10-hydroxy-trans-2-decenová kyseliná, přírodní antidepresivum v mateří kašičce
Publikováno: Pátek, 21.10. 2011 - 12:37:55
Téma: prof Patočka


10-hydroxy-trans-2-decenová kyseliná, přírodní antidepresivum v mateří kašičce

 

Jiří Patočka

     Mateří kašička je produkt hltanové žlázy mladých dělnic včely medonosné (Apis melifera), které se živí pylem. Mateří kašičkou krmí včely jednak svá vývojová stádia – larvy dělnic během prvních třech dnů života, larvy budoucích matek po celé larvální stádium a matky po celý jejich život. Díky této výživě se včelí královna dožívá více než 5 let, zatímco dělnice se dožívají pouze 2 - 4 měsíců. Živiny mateří kašičky umožňují královně v období kladení vajíček snést 2000 - 3000 vajíček během 24 hodin. Jejich váha je rovna váze samotné včelí královny. V prvopočátku je matka jen obyčejné oplozené vajíčko jako kterékoli jiné, z kterého se později líhnou dělnice. Avšak díky stravě - mateří kašičce - kterou matka od dělnic při svém vývoji dostává a také speciální buňce, ve které vyrůstá, vylíhne se do včelího světa jako královna.



Není divu, že o tento včelí produkt je velký zájem a že jsou v něm hledány speciální látky, které jsou schopny z včelího vajíčka udělat královnu. Již prvé chemické rozbory ukázaly, že mateří kašička obsahuje množství organických i anorganických látek, ale nic co by se nenašlo i v jiných přírodních zdrojích: minerální látky, vitamíny, aminokyseliny, peptidy, enzymy apod. Pozdější analýzy prokázaly přítomnost stopových množství i jiných látek, ale dodnes není přesně známo v čem spočívá mimořádná hodnota této potravy pro včely a její příznivý vliv na lidský organismus. Mateří kašička se osvědčuje jako doplněk výživy v boji proti astmatu, jaterním onemocněním, zlomeninám kostí, kožním chorobám a posilování imunitního systému. Mateří kašička celkově osvěžuje organismus, má se zato, že jej omlazuje a udržuje ve zdravém stavu kosti a klouby. Používá se také v kosmetice.
     V roce 1987 byla v mateří kašičce objevena čínskými vědci jednoduchá nenasycená mastná kyselina – kyselina 10-trans-2-decenová (HDEA) (Ji et al., 1987) – která významným způsobem zasahuje do neurogenéze tím, že ovlivňuje diferenciaci neuronálních kmenových buněk (Hattori et al., 2007). Nedávné výzkumy prokázaly, že HDEA má estrogenní aktivitu (Suzuki et al., 2008) a nejnovějším objevem je, že HDEA se chová jako antidepresivum a u myší, které byly vystaveny dlouhodobému stresu, odstraňuje příznaky deprese a úzkosti (Ito et al., 2012). Je to HDEA, která činí mateří kašičku tak mimořádnou potravou pro včely, nebo jsou to jiné, dosud neobjevené látky?

Literatura
Hattori N, Nomoto H, Fukumitsu H, Mishima S, Furukawa S. Royal jelly and its unique fatty acid, 10-hydroxy-trans-2-decenoic acid, promote neurogenesis by neural stem/progenitor cells in vitro. Biomed Res. 2007; 28(5): 261-266.
Ito S, Nitta Y, Fukumitsu H, Soumiya H, Ikeno K, Nakamura T, Furukawa S. Antidepressant-like activity of 10-hydroxy-trans-2-decenoic Acid, a unique unsaturated Fatty Acid of royal jelly, in stress-inducible depression-like mouse model. Evid Based Complement Alternat Med. 2012; 2012: 139-140. Epub 2011 Jul 24.
Ji N, Yu RG, Yang QH, Yu PH, Li Y. Determination of 10-hydroxy-trans-2-decenoic acid (10-HDA) in royal jelly by gas liquid chromatography. [Article in Chinese] Zhong Yao Tong Bao. 1987; 12(9): 28-31, 62.
Suzuki KM, Isohama Y, Maruyama H, Yamada Y, Narita Y, Ohta S, Araki Y, Miyata T,
Mishima S. Estrogenic activities of Fatty acids and a sterol isolated from royal jelly. Evid Based Complement Alternat Med. 2008; 5(3): 295-302.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=450