Třesavka velká není totéž co velká třesavka
Publikováno: Úterý, 16.05. 2006 - 11:02:06
Téma: prof Patočka


Třesavka velká není totéž co velká třesavka

Jiří Patočka

Třesavka velká je totiž pavouk z čeledi třesavkovitých (Pholcidae) z rodu Pholcus (P. phalangioides) a určitě jste se s ní setkali.



Třesavka velká není totéž co velká třesavka

Jiří Patočka

Třesavka velká je totiž pavouk z čeledi třesavkovitých (Pholcidae) z rodu Pholcus (P. phalangioides) a určitě jste se s ním nebo s jeho menším bratrancem, třesavkou sekáčovitou (P. opilionoides), již setkali. Tito pavouci s námi běžně žijí v bytech, ale tak nenápadně, že o nich většinou vůbec nevíme (J. Econ. Entomol. 97, 230, 2004/2). Staví si řídké sítě, do nichž lapají různý hmyz, zejména komáry. Vyznačují se křehkým tělem s dlouhými a tenkými nohami, z nichž nejdelší jsou nohy 1. páru. Ty jsou až 6krát delší než je délka těla třesavky (viz obr.). Vyrušíte-li třesavku nebo cítí-li se být ohrožena nějakým predátorem, neuteče jako ostatní pavouci, ale rozkmitá svou síť takovou rychlostí, že se případnému útočníkovi doslova ztratí před očima. Toto chování je pro třesavku natolik typické, že ji dalo i české jméno.

Způsob, jakým třesavka rozkmitá svou síť, je zajímavý. Drží se pevně všemi nohami sítě a přenášením váhy těla z jedné strany na druhou docílí její rozkmitání. Frekvence se pohybuje mezi 6 až 8 Hz a rozkmit je asi 1 cm na každou stranu. Toto kmitání může trvat několik minut a pak se pavouk uklidní. Na každé další vyrušení reaguje novým kmitáním. U některých jedinců, pozorovaných v laboratoři, bylo zaznamenáno až několikahodinové kmitání několikrát denně (Behav. Processes 55, 27, 2001/1). Kde na to ten malý tvor bere tolik energie, zůstává záhadou.

I když třesavka velká není totéž co velká třesavka, to co předvádí, to bychom jako velká třesavka mohli klidně označit.

Třesavka velká (Pholcus phalangioides), skutečná velkost asi 2 cm. V této pro ní typické poloze, zavěšenou hlavou dolů v řídké pavučině, ji můžeme nalézt v domácnosti.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=38