Mravenec Crematogaster striatula používá v boji s termity chemickou zbraň
Publikováno: Středa, 05.03. 2014 - 11:11:14
Téma: prof Patočka


Mravenec Crematogaster striatula používá v boji s termity chemickou zbraň

Jiří Patočka

     Mravenci Crematogaster striatula žijící v rovníkové Africe, bojují proti termitům pomocí chemické zbraně. Tento několik milimetrů velký tmavě červenohnědý stromový mravenec, je zapřisáhlým nepřítelem termitů (Majer, 1976). Dělnice tohoto druhu má na svém zadečku zabudováno zařízení, tzv. Dufourovu žlázu, které je schopno během okamžiku vytvořit jedovatý sprej a na dálku zasáhnout oběť. Když kapičky tohoto spreje zasáhnou nepřítele, rychle jej ochromí a vyřadí z boje. Po několika minutách oběť umírá. Jiní mravenci se tomuto spreji úzkostlivě vyhýbají, ale termiti, kteří jsou hlavní potravou tohoto mravence, se neohroženě staví na odpor. I když jsou v převaze, rychle účinku této mravenčí chemické zbraně podléhají (Rifflet et al., 2011).


Obrázek převzat z: http://vorotila.ru/Item130427/Muravi--ubijci-Crematogaster-striatula      Dufourova žláza mravence Crematogaster striatula obsahuje pestrou směs chemických látek v celkovém množství asi 45 mikrogramu, které jsou rozpuštěny v tekutině. Pomocí plynové chromatografie a hmotové spektrometrie byly nalezeny nenasycené látky s dlouhým řětězcem ze skupiny oxo-alkoholů a oxo-acetátů, ale vlastní toxická látka zůstává neznámá. Mohl by to být alkaloid o molekulové hmotnosti 1584 Da, který se po vypuzení Dufourovy žlázy rozpadá na menší molekuly dosud neznámé struktury, které by mohly být zodpovědné za toxicitu jedu. Jed těchto mravenců je velmi účinnou chemickou zbraní (Rifflet et al., 2011).

Literatura
Majer JD. The ant mosaic in Ghana cocoa farms: further structural considerations. J Appl Ecol. 1976; 145-155.
Rifflet A, Tene N, Orivel J, Treilhou M, Dejean A, Vetillard A. Paralyzing action from a distance in an arboreal African ant species. PloS One, 2011; 6(12): e28571.Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=647