Nebezpečí otrav u malých dětí a jejich prevence
Publikováno: Pátek, 10.02. 2006 - 10:58:33
Téma: Krizová radiobiologie a toxikologie


Nebezpečí otrav u malých dětí a jejich prevence

Renáta Kohutová, KRT 1. KOMB.

Děti patří mezi skupinu, která může být velmi často postižena akutní intoxikací z různých příčin. Děti od 3 do 5 let se podílejí na těchto nehodách 19%. Batolata jsou zastoupena z celkového počtu otrav 53%. Zatímco starší kojenci, kteří už umějí lézt a někteří dokonce už i chodit, bývají takto postiženi asi v 9%. Zbytek otrav připadá na starší děti. U těchto se objevují spíše ve věku nad 10 let, kdy mnohé začínají experimentovat s alkoholem a bohužel i drogami. Je smutné, že v tomto věku již dochází k sebevražedným pokusům. Malé děti tedy patří mezi nejvíce ohroženou skupinu a příčiny jejich intoxikací jsou nejrůznější. Patří mez ně léky, pokojové rostliny, houby nebo čistící prostředky.



Léky a vitamíny

Léky jsou velmi častou příčinou nehod a je nutno podotknou, že otravy nejsou vždy náhodné. Kromě náhodného pozření léků samotnými dětmi např. u prarodičů, jež je mají hlídat (např.antidepresiva, antidiabetika nebo antihypertenziva) je to nesprávné dávkování léků samotnými rodiči. Dochází k záměně dávkování a počet kapek je zaměněn za počet lžiček, kapky do nosu jsou podány do očí nebo rodiče podají Kanavit místo Infadinu. Infadin se podává každý den po jedné kapce a Kanavit nejprve 1x týdně a později 1x měsíčně jedna kapka během doby, kdy je dítě kojeno. Zdánlivě prospěšné vitamíny mohou ve větší míře škodit také.

Zvláštní kapitolou je vitamín „A“. Zajímavé je, že abychom získali opravdu velké množství vitamínu „A“ z přírodním zdrojů, museli bychom putovat až na jižní pól a sníst polárního medvěda, respektive jeho játra, které obsahují asi 620 mg vitamínu „A“ na 100g. Při dodání více jak 500mg tohoto vitamínu a se dostaví silné bolesti hlavy, závratě, zvracení a případně ospalost. Po 24 hodinách se začne olupovat kůže po celém těle. U dětí dojde k příznakům již při požití 100mg a u velmi malých dětí stačí dokonce 30mg. Závažná je také chronická forma této hypervitaminózy. U malých dětí k tomu stačí 7,5 mg denně podávaných po 30 dní. Chronická forma se projevuje zvracením a nevolností, které jsou způsobeny zvýšeným nitrolebním tlakem, suchou kůží, zvětšením jater a často také zvýšenou krvácivostí.

Zvlášť nebezpečné je také podávání léků pro dospělé dětem a jejich špatný odhad dávkování (děti nejsou malí dospělí!). V současné době se osobám do 15 let nedoporučuje vůbec podávat jako antipyretikum kyselinu acetylsalicylovou při tlumení horečky. Účinky této kyseliny jsou sice známy už více než 100 let, ale medicínské výzkumy ukázaly, že podávání této látky u dětí s akutní respirační virózou mohou způsobit tzv. Reyeův syndrom.

Příčina není zcela jasná, ale vztah mezi podáváním acetylsalicylátů a vznikem syndromu s následným akutním postižením jater a postižením mozku - encefalopatie je příznačný. Úmrtnost je varující a proto se také nedoporučuje podávat čaje s obsahem salycilátů, jako jsou například vrbová kůra a nať tužebníku.Vhodnější je při viróze a teplotách dětí podávání léků s obsahem Paracetamolu (např. Paralen, Panadol). Avšak při předávkování těchto léků, ke kterému může dojít u dětí již při dávce 140mg/kg hmotnosti, je závažné postižení ledvin a jater. Smrtelné následky může mít u dětí již dávka 3 g.

