Zdravý životní styl se stává trendem dnešní doby a čím dál více lidí si toto heslo bere k srdci. Zdravý životní styl tvoří dva základní pilíře, kterými je správné stravování a pohyb. Spousta lidí v dnešní době sportuje a jen málo z nich to dělá pro svůj kardiovaskulární systém. Mnohem více lidí sportuje kvůli estetické stránce a kvůli svému vzhledu. Samozřejmě, každý z nás chce vypadat dobře, ale jak se říká, nic se nemá přehánět a u sportu to platí dvojnásob.



    Získat vysněnou muskulaturu je často fyzicky i psychicky náročné. Pohodlnější je spolknout pilulku. Mezi sportovci a kulturisty se proto rozšířilo užívání látek, které zlepšují výkon, i když jsou považovány za nelegální drogy. Jde především o anabolické steroidy, stimulanty, opiátová analgetika, beta blokátory, diuretika a další. Některé tyto látky jsou častou součástí běžně dostupných léků, například proti nachlazení či alergii. Ve vrcholovém sportu jsou sportovci pod přísnou kontrolou. Sportovci podstupují náhodné kontroly vzorků moči. Mezinárodní sportovní organizace se problém užívání podpůrných látek snaží zcela podchytit a vymítit. Ale pořád se to nedaří.
    Nejčastěji využívanou podpůrnou látkou jsou anabolické steroidy. Anabolický znamená „zvyšující se“. Chemicky se jedná o syntetické deriváty testosteronu. Testosteron je mužský pohlavní hormon, který produkují varlata a u žen v mnohem menší míře vaječníky. Reguluje řadu fyziologických procesů jako je například tvorba spermií, vznik sekundárních pohlavních znaků, metabolismus kostí a proteinů ve svalech a ovlivňuje také mužskou psychiku. Lékaři podávají anabolické steroidy například po úrazech, aby zlepšili proces hojení. Testosteron se také využívá například k léčbě onemocnění hypofýzy či varlat a může se využívat například i k léčbě rakoviny prsu.
    Anabolické steroidy se mezi sportovci užívají jako tablety nebo se aplikují injekčně. Často jsou řazeny mezi drogy kvůli závislosti, kterou si lze na steroidy vypěstovat. Anabolické steroidy se v těle vážou na určité úseky DNA a spouští aktivitu některých genů. Účinky anabolických steroidů závisí jak na konkrétní užívané látce, tak také na produktech jejího metabolismu. Látky, které vznikají metabolismem, způsobují například zadržování vody ve svalech. Tím muskulatura získá hladký a zduřelý vzhled, po kterém tak všichni kulturisté touží.
    Sportovci a kulturisté pod anabolickými steroidy vidí zvýšení výkonu a nárůst svalové hmoty, ale nevidí druhou stranu mince, pod kterou se skrývá mnoho nepříznivých účinků pro jejich tělo. U žen se mohou objevit některé typické mužské znaky (ochlupení, hluboký hlas, menší prsa) a u mužů dochází k oslabení sexuální chuti, impotenci a ke snížené produkci spermií. Tyto účinky jsou sice nežádoucí, ale nejsou pro člověka životu nebezpečné. Při užívání anabolických steroidů dochází ale i k mnohem závažnějším problémům. Zejména při jejich perorální aplikaci, často dochází k poškození jaterních funkcí. Většinou se jedná o poruchu tvorby a odtoku žluči z jater do střeva. Další významné nebezpečí představuje pro sportovce zneužívající anabolika poškození srdce a cév zásobujících srdce, poškození mozku a cév zásobujících mozek a poruchy krevní srážlivosti.
     Anabolické steroidy mají nepříznivý účinek také na psychické funkce. Mohou vyvolat agresivitu, úzkost a mohou být příčinou psychotického syndromu. Mohou se objevovat poruchy spánku, deprese a změny nálad. Dlouhodobé užívání může vést také k poškození očí. Zpočátku se jedná o lehčí infekce, šedý či zelený zákal a později se může objevit i slepota. Užívání dále způsobuje zvýšení hladiny cholesterolu, který se hromadí na stěnách cév a může způsobit infarkt či jiné srdeční onemocnění. Při užívání steroidů u mladistvých, kdy ještě nedošlo k ukončení růstového procesu, dochází k uzavření růstových štěrbin a tedy k zastavení jejich růstu. Důvodů, proč anabolika nebrat je rozhodně mnohem víc než důvodů proč je brát.   
Informační zdroje:
1. Ganeri, Anita. Drogy od extáze k agonii. Praha : Amulet s.r.o., 2001. ISBN 80-86299-70-8.
2. Devečka, Vladimír, Kovácsová, Božena a Račanská, Eva. Léky a jejich použití. Bratislava : Gemini, 1993. ISBN 80-7161-058-5.
3. Vaculík, Petr. Anabolické steroidy – nevinná záležitost, nebo hazard? Přírodovědci. [Online] 17. Září 2012. [Citace: 19. Duben 2014.] https://www.prirodovedci.cz/chemik/clanky/anabolicke-steroidy-nevinna-zalezitost-nebo-hazard.
4. Vaculík, Petr. Anabolické steroidy 2 – mechanismus působení a metabolismus. Přírodovědci. [Online] 18. září 2012. [Citace: 19. duben 2014.] https://www.prirodovedci.cz/chemik/clanky/anabolicke-steroidy-2-mechanismus-pusobeni-a-metabolismus.
5. Vaculík, Petr. Anabolické steroidy 3 – účinky a rizika. Přírodovědci. [Online] 19. září 2012. [Citace: 19. duben 2014.] https://www.prirodovedci.cz/chemik/clanky/anabolicke-steroidy-3-ucinky-a-rizika.






Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=663