Stenusin, toxický princip obranného sekretu drabčíků
Publikováno: Úterý, 20.07. 2010 - 08:46:17
Téma: prof Patočka


Stenusin, toxický princip obranného sekretu drabčíků

Jiří Patočka

 

       Drabčíci, brouci z čeledi drabčíkovití (Staphylinidae), jsou druhově velmi početnou čeledí rozšířenou po celém světě. Jen v České republice se vyskytuje asi 1400 druhů drabčíků (Boháč et al. 2007). Jedná se o menší brouky (2–4 mm dlouhé) se štíhlým tělem a zkrácenými krovkami. Pod nimi se nacházejí sofistikovaně složená blanitá křídla. Drabčíci jsou velmi pohybliví a dobře létají. Jsou to převážně dravci, ale existují i druhy čistě býložravé nebo mrchožravé. Obývají většinou vlhká místa, žijí v humusu, v trouchnivějícím dřevě i v houbách a tvoří důležitou součást půdní fauny. Některé druhy žijí v hnízdech ptáků, v úkrytech savců nebo v hnízdech sociálního hmyzu, zejména mravenců nebo termitů. Brouci jsou aktivní jak ve dne tak v noci. Všichni drabčíci mají vyvinuty řitní žlázy, které produkují obranné sekrety.



       Piperidinový alkaloid stenusin byl izolován z obranného sekretu pygidiálních žláz drabčíka dvojtečného - Stenus comma (Schildknecht et al. 1975). Stenusin je chirální molekula se čtyřmi stereoisomery: (2'R,3R)-, (2'S,3R)-, (2'S,3S)- a (2'R,3S)-stenusin (Lusebrink et al. 2007). U různých druhů rodu Stenus je poměr stereoisomerů zřejmě rozdílný, ale není nic známo o jejich rozdílných biologických aktivitách. Toxické jsou ale zřejmě všechny. Obranný sekret drabčíků slouží nejen k obraně, ale také k unikátnímu způsobu úniku po vodní hladině, spadnou-li do vody a hrozí jim nebezpečí. V tom případě se ze žlázy na spodní straně břicha uvolní sekret s velmi nízkým povrchovým napětím, což umožní broukovi rychlým klouzáním po hladině co nejrychleji vodní plochu opustit. Protože většina drabčíků  nežije v blízkosti vody, ale spíše na souši, musí mít stenusin v jejich sekretu i jinou funkci. Předpokládá se, že by mohl fungovat jako antibiotikum či fungicid (Lusebrink et al. 2008).

Literatura
Boháč J, Matějíček J, Rous R. Check-list of staphylinid beetles (Coleoptera, Staphylinidae) of the Czech Republic and the division of species according to their ecological characteristics and sensitivity to human influence. Čas Slez Muz Opava (A). 2007; 56: 227-276.
Lusebrink I, Burkhardt D, Gedig T, Dettner K, Mosandl A, Seifert K. Intrageneric differences in the four stereoisomers of stenusine in the rove beetle genus, Stenus (Coleoptera, Staphylinidae). Naturwissenschaften 2007; 94: 143-147.
Lusebrink I, Dettner K, Seifert K. Stenusine, an antimicrobial agent in the rove beetle genus stenus (Coleoptera, Staphylinidae). Naturwissenschaften 2008; 95: 751-755.
Schildknecht H, Krauss D, Connert J, Essenbreis H, Orfanides N. The spreading alkaloid stenusin from the staphylinid Stenus comma (Coleoptera: Staphylinidae). Angew Chem Int Ed Engl. 1975; 14: 427.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=337