Jedovatý lektin z talovínu
Publikováno: Sobota, 27.02. 2010 - 21:38:06
Téma: prof Patočka


Jedovatý lektin z talovínu

Jiří Patočka

 

     Talovín zimní (Eranthis hyemalis L.) je půvabná, zářivě žlutá květina, která patří mezi první posly probouzejícího se jara. Tato drobná, 6 až 10 cm vysoká rostlina, kvete v únoru až březnu. Miskovité květy rostou na krátkých stopkách a bývají 3 až 4 cm široké. Jsou složeny pouze z kališních lístků a podpírá je mnohodílný zelený listen. Rostlina je původem z jižní Evropy, ale setkat se s ní můžeme i na našich zahrádkách.



     V hlíze talovínu je obsažen jedovatý lektin, protein složený ze dvou nestejně velkých peptidových řetězců, spojených disulfidickou vazbou (Cammue et al. 1985). Laktiny tvoří velkou skupinou proteinů, které najdeme u všech organismů. Dokáží s vysokou mírou specificity rozpoznávat a vázat cukry, ať už volné, nebo vázané v glykoproteinech nebo glykolipidech a účastnit se tak mnoha fyziologických dějů, jako je adheze buněk, imunologické reakce, interakce patogenů s hostitelem apod. Lektiny se vyskytují  v mnoha potravinách, ale protože se jedná o bílkoviny inaktivující se teplem, jejich jedovatost se ztrácí při tepelné úpravě pokrmů. V odborné literatuře jsou však popsány desítky otrav po konzumaci syrových nebo nedostatečně tepelně opracovaných surovin s obsahem letktinů, např. syrových fazolí.
     Mnohé z lektinů patří mezi smrtelně jedovaté látky, jako např. ricin ze semen skočce obecného (Ricinus communis). Jsou řazeny mezi tzv. ribosomální jedy (proteiny inaktivující ribosomy, RIP), protože blokují činnost těchto organel, v nichž jsou v buňce syntetizovány proteiny (Kumar et al. 1993). Jedy jako ricin nebo abrin (lektin z Abrus precatorius) jsou na seznamu nebezpečných látek, na něž se vztahuje mezinárodní Úmluva o zákazu bakteriologických (biologických) a toxinových zbraní. Lektín z talovínu je také jedovatý, ale žádné otravy touto rostlinou nejsou v odborné literatuře popsány. Patří do skupiny 2RIP (Carroll et al. 2009) a vyznačuje se také antivirovou aktivitou (Marchetti et al. 1995).

Literatura
Cammue BP, Peeters B, Peumans WJ. Isolation and partial characterization of an N-acetylgalactosamine-specific lectin from winter-aconite (Eranthis hyemalis) root tubers. Biochem J. 1985; 227: 949-955.
Carroll E, Sparks T, Donnelly A, Cooney T. Irish phenological observations from the early 20th century reveal a strong response to temperature. Biol Envirin Proc Royal Irish Acad 2009; 109B: 115-126.
Marchetti, M., Mastromarino, P., Rieti, S., Seganti, L. and Orsi, N. Inhibition of herpes simplex, rabies and rubella viruses by lectins with defferent specificities. Res Virol. 1995; 146: 211-215.
Kumar MA, Timm DE, Neet KE, Owen WG, Peumans WJ, Rao AG. Characterization of the lectin from the bulbs of Eranthis hyemalis (winter aconite) as an inhibitor of protein synthesis. J Biol Chem. 1993; 268: 25176-25183.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=299