Léčivé účinky ibišku
Publikováno: Středa, 09.11. 2011 - 11:14:07
Téma: Doktorand


Léčivé účinky ibišku

Zdeňka Navrátilová

     Ibišek (Hibiscus L., Malvaceae) neboli čínskou růži zná jako pokojovou rostlinu každý. Na světě roste asi 200 druhů ibišků, a to ve východní Indii, Číně a tropické Africe. Nejznámější je bezpochyby Hibiscus rosa-sinensis L., keř s vejčitě zašpičatělými listy a velkými výraznými květy. Původní barva květů je růžově červená, ale byl vyšlechtěn nespočet kultivarů s květy bílými, oranžovými, rudými, plnokvětými atd. Často se pěstuje také Hibiscus sabdariffa L., jehož zdužnatělé kalichy tvoří hlavní součást ovocných čajů. Nezralé tobolky ibišku jedlého (Hibiscus esculentus L.) se používají jako zelenina (Hieke, 2003; van Wyk, 2005).
Ibišky však nejsou jen krásné, ale mají i řadu léčivých účinků. Z tohoto hlediska byly studovány zejména druhy H. sabdariffa a H. rosa-sinensis. Tento článek se bude zabývat léčivými účinky Hibiscus rosa-sinensis.



Obsahové látky
     Ibišek obsahuje řadu biologicky aktivních látek: quercetin, kaempferol, apigenidin, pelargonidin, cyanin, cyanidin, teraxeryl acetát, cyklopeptidové alkaloidy, ß-sitosterol, kys. šťavelovou, kys. citronovou, vitaminy skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin), vitamin C, karoten a mastné kyseliny (Jadhav et al., 2009).

Léčivé účinky
     Ibišek se odedávna používá v tradiční medicíně ve východní Asii a v Africe a současné studie potvrzují řadu jeho účinků na organismus (Jadhav et al., 2009). Při experimentech na potkanech s diabetem došlo po podávání extraktu z květů ibišku ke snížení hladiny glukózy v krvi a změnám lipidového spektra (snížení celkového cholesterolu a triglyceridů a zvýšení hladiny HDL-cholesterolu). Efekt byl srovnáván s perorálním antidiabetikem glibenklamidem, hypoglykemický účinek byl srovnatelný (Sachdewa a Khemani, 2003). Ibišek také snižuje krevní tlak (Jadhav et al., 2009).
     Ibišek má také antioxidační účinek a působí pozitivně na kognitivní funkce (Nade et al., 2011). Velmi zajímavý je také účinek ibišku na plodnost. Ibišek působí proti zahnízdění zárodku v děložní sliznici a má antiestrogenní účinek. Ibišek se tradičně používá jako postkoitální kontraceptivum v ayurvédské medicíně. Při experimentech na myších a potkanech byly tyto účinky potvrzeny (Nivsarkar  et al., 2005; Vasudeva a Sharma, 2008). Zjištěna byla řada dalších účinků: analgetický, antivirotický, antifungální, antipyretický, protikřečový čí protizánětlivý (Jadhav et al., 2009).

Literatura
Hieke K. Atlas pokojových rostlin. Nakladatelství Jan Vašut Praha 2003. 334-335.
Jadhav VM, Thorat RM, Kadam VJ, Sathe NS. Hibiscus rosa sinensis Linn – ‘‘Rudrapuspa’’ : A Review. J Pharm Res. 2009; 2: 1168-117.
Nade VS, Kanhere SV, Kawale LA, Yadav AV. Cognitive enhancing and antioxidant activity of ethyl acetate soluble fraction of the methanol extract of Hibiscus rosa sinensis in scopolamine-induced amnesia. Indian J Pharmacol. 2011; 43: 137-42.
Nivsarkar M, Patel M, Padh H, Bapu C, Shrivastava N. Blastocyst implantation failure in mice due to “nonreceptive endometrium“: endometrial alterations by Hibiscus rosa-sinensis leaf extract. Contraception 2005; 71: 227– 230.
Sachdewa A, Khemani LD. Effect of Hibiscus rosa sinensis Linn. ethanol flower extract on blood glucose and lipid profile in streptozotocin induced diabetes in rats. J Ethnopharmacol 2003; 80: 61-66.
van Wyk BE. Food Plants of the World. Timber Press Portland, Oregon 2005. 208.  
Vasudeva N, Sharma SK. Post-Coital Antifertility Activity of Hibiscus rosa-sinensis Linn. Roots. eCAM 2008; 5: 91–94.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=453