Mykolakton: toxin mykobakterií
Publikováno: Středa, 05.12. 2012 - 11:01:50
Téma: prof Patočka


Mykolakton: toxin mykobakterií

Jiří Patočka

     Je jen málo patogenních bakterií, které by netvořily charakteristické toxiny, které se uplatňují v patogenezi onemocnění. Dlouho mezi ně patřily mykobakterie Mycobacterium tuberculosis a Mycobacterium leprae. Předpokládalo se, že hlavními faktory patogenity mykobakterií jsou složky bakteriální stěny, zejména tzv. „cord-factor“, který byl identifikován jako dimykolát trehalózy. Tato látka byla prvním identifikovaným glykolipidem tuberkulózních mykobakterií s toxickými účinky (Georgie et al., 1998).

 

    Použitím moderních metod se z M. ulcerans podařilo izolovat komplexní polyketid, nazvaný mykolakton. Polyketidy jsou molekuly podobné lipidům. Přestože jsou mnohem menší než proteiny, jsou biologicky neobyčejně aktivní. Podobně je tomu i s mykolaktonem. Identifikace mykolaktonu představuje objev nové skupiny faktorů virulence bakterií (George et al., 1999). Kdyby se ukázalo, že jde skutečně o látky, které se významně podílejí na patogenezi tuberkulózy a lepry, otevřelo by to zcela nové možnosti terapie (George et al., 2000).

Literatura
George KM, Barker LP, Welty DM, Small PL. Partial purification and characterization of biological effects of a lipid toxin produced by Mycobacterium ulcerans.  Infect Immun. 1998; 66(2): 587-593.
George KM, Chatterjee D, Gunawardana G, Welty D, Hayman J, Lee R, Small PL. Mycolactone: a polyketide toxin from Mycobacterium ulcerans required for virulence. Science. 1999; 283(5403): 854-857.
George KM, Pascopella L, Welty DM, Small PL. A Mycobacterium ulcerans toxin, mycolactone, causes apoptosis in guinea pig ulcers and tissue culture cells. Infect Immun. 2000; 68(2): 877-883.Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=526