Pozor na smrtelně jedovatou houbu vláknici Patouillardovu!
Publikováno: Pátek, 07.06. 2013 - 09:38:24
Téma: prof Patočka


Pozor na smrtelně jedovatou houbu vláknici Patouillardovu!

Jiří Patočka

     Houbaří začínají v těchto dnech nosit z lesa své první letošní úlovky a pokud se neřídí zásadou, že by měli sbírat a hlavně konzumovat jen houby, které bezpečně znají, mohou si v košíku donést i nebezpečnou vláknici Patouillardovu. Začíná růst právě v těchto dnech v listnatých a smíšených lesích, ale nejčastěji lze ji najít mimo les. Může být zaměněna za jedlé jarní závojenky: závojenku podtrnku (Entoloma clypeatum), závojenku sadovku (Entoloma saepium) nebo čirůvku májovku (Calocybe gambosa).



     Vláknice Patouillardova, též vláknice začervenalá (Inocybe erubescens A. Blytt) je nebezpečná až smrtelně jedovatá houba z čeledi pavučincovitých, pojmenovaná po francouzském lékárníkovi a amatérském mykologovi, Narcissi Patouillardovi (Kubička et al., 1980). Hlavní jedovatou látkou této houby, a podobně i některých dalších jedovatých vláknic, je alkaloid muskarin. Otrava nastupuje rychle. První příznaky otravy se mohou projevit již během jídla, ale častěji do půl hodiny až do dvou hodin po jídle. Otrava se projevuje extrémním pocením, sliněním a slzením. Dalšími příznaky jsou žaludeční nevolnost, zvracení a průjem. Charakteristickým příznakem otravy je zúžení zornic s poruchami vidění. Pokles krevního tlaku způsobený rozšířením periferních cév vyvolává u intoxikovaného pocit chladu (Kohn a Mot'ovská, 1997). Při požití většího množství hub může nastat i smrt v důsledku zástavy dechu nebo selhání krevního oběhu. Smrtelná dávka vláknice pro člověka je 40 až 50 g. Při otravě je třeba vyhledat co nejrychleji lékařskou pomoc (Oliveira, 2000). Otravy houbami s obsahem muskarinu jsou v celém světě poměrně časté (Barceloux, 2008). Protijedem muskarinu je alkaloid atropin, který je při včasném podchycení otravy účinným lékem (Buselmaier, 2012).

Literatura
Barceloux DG. Medical Toxicology of Natural Substances: Foods, Fungi, Medicinal Herbs, Plants, and Venomous Animals. John Wiley & Sons, 2008. 864 s.
Buselmaier W. Pilze. Biologie für Mediziner. Springer-Lehrbuch 2012, pp 277-280.
Kohn R, Mot'ovská Z. Mushroom poisoning--classification, symptoms and therapy. [Article in Slovak] Vnitr Lek. 1997; 43(4): 230-233.
Kubička J, Erhart J, Erhartová M. Jedovaté houby. Avicenum, Praha, 1980. 248 s.
Oliveira de P. Mushroom poisoning. Medicina Interna 2000; 16(4): 232-238.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=579