Flavonoidy brusinky ohelo
Publikováno: Sobota, 27.11. 2010 - 17:40:04
Téma: prof Patočka


Flavonoidy brusinky ohelo

Jiří Patočka

     Brusinka ohelo (Vaccinum reticulatum) je endemický druh, který roste pouze na havajských ostrovech (Skottsberg 1927). Na lávou pokrytých úbočích sopek ostrovů Maui a Havaj rostou malé keříky nesoucí červené plody velké 8 až 12 milimetrů. Bobulovité plody jsou důležitým zdrojem potravy pro divoké husy – bernešky havajské (Branta sandvicensis), které – stejně jako plody ohelo jinde než na havajských ostrovech nenajdeme (Loope a Medeiros 1994). Plody brusinky ohelo však chutnají také lidem, ale až donedávna si na nich mohli pochutnávat jen domorodci.



     Odborníkům se nedávno podařilo vyšlechtit kultivar brusinky ohelo zvaný Kilauea, který je vhodný pro umělé pěstování na plantážích (Zee et al. 2010). Životní cyklus těchto kultivarů je mnohem rychlejší než u jejich divokých předků. Uměle pěstované rostliny jsou schopny poprvé vykvést již po deseti měsících života, zatímco původním divokým rostlinám to trvá pět let. Umělé pěstování by mělo zabránit jejich dalšímu drancování a zároveň uspokojit poptávku po brusinkách ohelo i v jiných oblastech země. Možná to nebude trvat dlouho, a „havajské brusinky“ se objeví i v nabídce našich obchodů.  Šlechtitelé zdůrazňují, že ohelo mají potenciál také jako okrasné hrnkové rostliny – jsou stálezelené s ozdobnými listy a starší rostliny se dokonce dají tvarovat jako bonsaje.
     Význam brusinek ohelo pro zdravou výživu spočívá zejména v přítomnosti flavonoidů a tanninů, které jsou ve zralých plodech ve vysoké koncentraci (Bohm a Koupai-Abyazani 1994). Z flavonoidů to jsou kvercetin, kvercetin-3-O-glukosid, kvercetin-3-O-galaktosid, kvercetin-3-O-methylether, isorhamnetin a (-)-epikatechin (Crins et al. 1988). Z tanninů byly nalezeny kondenzované deriváty proanthocyanidinu s průměrnou molekulovou hmotností 11160 (Czochanska et al. 1980). Plody také obsahuje velké množství kyseliny neochlorogenové. Kvercetin je jedním z nejsilnějších biologicky aktivních flavonoidů. Jeho preventivní a léčivé účinky jsou založeny především na faktu, že působí jako silný antioxidant, tzn. působí proti zánětům, proti růstu některých rakovinných buněk, proti kardiovaskulárním onemocněním, proti bakteriím a virům. Působí proti trombóze a pomáhá bránit vzniku krevní sraženiny, brání poškození cév volnými kyslíkovými radikály a oxidovaným cholesterolem LDL a pomáhá udržovat cévy čisté a průchodné. Významný je účinek kvercetinu na tlumení alergických reakcí včetně astmatu nebo po bodnutí hmyzem tím, že potlačuje uvolnění histaminu z buněk.

Literatura
Crins WJ, Bohm BA, Carr GD.  Flavonoids as indicators of hybridization in a mixed population of lavacolonizing Hawaiian tarweeds (Asteraceae: Heliantheae: Madiinae). Syst Bot 1988; 13: 567-571.
Czochanska Z, Foo LY, Newman RH, Porter LJ.  Polymeric proanthocyanidins: Stereochemistry, structure units, and molecular weight. J Chem Soc Perkin Trans I, 1980;  2278-2286.

Loope LL, Medeiros AC. Biotic Interactions in Hawaiian alpine habitans. In: Rundel PW, Smith AP. (eds):  Tropical Alpine Environments: Plants Form and Function. Cambridge Univ Press 1994, 376 p.
Skotisberg C. Artemisia, Scaevola, Santalum and Vaccinium of Hawaii. Bernice P. Bishop Mus Bull 1927; 43: 1-89.
Zee, F.T., Hamasaki, R.T., Nakamoto, S.T., Keith, L.M., Hummer, K.E., Reed, B.M., Kawabata, A. Producing potted ornamental ohelo, Vaccinium reticulatum (Smith). University of Hawaii Cooperative Extension Bulletin.  April 30, 2010. http://www.ars.usda.gov/research/publications/publications.htm?SEQ_NO_115=253689







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=373