Aligátoři antibiotikum
Publikováno: Úterý, 28.04. 2009 - 09:25:22
Téma: prof Patočka


Aligátoři antibiotikum

Jiří Patočka

   Aligátor americký (Alligator mississippiensis) patří spolu s krokodýly, kajmany a gaviály mezi nejmohutnější sladkovodní predátory. Tito zástupci řádů krokodýlů patří k několika málo žijícím živočichům, kteří přežili až do dnešní doby z období dinosaurů, aniž by se za posledních 65 miliónů let výrazněji změnili. Při způsobu života, kteří tito plazi vedou, dochází často k jejich zranění. Na jejich těle lze spatřit velké a hluboké rány a přece nedochází k jejich zanícení a aligátoři umírají jen výjimečně na následky infekce. Vezmeme-li v úvahu, že žijí v teplých bahnitých vodách, které jsou rájem pro bakterie, je to jistě obdivuhodné.



     V jejich krvi kolují látky s antibiotickou aktivitou, podobně jako je tomu u některých obojživelníků. Pracovníci Louisianské university v Baton Rouge zjistili, že aligátoři krev spolehlivě ničí 23 kmenů bakterií, včetně kmenů rezistentních na antibiotika, a také virus HIV vyvolávající AIDS. Zjistili, že účinnými látkami s antibakteriální a antivirovou aktivitou jsou malé peptidy a určili sekvenci jejich aminokyselin (Merchant et al. 2005, 2006). Při pokusech in vitro, kdy bylo srovnáváno sérum lidské krve se sérem krve z aligátora, bylo zjištěno, že lidské sérum působí baktericidně pouze na 9 z testovaných bakterií, zatímco aligátoři sérum ničilo všech 23 testovaných kmenů, včetně MRSA (methicillin-resistant Staphylococcus aureus).
     Autoři výzkumu se domnívají, že do 7 až 10 let by se mohl na trhu objevit krém a tablety s aligátořími peptidy, jako nový druh lokálního resp. systémového širokospektrého antibiotika. Podobné peptidy s antibakteriálním účinkem byly isolovány rovněž z krve krokodýlů (Preecharram et al. 2008). Peptidová antibiotika představují nový trend ve vývoji těchto léčiv. Mohly by přinést nové možnosti v terapii infekčních nemocí způsobených rezistentními kmeny bakterií a jejich výroba by nemusela být drahá. Metody syntézy peptidů na pevné fázi již byly dávno zautomatizovány a opustily laboratoře a nastěhovaly se do výrobních hal. Výhodou jsou rovněž relativně levné suroviny - z přírodních zdrojů dostupné aminokyseliny - a ekologická výroba. Připravovat peptidy se známou strukturou bude stále jednodušší a  levnější.
Literatura
Merchant ME, Leger N, Jerkins E, Mills K, Pallansch MB, Paulman RL, Ptak RG. Broad spectrum antimicrobial activity of leukocyte extracts from the American alligator (Alligator mississippiensis). Vet Immunol Immunopathol 2006; 110: 221-228.
Merchant ME, Pallansch M, Paulman RL, Wells JB, Nalca A, Ptak R. Antiviral activity of serum from the American alligator (Alligator mississippiensis). Antiviral Res 2005; 66: 35-38.
Preecharram S, Daduang S, Bunyatratchata W, Araki T, Thammasirirak S. Antibacterial activity from Siamese crocodile (Crocodylus siamensis) serum. Afr J Biotechnol 2008; 7: 3121-3128.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=227