Mulungu - psychofarmakum z deštného pralesa
Publikováno: Úterý, 04.03. 2008 - 22:05:02
Téma: prof Patočka


Mulungu – psychofarmakum z brazilského deštného pralesa

Jiří Patočka

Pod názvem mulungu je v Brazílii znám jednak strom Erythrina mulungu, jednak drcená kůra z tohoto stromu, jejíž odvar již odnepaměti používá domorodé obyvatelstvo jako přírodní sedativum. Věhlas tohoto přírodního psychofarmaka již pronikl i do Evropy a lze je koupit přes internet i u nás.



Rostliny rodu Erythrina z čeledi bobovitých a podčeledi motýlokvětých jsou keřovité až stromovité dřeviny, rostoucí v několika druzích v tropických oblastech celého světa a jsou kultovními stromy u mnoha národů. Vyznačují se množstvím šarlatově zbarvených květů, což se odráží nejen v jejich latinském, ale i českém názvu – zarděnice nebo též korálový strom. Díky svému zbarvení a výšce je kvetoucí zarděnice již z dálky viditelná a zblízka připomíná korálový útes. Erythrina mulungu, strom vysoký až 10 m, je v Brazílii znám též pod názvy colorines, chilicote nebo tzompanquahuitl a v lidovém léčitelství se odvar z jeho kůry používá při depresích, stresu, hysterii, panických poruchách, nespavosti a jiných poruchách spánku, ale také při nemocech jater. Mulungu také snižuje krevní tlak a normalizuje srdeční arytmie. V předkolumbovských civilizacích byl odvar z kůry tohoto stromu používán pro překonání strachu z boje a válečných útrap.

Moderní medicína objevila v mulungu řadu biologicky účinných látek, z nichž nejvýznamnější jsou isoflavonoidy daidzein a phaseollin a zejména pak alkaloidy. V experimentech na zvířatech byl prokázán silný anxiolytický a antikonvulzivní účinek mulungu, za nějž jsou odpovědné právě erythrinové alkaloidy, zejména erytravin a erysotrin. Experimenty v laboratoři prokázaly, že přírodní droga má účinky pro něž je využívána v lidovém léčitelství a tak nic nebrání jejímu vstupu na oficiální trh s psychofarmaky, jakmile budou provedeny i zkoušky na lidech.

Celý článek je dostupný na: http://www.intechopen.com/books/anxiety-and-related-disorders/mulungu-rainforest-anxiolytic







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=156