Také různé stopové prvky, které jsou pro naše tělo nezbytné mohou způsobit při špatném dávkování akutní intoxikaci. K léčení nedostatku železa se často používají farmaceutické přípravky jako potravinové doplňky. Lidské tělo umí s železem dobře hospodařit a jeho vstřebávání ve střevě, přechovávání i přenos jsou řízeny velmi přesně. Proto při předávkování, když se tento prvek vyskytne mimo uvedené mechanizmy, dochází až k naleptání sliznice, které může způsobit i nekrózu nebo dokonce perforaci střeva. Při předávkování železo reaguje s reaktivními formami kyslíku a umožňuje oxidační poškození tuků, bílkovin a nukleových kyselin v těle. Pro dospělého člověka je toxikologicky závažná dávka 40mg/kg a zvýšení dávky na 60mg/kg je smrtelná. Dětský organizmus je smrtelně ohrožen při dávce 600mg téměř vždy. Hlavními příznaky jsou zvracení, průjmy, velké bolesti břicha a ztráty tekutin. Zvracení i průjmy mohou obsahovat příměs krve. Ztrátami tekutin se nemocný dostává do šoku a selhávají mu ledviny. Pokud pacient přežije tuto fázi, po několika hodinách dostane křeče a upadne do bezvědomí a současně u něj nastává jaterní selhání. Pokud nemocný přežije i tuto fázi, bývá postižen orgánovými změnami na játrech, ledvinách a zejména střevě. Při léčbě je nutné vypláchnout žaludek a nasogastrální sondou aplikovat chelační činidlo deferoxamin (5–10 g do 50–100 ml vody). Lék lze ještě podat v infuzi k vyvázání vstřebaného železa. V moči se objeví růžově červený komplex deferoxaminu se železem. Léčbu je třeba opakovat do té doby, než se barva moči vrátí k normě.

Různé čistící prostředky v domácnosti

V dnešní době se malým dětem dává větší volnost při pohybu po bytě a méně často se ukládají do ohrádek, pokud nejsou pod přímým dohledem rodičů. Takto se může pro malé zvědavce často stát relativní bezpečí domova osudným, neboť zde číhá mnoho nástrah v podobě různých saponátů a čistících prostředků. Výrobky jsou většinou komerčně baleny do barevných a pro dítě lákavých obalů často ještě opatřených veselými obrázky, které přímo vybízejí k ochutnání. Mnohé hospodyňky si také kupují tyto prostředky k praní a čištění do náhradních – neoriginálních obalů (nejčastěji plastových PET láhví ) od různých distributorů za účelem uspoření „nějaké koruny“. Zde nehraje roli lákavý obal, ale možnost záměny například s limonádou. Rodiče malých dětí by si při výběru chemických prostředků měli zvolit takové, které mají ochranný uzávěr, netvořit zásoby, prostředky kupovat a skladovat jen v originálních obalech, pro uložení volit prostory, kam se malé dítě nemůže dostat (uzamčené komory, prostory ve velkých výškách, kam dítě nevidí a nedosáhne). Nejnebezpečnější jsou odstraňovače usazenin v odpadech a čističe usazenin na sporácích a kuchyňských troubách. Obsahují louhy, které způsobují postiženému po požití nebo potřísnění těžká poleptání. V odstraňovačích usazenin vodního kamene na sanitární keramice a ve varných konvicích bývají zase přítomny kyseliny jak slabé organické, tak silné anorganické (např. fosforečná). Naštěstí se ale celá řada nehod s přípravky na odstraňování vodního kamene ve varné konvici stane v době, kdy jsou již naředěné a zreagované s vodním kamenem, takže důsledky nehody nebývají tak dramatické. Stane se i to, že strava připravená z roztoku na odvápnění varné konvice je podána několikaměsíčnímu kojenci.Většina těchto látek není toxikologicky významná, ale může dojít k poleptání. Závažnější je otrava insekticidy a herbicidy. Hlavní složkou insekticidů jsou organofosfáty. Smrtelná dávka (konkrétně parathionu) je pro dospělého 100mg a pro pětileté dítě pouze 2 mg. Herbicidy jsou dipyridinové deriváty. Po požití poškozují sliznici trávicího traktu, parenchym ledvin a vyvolávají nekrózy v mozku. Dávka 2–4 g bývá smrtelná.

