Platensimycin, antibiotikum nové generace
Publikováno: Pondělí, 17.11. 2008 - 09:34:13
Téma: prof Patočka


Platensimycin, antibiotikum nové generace

Jiří Patočka

     Medicínu bez antibiotik si dnes již nedovedeme představit. V boji s bakteriemi sehrávají většinou vítěznou bitvu, nicméně bakterie se brání a přibývá kmenů, které jsou k antibiotikům odolné. To s sebou nese potřebu objevovat a vyvíjet stále nová antibiotika. Většina antibiotik byla objevena v letech 1940 až 1960, potom se vývoj zpomalil a nová antibiotika objevující se na trhu, byla většinou jen variantami těchto postarších preparátů. Jejich účinek spočívá převážně v narušení syntézy proteinů nebo DNA nebo v narušení bakteriální buněčné stěny. Od počátku 60. let minulého století dostali lékaři k dispozici pouze dvě zcela nová antibiotika, s novým mechanismem účinku – daptomycin a linezolid.




      Po dlouhé době se nyní vědcům podařilo objevit další antibiotikum nové třídy, nazvané platensimycin. Ten byl izolován z bakterie Streptomyces platensis z jihoafrických půd (Häbich a von Nussbaum 2006). Má nejen zcela jedinečnou chemickou strukturu (Singh et al. 2006), ale jedinečný je také jeho účinek. Blokuje bakteriální enzymy FabF a FabH, které jsou nezbytné pro syntézu mastných kyselin (Wang et al. 2007). Brání tak syntéze buněčných membrán, bez nichž nemůže bakterie růst ani se množit (Wright a Reynolds 2007). Jedná se o širokospektré antibiotikum s novým, mechanismem účinku. Jeho objev je považován za signál pro návrat k hledání antibiotik mezi přírodními látkami. Mechanismus jeho účinku také obrátil pozornost vědců k metabolické dráze syntézy mastných kyselin. Výzkum inspirovaný objevem platensimycinu by mohlo přinést nová antibiotika cílená na nové metabolické dráhy.
      Významný objevem je také skutečnost, že platensimycin je účinný i na kmeny "zlatého stafylokoka" Staphylococcus aureus rezistentní k methicilinu či vankomycinu (Wang et al. 2006). Každý lék, který by byl účinný proti "zlatému stafylokoku", by přivítali jak lékaři, tak pacienti. Platensimycin byl syntetizován v laboratoři krátce nato, co byla objasněna jeho chemická struktura (Nicolaou et al. 2006).

Literatura
Häbich D, von Nussbaum F. Platensimycin, a new antibiotic and "superbug challenger" from nature. Chem Med Chem. 2006; 1: 951-954.
Nicolaou KC, Li A, Edmonds DJ. Total synthesis of platensimycin. Angew Chem Int Ed Engl. 2006; 45: 7086-7090.
Singh SB, Jayasuriya H, Ondeyka JG, Herath KB, Zhang C, Zink DL, Tsou NN, Ball RG, Basilio A, Genilloud O, Diez MT, Vicente F, Pelaez F, Young K, Wang J. Isolation, structure, and absolute stereochemistry of platensimycin, a broad
spectrum antibiotic discovered using an antisense differential sensitivity strategy. J Am Chem Soc. 2006; 128: 11916-11920.
Wang J, Kodali S, Lee SH, Galgoci A, Painter R, Dorso K, Racine F, Motyl M, Hernandez L, Tinney E, Colletti SL, Herath K, Cummings R, Salazar O, González I, Basilio A, Vicente F, Genilloud O, Pelaez F, Jayasuriya H, Young K, Cully DF,Singh SB. Discovery of platencin, a dual FabF and FabH inhibitor with in vivo antibiotic properties.  Proc Natl Acad Sci U S A. 2007; 104: 7612-7616.
Wang J, Soisson SM, Young K, Shoop W, Kodali S, Galgoci A, Painter R, Parthasarathy G, Tang YS, Cummings R, Ha S, Dorso K, Motyl M, Jayasuriya H,Ondeyka J, Herath K, Zhang C, Hernandez L, Allocco J, Basilio A, Tormo JR, Genilloud O, Vicente F, Pelaez F, Colwell L, Lee SH, Michael B, Felcetto T, Gill  C, Silver LL, Hermes JD, Bartizal K, Barrett J, Schmatz D, Becker JW, Cully D, Singh SB. Platensimycin is a selective FabF inhibitor with potent antibiotic properties. Nature. 2006; 441: 358-361.
Wright HT, Reynolds KA. Antibacterial targets in fatty acid biosynthesis. Curr Opin Microbiol. 2007; 10: 447-453.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=198