Pokojové rostliny a okrasné dřeviny

Velké exempláře pokojových rostlin stávají v bytě přímo na podlaze, nebo, jsou-li květiny umístěny na policích, upadne na zem list nebo květ, jindy se zase zbytky rostliny ocitnou v odpadkovém koši. Často je postýlka kojence umístěna tak, že dítě na rostlinu skrz mřížky dosáhne. Nejznámější a nejzáludnější pokojová rostlina je dieffenbachie, která ve svých nadzemních částech obsahuje explozivní buňky, které při mechanickém působení (žvýkání, lámání) na rostlinu vystřelují krystalky šťavelanu vápenatého. Ty se zapichují do sliznic, postižené sliznice otékají, způsobují postiženému velké bolesti a v důsledku otoku hrozí i zadušení jedince. Čím menší je dítě, tím větší je i hrozba těžkého průběhu. Potíže se dostavují zpravidla do 15 minut po nehodě. Postižený patří do nemocnice. V rámci první pomoci je třeba odstranit části rostliny z úst, vypláchnout ústa a dát pít studený nápoj (čaj, vodu nebo mléko), nebo ještě lépe cucat led nebo zmrzlinu, aby se zamezilo rozvoji otoků. Naštěstí ne všechny exempláře dieffenbachie jsou takto nebezpečné. Existují kultivary, které mají tyto nebezpečné látky odbourány a k postižení při nehodě nedojde. Nelze se však na to spoléhat, dieffenbachie rozhodně nepatří do domácnosti, kde vyrůstá malé dítě. Také filodendron, scindapsus, aglaonema, syngonium jsou velmi rozšířené a oblíbené pokojové rostliny, které mohou působit podobně jako dieffenbachie, ale nikdy ne tak závažně

Dieffenbachie

Azalka

Mimo svůj domov se ve svém okolí setkáváme s nejrozmanitějšími rostlinami. Jen dřevin se na našem území pěstuje asi 400 druhů. Plody nebo jiné části rostlin mohou být jedlé, dokonce i léčivé. Často jsou ale rostliny, které lahodí našemu oku, jedovaté. Ačkoliv podle statistik nejsou otravy rostlinami příliš časté ani u dětí, nelze nebezpečí podceňovat zejména tam, kde se plody podobají jedlému ovoci a zelenině, a to tím spíš, že jedovaté rostliny se běžně vyskytují ve veřejné zeleni a někdy dokonce i v zahradách škol a mateřských školek.

Tis červený (Taxus baccata) - stálezelený jehličnan, jehož veškeré části - kromě sladce chutnajících dužnatých míšků - obsahují jedovatý taxin. Tento jed je nebezpečný zejména rychlým vstřebáváním trávicím ústrojím, již krátce po požití jedovaté části rostliny se objevuje zvracení, bolesti žaludku s průjmem a křečemi, poruchy srdeční činnosti a krevního oběhu, dýchací potíže - smrt nastává selháním srdce. Jed je nebezpečný a zejména děti mohou při pojídání míšků rozkousat i jedovatá semena v nich obsažené. U zvířata, u ptáků se jedovaté účinky taxinu neprojevují.

Bobkovišeň lékařská (Laurocerasus officinalis) - stálezelený keř nebo strom, dorůstající do výšky až 6 m, jehož všechny části jsou jedovaté. Účinnou látkou je kyanovodík, který se uvolňuje postupně, takže organismus je z většinou stačí z části vyloučit. Příznaky otravy jsou: zvracení, průjmy, zčervenání obličeje, vzrušení, bolesti hlavy, závratě, zesílené dýchání, spavost až ztráta vědomí.

Pámelník obecný (Symphoricarpos albus) - plody tohoto opadavého, 1 - 2 m vysokého keře, jsou velmi oblíbené mezi dětmi jako tzv. "bouchací kuličky". V těchto bílých bobulích, dozrávajících postupně od září do listopadu, je však obsažena kromě saponinu další, dosud zcela neprozkoumaná látka.

Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium) - stálezelený keř nebo stromek, dosahující výšky 5 - 6 m, s charakteristickými kožovitými, vlnitě zprohýbanými, vykrajovanými, na obvodu ostře ostnitými listy, svrchu barvy leskle tmavozelené, vespod světle zelené. Plody v plné zralosti jsou korálkově červené, kulovité až vejčité peckovičky, které na větvičkách přečkávají zimu. Jed alkaloid je obsažen zejména v listech a plodech, nebezpečí otravy hrozí hlavně dětem při požití většího množství plodů.

Některé dřeviny nejsou v tomto směru ještě zcela prozkoumány a názory na jejich toxicitu se u různých autorů liší. V malém množství nebo po různých úpravách mohou být některé jedovaté rostliny užitečné, jako například listy z bobkovišně, které se používají k léčení. Cesmíny se pro obsah kofeinu používá v Jižní Americe k přípravě nápoje nahrazujícího čaj, plody kaliny mohou najít po přemrznutí uplatnění v konzervárenském průmyslu, naopak požití většího množství čerstvých plodů jeřábu může vyvolat místní dráždivý účinek podobný drogám.

První pomoc

Vždy musíme mít na paměti, že je důležité jednat rychle, ale nikdy dítě nepoškodit ještě více svou neznalostí!!

Toxikologické informační středisko (TIS) podává informace o akutních otravách 24 hodin denně, a to především lékařům, laikům pak hlavně o poskytnutí první pomoci. Pokud k otravě dojde, je možné telefonicky ihned získat na TIS informace o nejvhodnějším postupu v konkrétním případě. Při dotazu na TIS napomůže co nejpodrobnější sdělení údajů o pacientovi. U některých otrav nemusí být všeobecně aplikovaný postup - vyvolání zvracení, výplach žaludku, podání aktivního uhlí a salinického projímadla - správný.

Telefon: 224919293 nebo 224915402


Pro rychlou a účinnou pomoc bychom měli vědět jakou látku dítě požilo. Je důležité vědět, že u nehod s organickými rozpouštědly, kdy se například dítě napije benzínu nebo petroleje je naprosto nevhodné podávat k pití mléko, nebo dokonce vyvolávat zvracení. Pro děti jsou barevně lákavé různé lampové oleje, které mají také zajímavé vůně. Tragédií je, že i na etiketách těchto výrobků bývají často mylné informace o netoxicitě výrobku (ta se netýká případu požití) a špatné pokyny k první pomoci. Mléko nemá být podáváno proto, aby se nepodporovalo další vstřebávání látky v těle. Při zvracení se může dostat malé množství látky vdechnutím do plic a tam způsobit rozsáhlý chemický zánět. Tento pak vyžaduje dlouhodobější a náročnější léčbu. Pokud dítě vdechne větší množství (např. když dítě hodně kašle) může dojít až smrti. Při poleptání úst dítě nepoškodíme, pokud mu vypláchneme ústa vlažnou vodou. Zásadně u těchto otrav nepodáváme žádné neutralizační prostředky či živočišné uhlí. Při podezření, že dítě požilo organická rozpouštědla je nutné jej vždy dopravit do nemocnice i pokud se cítí dobře a jeho stav není vážný!! K lékaři je nanejvýše vhodné vzít s sebou vzorek látky a také obal či lahvičku!!! Při otravách pokojovými rostlinami a jinými keři je vhodné znát o jakou rostlinu se jedná a popřípadě vzít také vzorek listu či část rostliny ( nestačí pouze plody!), pokud neznáme její název. Stejná zásada (vzít do nemocnice obal a vzorek) platí i při náhodném požití léků. Pokud si nejsme jisti o jaký lék jde a dítě zvracelo, vezmeme do nemocnice také vzorek zvratků. Neměli bychom podceňovat spolknutou čočkovou baterii nebo požití hypermanganu (manganistanu draselného). Naopak při požití hormonálních antikoncepčních tablet není situace tak závažná. Zde většinou postačí podání živočišného uhlí.

Závěr

Nejdůležitější je prevence. Odstranit jedovaté rostliny, uložit léky a čistící prostředky mimo dosah dětí a při používání léků pro děti pozorně dbát na dávkování (věk, váha) a doporučení lékaře dětského. Pro případ potřeby mít k dispozici jedno balení živočišného uhlí a také číslo na TIS a hlavně si zachovat chladnou hlavu a jednat uvážlivě.

http://dendro.mojzisek.cz/magaz2.phprodina.cz/clan

http://www.nasedetatko.com/index.php

https://www.zdravcentra.cz/cps/rde/xchg/zc/xsl/5225_1200.html

http://www.rodina.cz/clanek2255.ht

Drábková, J. : Akutní stavy v první línii, Praha, Grada Publishing 1997







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=23